.YeniçağmanşetSuruç Katliamı Lefkoşa'da protesto edildi
yazarın tüm yazıları:

Suruç Katliamı Lefkoşa’da protesto edildi

Yeniçağ podcastını dinleyin

suruc (1) suruc (2) suruc (3)Aralarında Yeni Kıbrıs Partisi’nin de olduğu Devrimci Komünist Birlik, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği, Çağ-Sen, KTÖS, KTOEÖS, Bağımsızlık Yolu, Toplumcu Demokrasi Partisi Gençlik, Üretim Merkezi, BASIN-SEN, Bağımsızlık Cephesi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, DEV-İŞ, BES, Kıbrıs Sosyalist Partisi, KTAMS siyasi parti, sendika ve örgütler Lefkoşa’da Suruç Katliamı’nı protesto ettiler.

Eylemciler saat 19:30’dan itibaren Kuğulu Park’ta toplanarak TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüdü. Türkiye halklarıyla dayanışma mesajlarının verildiği eylemde IŞİD ve AK Parti aleyhine sloganlar atıldı

Yapılan açıklamada 20 Temmuz günü Kobene’nin yeniden inşası için Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak Urfa’nın Suruç ilçesine giden 300 kadar Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gencin Kobane’ye geçişlerine izin verilmemesinin ardından düzenledikleri basın açıklaması sırasında bomba patlatıldığı ve en az 32 kişi katledilerek onlarca kişinin ağır yaralanmasına neden olunduğu ifade edildi.

Eylem, Kuğulu Park’ta başlayarak TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde saygı duruşu ve basın açıklamasının okunmasının ardından sona erdi.

Eylemde, faşizme karşı omuz omuza, yaşasın halkların kardeşliği ve Kürtçe sloganlar atılması yanısıra, saldırıda ölen kişilerin isimleri tek tek okundu…

Eylemde, örgütlerin imzası bulunan ortak basın açıklaması şöyle:

“Ortadoğu’da her gün yeni bir insanlık düşmanı suç işleyen IŞİD çeteleri, dün, 20 Temmuz günü Türkiye’nin Şanlıurfa ilçesinde bir katliama daha imza attılar.

Evet, bizler bu katliamın failini biliyoruz! Ve onların arkasındaki, başta TC egemen çevreleri ve AKP iktidarının olduğunu, uluslararası emperyalist güçler tarafından desteklendiklerini de biliyoruz. Türkiye’de örgütlü Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun “Kobane’yi birlikte savunduk, birlikte inşaa ediyoruz!” sloganı ile başlattığı kampanya çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanından 300’e yakın devrimci, sosyalist Kobane’ye geçmek üzere Urfa’nın Suruç ilçesine gittiler.

Amaçları topladıkları malzemelerle gerici IŞİD çetelerince yıkılan Kobane’ye çocuk parkı, ormanlık alan, kütüphane yapmak, sağlık ve eğitim alanlarında yürütülen yeniden inşaa çalışmalarına destek olmaktı…

Ancak gerici IŞİD çetelerinin sınırdan ellerini kollarını sallayarak geçişlerine göz yuman TC devleti ve AKP iktidarı, SGDF’li devrimcilerin sınırdan geçişlerine izin vermedi. İşte bu tutumu teşhir etmek için düzenlenen basın açıklamasında gözü dönmüş bir IŞİD canlı bombacısının kendini patlatması şu ana kadar 34 kişi katledildi, onlarca kişi ise şu an hastanelerde ölüm kalım savaşı veriyor!

Evet, bizler katilleri de, onların azmettiricilerini ve destekçilerini de biliyoruz! Dün Reyhanlı, Roboski, Maraş ve Sivas’ta benzer katliamları yapanlar, bugün de Suruç’ta yeni katliamlara imza atıyorlar!

Bizler Kıbrıs’ta yaşayan ilerici, devrimci, sosyalist güçler olarak, tüm dünya halklarının ve hemen yanı başımızdaki Ortadoğu halklarının yanındayız!

Emperyalist güçlerin ve onların güdümündeki gerici güçlerin saldırılarına karşı omuz omuza birlikteyiz! Gerici barbar güçler; onlar kaybedecek… Dünya halkları ve aydınlık güçler; bizler kazanacağız!”

 

ÇAĞRI

11057521_903283163051451_3686947359769626989_n

Aralarında Yeni Kıbrıs Partisi’nin de olduğu Devrimci Komünist Birlik, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği, Çağ-Sen, KTÖS, KTOEÖS, Bağımsızlık Yolu, Toplumcu Demokrasi Partisi Gençlik, Üretim Merkezi, BASIN-SEN, Bağımsızlık Cephesi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, DEV-İŞ, BES, Kıbrıs Sosyalist Partisi, KTAMS siyasi parti, sendika ve örgütler “Suruç’ta katliam var!” başlığı ile 21 Temmuz, Salı günü saat 19:30’da Kuğulu Parkta buluşma ve eylem çağrısı yaptı. Yapılan ortak çağrı şöyle:

20 Temmuz günü Kobene’nin yeniden inşası için Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak Urfa’nın Suruç ilçesine giden 300 kadar Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gencin Kobane’ye geçişlerine izin verilmemesinin ardından düzenledikleri basın açıklaması sırasında bomba batlatılmış ve en az 28 kişi katledilerek onlarca kişinin ağır yaralanmasına neden olunmuştur.
Bu faşist barbarlığın arkasında TC egemenleri ve AKP iktidarının desteğiyle bu bölgede yer edinen insanlık düşmanı IŞİD teröristleri bulunmaktadır.
Kıbrıs’taki Demokratik Kitle Örgütü ve Siyasi Örgütler olarak hem bu faşist barbarlığı hem de onun destekçisi olan TC devletini ve egemenlerini kınamak üzere 21 Temmuz Salı günü saat 19:30’da Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanarak, TC Elçiliği önünde ortak bir protesto eylemi gerçekleştiriyoruz.
Tüm duyarlı kesimleri bu barbarlığa karşı birlikte ses vermek üzere, eylemimize destek olmaya çağırıyoruz…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
234AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin