.YeniçağmanşetEn gerçekçi güven yaratıcı önlem: askeri törenler iptal edilsin
yazarın tüm yazıları:

En gerçekçi güven yaratıcı önlem: askeri törenler iptal edilsin

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP Parti Meclisi üyesi Rasıh Keskiner, askeri törenlerle ilgili son düzenlemeye karşı, tüm askeri törenlerin iptal edilmesi çağrısı yaptı. Açıklama şöyle:

Gelecek hafta 20 Temmuz 1974 sonrası gerçekleşen işgalin ve süreç içinde gerçekleşen fethin 41. yıldönümü. Yıldönümü nedeni ile her yıl tekrarlanan diktatöryal rejim kutlamalarının yerine bu yıl, “memleketime bahar geldi” diyenlerin belki çok küçük bir kısmı farklı bir kutlama bekliyor olabilirlerdi. Aslında biz hiçbir şekilde farklı bir durumla karşılaşacağımıza inanmadık.

Peki, bu yıl farklı bir durum var mı? Var. Barış sözcüğünü dillerinden düşürmeyenler bu yıl kutlamaların öğleden sonra, ikindi vakti olacağını, provaların da Pazar günleri olacağını açıkladılar. Maşallah tam da devrim niteliğinde bir karar! Sanki Pazar günleri trafik yokmuş. Kutlamaların öğleden sonra olmasına gelince, hiç mi yaşamıyorlar bu memlekette. İkindi güneşinin daha alçak yansıdığı ve daha yakıcı olduğunu bilmiyorlar mı? Bu yapılan tamamen “dostlar alışverişte görsün” deyişine uymaktadır. Yok, eğer bunu yapmakla öğleden sonra güneşin yansıması ile tankların, silahların ve omuzdaki yıldızların parlaklığının daha net görünmesi ise murat edilen o işe de pek aldıran yok artık!

Bütün bunlar bir yana ne yapılmalıydı? Görüşme süreci iyi gidiyor deniliyor. Taraflar bir çözüm için istekli ve iyi niyetlidir deniliyor. Güven yaratıcı önlemlerde, Maraş açıldıydı, açılıyordu, yeni kapılar açıldıydı açılıyordu gibi toplumlara pek de güven vermeyen söylemler devam ede dursun. Eğer bundan önce bu kervandan gelip geçenlerden farklı olduğunuzu iddia ediyorsanız, farkınızı gösterin. Kalıcı bir çözüm için niyetliyseniz, eğer hedef savaşsız barış içinde yaşamaksa gelin gerçekçi bir güven yaratan durumu hayata geçirin. Herkes de bu işin ciddiyetine inansın, toplumlara güven gelsin. Bu çerçevede 20 Temmuzdan başlayarak tüm askeri törenleri iptal edin. Bugünde konferanslar ve açık oturumlar düzenleyin. Kadrolarınızı seferber edin TV kanallarına, savaşların yıkımını, felaketini, acılarını, insanlık ayıplarını anlatsınlar. Ve bir daha savaşların olmaması için çağrı yapın. Hade bakalım topluma çözüm ve barış vadedenler 20 Temmuz askeri-silahlı gösterilerini, iptal edin ve Kıbrıslılara “gerçek bir güven yaratıcı” durum için gösterin kendinizi!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin