.YeniçağmanşetKıbrıs’ta, haremlik selamlıklı, tekbirli, “ilerici” “barışçı” “solcu” takviyeli AKP seçim mitingi yapıldı
yazarın tüm yazıları:

Kıbrıs’ta, haremlik selamlıklı, tekbirli, “ilerici” “barışçı” “solcu” takviyeli AKP seçim mitingi yapıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP Cumartesi günkü su temin projesi açılışı adı altında yapılan etkinliği değerlendirdi, bunun AKP’nin seçim mitingi olduğuna vurgu yaptı. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Anamur’dan suyun geldiği iddia edilip tören düzenleneceği ilan edildi. Ancak Cumartesi günkü ortama akıldığında bunun net şekilde AKP seçim mitingi olduğu anlaşılmaktadır.

Miting alanı haremlik-selamlık olarak da ayrıldı, Tayyip kürsüye geldiğinde tekbirlerle karşılandı, o da tekbir getirerek “açılış” yaptı! Mitinge “ilerici”, barışçı”, “solcu” takviyesi de yapıldı, boy boy her türden Kıbrıslı Türk siyasetçi de katıldı. Akıncı alet olduğu şeyin farkında olmalıydı ki, “herkese eşitiz” diye bir şeyler dedi, ama ardından Tayyip’in iradesi olmasa bu proje olmazdı gibi cümlelerle onu makyajlayıp, oy getirecek cümleler kurdu. Bunun yanı sıra seçim sırasında toplumsal cinsiyet eşitliğinden yana taraf olduğu iddialarına rağmen cinsiyetçi açıklamalarda bulundu.

Zaten olan açılış değildi, öyle olsa en azından Kıbrıs ayağını, göstermelik de olsa, buradaki idare organize ederdi. Burada herhangi bir irade yok, TC’nin ilgili bakanı ikinci bir depolama alanı ihalesinden bahsetti, eminiz Kıbrıs’ın kuzeyindeki idare de bunu ilk kez duydu, ama kimse ses çıkarmadı. TC yetkililer buranın vilayet olduğunu iyice içlerine sindirdiler, kendilerinin toprağına proje yapar gibi, ikinci depolama alanı için proje de yapabilirler, onlar için dert değil, birinden izin almaya da, bilgi vermeye de gerek yok!

Su temin projesinde hiçbir şey hazır değil, suyun nasıl yönetileceği belli değil, TC ile yapılan antlaşmanın hükümleri için yapılacak yasal düzenlemeler, taslak olarak bile, kamuoyu ile paylaşılmadı.1 Kasım öncesi alelacele yapılan bu tören de, seçim üstü temel atma törenlerini andırıyordu.

Yeniden soralım,

  • Su yönetimi konusu ne oldu?
  • Antlaşmada olan yeraltı suyunun kullanımını yasaklayan yasal değişikliği yapacak mısınız?
  • Eğer yeraltı suyu kullanımını yasaklayacaksanız, bunun tarıma etkileri ne olacak?
  • TC’den gelen suyun girdileri yükseltmesi ile narenciye üretiminde üretimin pahalılaşması ve rekabet edilemez hale gelmesinin önüne nasıl geçeceksiniz?
  • KIB-TEK’te olduğu gibi, Ticaret Odası’na ucuz elektrik kullandırıp, aradaki farkın faturasını halka ödettiğiniz gibi bununla ilgili de ucuz su kullandırıp, faturasını halka mı ödettireceksiniz?
  • Bu pahalı sudan hayvancılık nasıl etkilenecek?
  • Her türlü proje için ÇED raporu istenirken, su temin projesi ile ilgili ÇED raporu istendi mi, varsa kamuoyuna açıklayacak mısınız?

Tüm bunların cevapları verilmemiş, kamuoyu bunları tartışmamışken, sırf AKP’ye üç beş oy daha gelsin diye şov yapılması kabul edilemez…

En önemlisi kendini “ilerici” barışçı” “solcu” diye taktim edenlerin böylesi AKP şovlarına, seçim mitinglerine alet olması oldukça üzücüdür.

YKP olarak halkımıza bunları tanımaları ve bundan sonraki seçimlerde tavrını ona göre belirleme çağrısı yaparız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin