.YeniçağmanşetYeni Kıbrıs Partisi: Asgari ücret ne olacak?
yazarın tüm yazıları:

Yeni Kıbrıs Partisi: Asgari ücret ne olacak?

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo_y1YKP Yürütme Kurulu 1 Ocak itibari ile yeni asgari ücretin geçmişte belirlendiğini hatırlatıp, “asgari ücret ne oldu” diye sordu. Açıklama şöyle:

Kıbrıs’ın kuzeyinde birçok çalışanın asgari ücretin altında çalıştırılmasına göz yumulmaya devam ediliyor. Asgari ücret, haftalık 40 saat çalışmanın karşılığı ödenmesi gereken ücrettir. Buna rağmen hafta sonu dâhi çalıştırılma yaygınlaştırıldı, bu şekli ile minimum çalışma süresi 50 saat ve üzerine çıkarıldı, buna rağmen ödemeler haftalık 40 saat baz alınarak verilmeye devam ediliyor yani birçok çalışan asgari ücretin altında ücret almaktadır!

Böylesi koşullarda asgari ücretin belirlenmesine indirgenmiş bir tartışma ciddi eksiklikler barındırdığını daha önce açıklamıştık.

Buna rağmen çalışanların acil beklentisi asgari ücretin insanca bir yaşama yetecek seviyeye gelmesidir. Eylül 2015’ten geçerli olacak şekilde 1.730 TL olarak belirlenen asgari ücrete zaten sendikalar itiraz etmiş. Ancak Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyesi “emekçi”(!) yanlısı olduğunu iddia eden hükümet ve işveren temsilcilerinin oyları ile itiraz reddedilmişti.

Yılın başında olunmasına rağmen Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıya dahi çağrılmadığı düşünüldüğünde asgari ücret ile yaşamaya mahkûm on binlerce emekçi için 2016 yılı da zor geçecek…

Zaten hükümet emekçinin değil sermayenin çıkarı için bütçe yaparak tarafını göstermiştir.

Bir kez daha altını çizeriz ki orta vadede talebimiz tıpkı emek örgütlerinin de talebi gibi asgari ücretin belirlenme kriterlerinin yeniden, acilen düzenlenmesidir.

Güncel olarak ise en kısa sürede, asgari ücretin insanca, adil bir rakam olarak belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıya çağrılmalıdır. Bunun yanında asgari ücret ödemesinin 40 saatlik haftalık çalışma saati dikkate alınarak, çalışma saatleri artırarak asgari ücret altında çalışmanın önüne geçilmesi için denetlemelerin ilgili bakanlık tarafından yapılması çağrısını yineliyoruz.

Yeni Kıbrıs Partisi 2016 yılı içinde de, kölelik koşullarında çalıştırılmaya karşı mücadele eden emek örgütleriyle dayanışmasını sürdürecek, bunun büyütülmesi için kararlılıkla bu mücadelenin parçası olmaya devam edecektir.

Biliyoruz ki toplu sözleşmeli, iş güvenceli, sosyal güvenlikli, sendikalı, insanca, eşit ve adil ücretli, haftalık 40 saat iş HERKESİN HAKKIDIR! MÜCADELE İLE KAZANACAĞIZ!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin