.YeniçağmanşetYKP: Batak devletin sorumluları halka yeni harç ve ücret artışlarıyla saldırdı
yazarın tüm yazıları:

YKP: Batak devletin sorumluları halka yeni harç ve ücret artışlarıyla saldırdı

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo_y1YKP Yürütme Kurulu yaptığı açıklama ile son yapılan harç ve ücret artışlarını eleştirdi, usulsüzlüklere dikkat çekti. Açıklama şöyle:

Batak devletin sorumluları halka yeni harç ve ücret artışlarıyla saldırdı. Ama halkın paralarını çarçur edenler kendi ceplerini doldurma veya doldurulması için olanaklar yaratma ustalığını sürdürmektedirler ve dokunulmayacaklarına emin görünmektedirler.

Usulsüz ve yasalara aykırı hareket edilmesi bilinen bir gerçektir ki yolsuzluğa kapı açar. Onun için usulsüzlük yapılması yolsuzluğun işaretidir. Usulsüzlüğe izin veren yolsuzluğun sorumlusudur.

Ombudsman açıkça usulsüzlükleri açıklamış ve bir bakanın yalanlar söylediğini göstermiştir. Ancak bu yetmez. Usulsüzlüğü yapanlara ve bakana bir karşılık verilmemesi kabul edilecek bir şey değildir.

Devlet gibi çok personelle ve çok nitelikte işlerde çalışan bir örgütte yapılan işlemlere dâhil olan çok sorumlu kişi vardır. Bu kişiler bu işlemleri ve işleri görmüşler ve birçoğuna da katılmışlardır. Birçok talimatı da uygulamışlardır.

Anayasamız talimatlar için konusu suç teşkil eden emri yazılı olarak tekrarlansa bile uygulamak sorumluluktan kurtarmaz der. Yani bakandan başka, talimatla da olsa usulsüzlüğe iştirak eden her bir memur da sorumludur. Müsteşardan şube amirine kadar, usulen danışılmış olması gereken hukuk işleri amiri gibi görevliler de sorumlu olabilirler.

Anayasamız devlet memurlarına dünyanın en güvence veren kurallarını sağlamıştır. Yargımız da kararlarında bunu desteklemiştir. Onun için memurlarımızdan usullere riayeti sağlamak ve talimatları reddederek engel olmalarını beklemeye hakkımız vardır. İçlerinden bir kişinin bile itiraz edip engellemeye çalıştığını duymamaktayız. Bir kişinin bile kamuoyunu yanına alacak bir eyleme bile kalkışmamasını da anlamak zordur.

Onun için hepimiz bu yolsuzlukların ceremesini sürekli harç, ücret ve vergi artışlarıyla ödemekteyiz. Halkımız bilmelidir ki en temel yerlerde bulunması gereken personel mali, sıkıntıdan dolayı atanamamaktadır. Su konusu bunun örneğidir. Su İşleri Dairesinde en kritik personel kadroları boştur ve atanamamaktadır. Halkın canı ise anlamsız harç ve vergilerle ağlatılmaktadır ve ağlatılmaya devam edecektir.

Siyaset yolsuzluk ve usulsüzlüklerin hesabını sormaktan uzaktır. Ombudsmanın açıkladığı ve değindiği Ercan’daki yolsuzluk haberlerinin peşine düşülmemesi bunu anlatmaktadır. Ombudsman destek yerine saldırı yapılması meclisin de yapacak bir şeyinin olmadığını anlatıyor.

Medyanın da siyasetin ön safında olanlardan başkalarıyla ilgilenmediği görülmektedir. Hâlbuki onlar gibi sorumluluk taşıyanlar insanlar vardır. Onun için medyanın siyasi partiler arası kısır tartışmalarla fazla ilgilendiğini ve onların arkasındaki muhtemel ortakları unuttuğunu anlıyoruz.

Siyasi partilerin yetkili olmayanlarının da konuyu sorumlulukta payı olan partileri eleştirmekle yetindikleri görülünce yolsuzlukla savaşa için umutlu olamamaktayız. Halkımızın yolsuzlukla başarı ile savaşan ülkelerden ve AB ve Avrupa Konsey’i örneklerinden bahsederek dikkat çekmeye çalışan partimizin çağrılarına kulak verdiğini görseler belki umut besleyeceğiz ama o da yok. Duyurularımız ve yayınlarımız sağır kulaklarda kaybolmaktadır.

Herkesi yolsuzlukla mücadelede YKP’yi desteklemeye ve işbirliği yapmaya çağırırız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin