yaklaşımlarAlpay DurduranKuzey Kıbrıs karasularından içeri Türkiye – Alpay Durduran
yazarın tüm yazıları:

Kuzey Kıbrıs karasularından içeri Türkiye – Alpay Durduran

Yeniçağ podcastını dinleyin

durduranBir Rum, Mal Tazmin Komisyonunun kararını kabul ederek malının parasını aldı ve mülkiyetini devretti. Sorum kime devrettiğini Kıbrıslılardan devlete diye yanıt aldım. Hangi devlete diye sormak aklıma gelmedi.

Bir bankaya gidip malını ipotek edip borç almak isteyene banka olmaz dedi çünkü malı o Rum’un malı idi. O malın devlete geçtiğini duyunca Rum malı olmadığına göre artık ipotek verebileceğini düşündü. Gitti ve bankaya haber verdi.

Banka durumu öğrenmek için devlete sordu. Devlet de Türkiye’ye haber verme gereğini duydu ve yanıtını aldı. Parasını kim verdi ki ipotek edecek!

Parayı Türkiye verdi ve artık o malın sahibi Türkiye oldu!

Hesaba merak bu günlerde arttı. Yapın bakalım ne kadar Rum malı vardı ve ne kadarı Türkiye’ye geçecek?

Hâl böyle iken su gelecek diye karasularımızdan en iyi ihtimalle belediye su depolarına kadar suyun değdiği değmediği yerler Türkiye Cumhuriyeti’nin oldu. Meclis bile onayladı. Kötü ihtimalle belediyelere de rol verilmezse mahallere kadar boru geçen tüm yerler Türkiye’nin oldu.

İsterseniz itiraz edin. Deyin ki istimlak yapılıp yasal sahiplerinden mülkiyet devri hakkı alınmadan tamamlanmamış olmaz, deyin. Kim dinler sizi… Şu mülkiyet komisyonu anayasaya aykırı olduğu halde anayasa mahkemesi ona gönderenler avukat bile bulamadığı için savunmasız karar vermedi mi?

Antlaşma diyor ki Evsahibi Ülke Antlaşmaları yapılacak ve açıklık getirilecek; ev sahibi bulunabildi mi?

Ev sahibine parasını sen mi verdin ki su benimdir ben yöneteceğim diyorsun dediler sus pus oldu. Belediyeler suyu bir biliriz deyip ortaya çıktılar. Antlaşma projesinde Güzelyurt su havzası tuzlanıp kullanılamaz hale geldi bundan sonra kullanılmayacak hükmü var. Gönyeli belediyesi su buldum için yıkanın dedi ve böbürlendi derken Türkiye’den gelen su bize ulaştı ama sakın içmeyin daha içilecek halde değil diye uyarı yayımladı. Yani suyu devralmaya hazırlanan belediyelerin şirketinin başındaki kendi suyunu bile kaybetti. O su sistemi Türkiye suyunun içine girdiğine göre borularının geçtiği yerlerin mülkiyeti de TC’nin oldu.

Rum mallarının parası verilip Türkiye’nin olmasından sonra su sistemi de o kadar yeri Türkiye’nin yapmasından sonra biz Kıbrıslılara ne kalacak acaba? Hesap meraklıları Rum’dan ne kalacak nereye yerleşeceğiz, kim ödeyecek yeniden iskânımızı diye hesaplar yaparlar yanıt versinler. O şu kadar Türkiyeli var deyip TC yardımları onların masrafını bile karşılayamaz diyenlerle bilanço yapıp değerlendirsinler. Daha dün seçim oldu ve geçmişi aklayıp aday olanlara gelecek için yetki verdiler. Ayna alıp bir de kendilerine baksınlar.

Kendimiz ederik gendimiz buluruk derlerse belki kalanla idare ederik!

İsteyen Türk malları Rumların iddia ettikleri kadar az değildir diye yaptıkları hesapları anımsayıp göle maya çalsınlar.

Eski içişleri bakanı Ala şimdi onlar bize mahkum dedi, acaba kime dedi?

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin