Avrupa Sol PartisiAvrupa Sol Partisi: Ukrayna Komünist Partisi'nin yasaklanmasını kınıyoruz
yazarın tüm yazıları:

Avrupa Sol Partisi: Ukrayna Komünist Partisi’nin yasaklanmasını kınıyoruz

Yeniçağ podcastını dinleyin

Avrupasol16 Aralık’ta Ukrayna Adalet Bakanlığı’nın isteği üzerine İdare Mahkemesi, Komünist Partisi’ni yasakladı. Bu kararın ilk sonuçlarından biri partinin yasal işleyişinin engellenmesiyle birlikte seçimlere katılımının, gösteri yapma, bildiri dağıtma vb. haklarının yasaklanması oldu.

Bu yasağın ilk belirtileri yakın zamanda ifade özgürlüğüne yapılan saldırılarda ortaya çıkmıştı: 2015 Mayıs’ında Başkan Petro Poroşenko, Ukrayna Parlamentosu Rada’da kabul edilen, komünizm sembollerini kullananların 10 yıla varan hapis cezasıyla cezalandırılmasını içeren bir dizi yasaklamayı onaylamıştı.

Avrupa Birliği (AB), her zaman Ukrayna’nın bütünlüğü ve egemenliğine saygı çerçevesinde hareket eden demokratik bir partinin ifade ve örgütlenme özgürlüğüne karşı yapılan bu ciddi saldırıya tepki göstermelidir.

Ukrayna Hükümeti’yle ilişkilerini devam ettiren Avrupa Birliği’nden, özgürlüklerin bu şekilde sorgulanmasını kınamasını talep ediyoruz. AB’nin bu anti demokratik yönelime sessiz kalması kabul edilemez.

 

18.12.2015

Avrupa Sol Partisi

Çeviren: Kontra Salvo

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin