YKPYKP'nin açıklamalarıYKP, BM Kıbrıs Özel temsilcisi Eide’nin son ziyaretini değerlendirdi
yazarın tüm yazıları:

YKP, BM Kıbrıs Özel temsilcisi Eide’nin son ziyaretini değerlendirdi

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran, BM Kıbrıs Özel temsilcisi Eide’nin son ziyaretini değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama söyle:

Kendini en son temsilci olarak adlandıran BM Kıbrıs Özel temsilcisi Eide görüşmelerin yeniden başlaması için engel kalmadığını ilan etti. Bunun ardından da görüşmelerde kalınan yerden devam edileceğini belirtti.

Bunları söylerken kimden yetki aldığını açıklamadı. Türkiye’de görüştü ama oradakilerden Barbaros’un bir daha geri yollanmayacağı güvencesi alıp almadığını belirtmedi. Yani nasıl emin olduğunu da açıklamadı. Aracılar aracılığı ile güvence alıp almadığını hissettirmeye de çalışmadı.

Hâlbuki Güney’de Türkiye, Kıbrıs’ın denizdeki haklarına bulaşmayacağını güvencelemezse görüşmelere katılmamak gerektiğini açıklayan siyasi partiler ile güvence almazsa katılmayacağını açıklayan Anastasiades hakkında bilgi verilmiyordu. Bu açıklamalar yapılırken retçi muhalefet öfkeyle konuşuyordu.

Kıbrıslı Rum haber ajansı da cumhurbaşkanı adaylarını konuyla ilgili konuşturuyordu. Birbirinden farklı tek laf etmedikleri basında yer aldı. En barışçı Eroğlu mu ki o olsun “geri döndüklerinde bizi koydukları yerde bulamayacaklar” tehdidini unuttu. Diğerleri “garantileri tartıştırmayız” diyebilen ile tartışmayı gereklilik üzerine oturtanlar olarak ikiye bölündüler. Sani farkı varmış gibi! Güya uzlaşmacı görünecekler!

Masada uzlaşılmış konularda bile “biz Downer belgesinde ifadesini bulan değerlendirmeyi doğru buluyoruz” diyerek açıklığa kavuşturmadılar ki öyle değil böyleydi diye itiraz edilen ve belirsizlik yaratılan ögeleri olduğu gibi bıraktılar. Böylece Kıbrıslı Rumlara bir mesaj vermeyi değerlendiremediler.

BM’nin en son özel temsilcisi benim derken Eide açıkça sizi ortada bırakırız demiş oldu. Kıbrıs sorunu dünyadaki 30 çözülemez denilen sorundan daha kolay çözülebilecek bir sorun olduğunu da hatırlatarak “BM sizi bırakır gider” demeye getirdi.

Kıbrıs artık aklını başına alıp çözüme karar vermelidir. Masada konuşulup formül hazırlanmamış şey kalmamıştır diyen Eide haklıdır.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin