YKPYKP'nin açıklamalarıOrtak 1 Mayıs’ta sokakta olmak gerek!
yazarın tüm yazıları:

Ortak 1 Mayıs’ta sokakta olmak gerek!

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Yeni Kıbrıs Partisi, ortak 1 Mayıs için katılım çağrısı yaptı. Açıklama şöyle:

Bundan 67 yıl önce CMC madenlerinde Kıbrıslı emekçiler birlikte direnmişler, 1 Mayısı birlikte kutlamışlardı…

Bundan 57 yıl önce Kıbrıslılar yığınsal olarak son kez 1 Mayıs’a çıkmışlar, sonrasında faili meçhul saldırılar, cinayetler ve zorbalıklarla emekçiler uzun yıllar 1 Mayıs’ı bir arada kutlayamamışlardı…

Bu nedenle bir kez daha etnik veya coğrafik bölünmüş değil ortak ve yığınsal 1 Mayıs’ın önemli olduğu bir yıldayız…

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Kıbrıs’ta, Kıbrıs’ın her iki yanında da neo-liberal saldırganlık farklı kurumların dayatmaları ile tüm hızı ile sürüyor

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Kıbrıs’ın her iki yanında da patronlar, burjuvalar, finans kapitali elinde bulunduranlar tarafından, kendilerinin sebep olduğu kriz gerekçe göstererek, işçilerin, çalışanların, emekçilerin hakları, çalışma koşulları, ekosistemler, kadınlar, göçmenler, tüm insanlık sistematik olarak saldırıya uğruyor. Ekonomik yapı serbest piyasa koşullarına göre yeniden şekillendirilmeye çalışılmakta, her şey metalaştırılmaktadır. Krizin faturası çalışanlara, emekçilere, halklara, doğaya kesilmektedir.

Türkiye’nin işgali ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan TC asker ve sivil bürokratlarının vasiyeti Kıbrıs’ın kuzeyinde tüm yakıcılığı ile kendini ortaya koymaya devam etmektedir… Neo liberal saldırganlığın tüm izlerini TC ile imzalanan protokollerde, ekonomik paketlerde bulmak mümkündür. Bu politikaların özelleştirme olarak bize yansıması kamusal hizmetlerin ve kamuya ait olan birçok kurumun Türkiyeli sermaye gruplarına peşkeş çekilmesidir yani Kıbrıs’ın daha fazla Türkiyeleşmesidir. Bu özelleştirme ve taşeronlaştırma dalgası hızla yayılmakta, bugün itibari ile yerel yönetimleri de tehdit eder duruma gelmiştir.

1 Mayıs’ın ortaya çıkışı, çalışma saatlerinin düzenlenmesine yönelik ortaya konan direnişle olmuştu. Kıbrıs’ın kuzeyinde 40 saatlik haftalık çalışma süresine uyan hiçbir özel sektör kalmamış durumdadır. Kıbrıs’ın kuzeyinde de günde 8 saat çalışma, 8 saat dinlenme, 8 uykunun sembolleştiği 8-8-8 hakkını almak için hemen şimdi mücadeleyi yükseltme zamanıdır… Bu nedenle herkese haftalık 40 saat, güvenceli, sendikalı İŞ diyoruz! Bu talep için mücadeleyi yükseltmeye kararlıyız…

Bugün adanın kuzeyinde, ekonomik eşitsizlikler, göçler ve işsizliğin artması ile orantılı olarak, emek sömürüsünün en vahşi biçimi olan çocuk işçiliği yaygınlaşmakta, buna karşı bulunan mevcut yasalar ve koruma mekanizmaları yeterli olmamakta, uygulanmamaktadır.

İşçi sınıfı içerisinde kadınların oranı yok sayılamayacak kadar büyüktür. Emekçi kitlenin en az yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Binlerce kadın ücretsiz aile işçisi olarak tarlada, işyerlerinde ya da evde görülmeyen emeği oluşturmaktadır. Özel sektörde işçi hamile kadınlar işten atılmakta, ya da doğum ve emzirme izni gibi hakları tanınmamakta, yasa dışı sayılan iş yerinde taciz caydırıcı cezalar ve koruyucu mekanizmalar ile desteklenmemektedir.

Dediğimiz gibi neo-liberalizmin saldırganlığı sürüyor ama direniş geleneği de sürmeli, sokak kazanmalı!

Dünden bugüne bizlere miras kalan “KIZIL 1 MAYIS yaşıyor, yaşatacağız!” sloganına sahip çıkıyoruz;

1 Mayıs’ta YKP kendi sloganları, “sınırsız, silahsız, garantörsüz SOSYALİST KIBRIS” taleplerini dile getiren kendi pankartları ve kendi korteji ile alanlarda olacak!

YKP, tüm Kıbrıs’taki çalışanları, emekçileri her türlü neo-liberal dayatmaya karşı, emeğin haklarını savunmak için iki toplumlu 1 Mayıs eylemine katılamaya çağırır!

YKP, 1 Mayıs, Cuma günü 16:30’da YKP Genel Merkezi önünde buluşup Kuğulu Park’tan başlayacak yürüyüşe katılacak. Tüm üye, sempatizan ve parti dostlarımızı katılmaya çağırırız!

Kıbrıs’ta çözüm taleplerimizi dile getirmek, dayatmalara karşı direnişimizi birlikte yükseltmek amacıyla bu coğrafyada yaşayan herkesi ortak eyleme katılmaya çağırırız…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin