.YeniçağmanşetParçalanmaya değil birleşmeye gerek var
yazarın tüm yazıları:

Parçalanmaya değil birleşmeye gerek var

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Yeni Kıbrıs Partisi son siyasal gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Etrafımız ateş çemberiyle çevrilidir. Bunun çemberde kendimizi güvende sanmamız yanlış olur.

Bazıları milliyet, dil veya din çevresinde dirlik ve beraberliğin birleştirici ve güçlendirici olduğunu düşünüyor ama bugünlerin göçleri ve sığınacak yer arayan insanların ulaşmaya çalıştıkları yerler milliyet, dil veya din birleşmesini değil laik hukuk devletleridir.

Yaşayacak yer arayanlar kendini çevreleyen din kardeşlerinin ülkelerine de değil uzak yerlerdeki hukuk devletlerine sığınmaya çalışıyorlar. Şimdilik asayişi ve güvenliği sağlayabilen komşu ülkelerinde de huzursuzluk ve ateşin kendilerine ulaşması korkusu elle tutulur haldedir.

Bazıları mezhep birlikteliğinde veya ortaçağ İslam’ında çare bulmak için silaha sarıldı. Türkiye’de de İslam’da çare bulmak ama mezhep ayrımını çatışma nedeni olmaktan kurtarmaya çalışanlar var. Ancak başarılı olamıyorlar ve başaracağını sanarak içte ve dışta etkili olma çabaları ateşe körükle gidiyor.

En kötüsü de çağdaş hukuka karşı olan dogmalarla İslam devleti (tek ve halife emrinde) peşinde koşuyorlar.

Bu ateşin içinde laik hukuk devleti kuralları içinde ayrımların üstüne çıkacak bir ortak devlet çözümünü zaman geçirmeden yaratmak gereklidir. Kıbrıslıların henüz bir adım ilerleme olmamışsa da bu amaca yakın hale geldikleri anlaşılmaktadır. Onun için zaman yitirmeden uzlaşma sağlanmalı ve ilerde tüm devlet gücünü teslim edeceğimiz yapıya güvenerek paket değil uygulanabilecek bir çatı kurmaya yönelinmelidir.

Ayrıntıyla ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın geriye çok çözülmemiş konu kalacaktır. Onları da sonradan çıkacak konuları seçeceğimiz federal yapıya bırakacağız. Yaşam durmaz ve sorunlar iç ve dış kaynaklı olarak önümüze gelirler. Bu kaçınılmadır. AB politikaları gelişmeye açıktır, onlara federasyon uğraşacaktır. Ekonomi durmaz ve konular açılacaktır. Onlarla da federasyon uğraşacaktır. Mülkiyet konuları uygulamada çok çeşit iddialarla önümüze gelecektir ve dahaları olacaktır.

Uygulanabilecek uzlaşmalarla hemen uygulamaya başlamalıdır. Paket çözüm konuşuyoruz merak etmeyin sözünü hemen her hafta duyuyoruz. Paket çözüm mazeretini duymak istemiyoruz. Hemen Downer raporunun görüşmesini bitirip uzlaşına noktalar uygulanabilir olan ve sonra kararlaştırılacak olanlar olarak sınıflandırılsın ve sonuca gidilsin, zaman kaybedilmesin dileriz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
199AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin