YKPYKPfem“Ben senin bildiğin erkeklerden değilim: “Tuhaf"tan "Paşam"a bir toplumsal cinsiyet hikayesi” sahnelendi
yazarın tüm yazıları:

“Ben senin bildiğin erkeklerden değilim: “Tuhaf”tan “Paşam”a bir toplumsal cinsiyet hikayesi” sahnelendi

Yeniçağ podcastını dinleyin

Berk İnanYKP-fem ve Kuir Kıbrıs Derneği, Nefret Cinayeti Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü dolayısıyla üçüncü kez etkinlik düzenledi. Önceki senelerde trans aktivist Esmeray’ın tek kişilik performansları ve Türkiye ve Kıbrıs’tan trans bireylerin katılımıyla gerçekleştirilen panellerle trans bireylerin toplumda karşılaştıkları sorunlara dikkat çekilirlen, bu sene T-Club aktivisti Berk İnan, tek kişilik performansı “Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim: “Tuhaf”tan “Paşam”a bir Toplumsal Cinsiyet Hikayesi” ile konuya duyarlı kişilerle buluştu. Berk İnan, kadından erkeğe transseksüellik tecrübesini izleyicilerle paylaşarak, geçiş süreci önesinde, süreç boyunca ve sonrasında ailesiyle, devlet kurumlarıyla, sosyal çevresiyle yaşadıklarını aktardı ve ilgili soruları yanıtladı.

YKP-fem, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, coğrafyamızda trans bireylerin yaşadıkları sorunların görünmez olduğunu ve düzenledikleri etkinliklerin esas amacının yerelde bir trans örgütlenme oluşuturulmasına katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Aktivist Erm An’ın etkinlik öncesi yaptığı konuşmanın tam metni:

Rita Hester, 20 Kasım 1998’de ABD’nin Boston şehrinde kendi evinde göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Dünya trans hakları hareketi Rita Hester cinayetini sembol haline getirerek, her yılın 20 Kasım gününü Nefret Cinayeti Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü olarak çeşitli etkinliklerle toplumun gündeminde tutmaya devam etmektedir.

Dünya’da halen trans bireylere yönelen saldırı şiddet ve cinayetler devam etmektedir. Kıbrıs’da ise toplumun tüm LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylere karşı sergilediği tutum görmezden gelmek ve hiçe saymaktır. Trans Bireyler kimiklerinden dolayı işsiz kalmakta ve kamusal alanlarda görünür olamamaktadırlar. Bir bireyin ölümü sadece biyolojik olarak değil aynı zamanda toplum içindeki varlığının hiçe sayılması ile de gerçekleşmektedir. Bu cinayetlere “Dur!” demek, kamuoyunun dikkatini trans bireyleri hedef alan nefret suçları ve nefret cinayetlerine çekmek, yetkilileri de konuya duyarlı olmaya çağırmak amacıyla bugün bu etkinliği son üç yıldır olduğu gibi YKP- Fem, Kuir Kıbrıs ve bu sene de aramızda olan T-Club dayanışması ile gerçekleştimekteyiz.

Konuya duyarlı herkesi, trans toplumunu hedef alan cinayetlere, ayrımcılığa, toplumsal dışlanmaya ve yetkililerin sessizliğine karşı sesimize ses katmaya davet ediyoruz.

Şimdi sahneyi Berk İnan’a bırakıyorum,

Umarım güzel bir akşam geçirirsiniz.

12219535_723659994432789_657162176735207965_n

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin