vicdani redHaluk Selam Tufanlı tutuklandıEBCO ve WRI küresel eylem çağrısı yaptı
yazarın tüm yazıları:

EBCO ve WRI küresel eylem çağrısı yaptı

Yeniçağ podcastını dinleyin

EBCOEBCO’nun açıklaması şöyle:

 

EBCO, Kıbrıslı Türk Vicdani Retçi Haluk Selam Tufanlı’nın serbest bırakılması için çağrıda bulunuyor

Uluslararası eylem günü: Salı 9 Aralık 2014

 

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) Kıbrıslı Türk yetkililerin vicdani retçileri yargılayıp hapsetmek gibi kabul almaz ve çağ dışı uygulamalarını kınamaktadır. EBCO 31 yaşındaki vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı’nın hemen salıverilmesini ve vicdani ret hakkının Avrupa ve uluslararası standartlar doğrultusunda askere alınmış kişilere, yedek kuvvetlere ve silahlı kuvvetlerin tüm profesyonel üyelerine tamamıyla tanınmasını talep etmektedir.

EBCO Başkanı Friedhelm Schneider bugünkü açıklamasında ‘EBCO, Uluslararası Savaş Karşıtları WRI ile birlikte 9 Aralık 2014 Salı gününü Haluk Selam Tufanlı ile dayanışma için uluslararası eylem günü olarak ilan ediyor. Sadece üye örgütlerimizi değil diğer insan hakları ve gençlik örgütlerini de harekete geçmeye ve bu cesur genç insanın yasadışı hapsedilmesini protesto etmeye teşvik ediyoruz’ şeklinde konuştu.

4 Aralık 2014’te Kıbrıslı Türk vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı yıllık bir günlük mecburi seferberlik eğitimine katılmadığı için 10 günlük hapis cezasına çarptırılmıştır. Haluk Selam Tufanlı seferberliğe katılma çağrısına 2011 yılında katılmayı reddetmiş ve bu sebepten ötürü 5 Kasım 2013’ten beridir yargılanmaktaydı. Lefkoşa askeri mahkemesi ‘seferberlik çağrısına uymama’ suçundan onu suçlu buldu.

Kıbrıs’ın kuzeyinde askerlik ve seferberlik katılım 18 yaşını doldurmuş tüm erkek vatandaşlar için zorunludur. Adanın askerleştirilmesi sadece mecburi askerlik hizmeti ve seferberlik ile sınırlı değildir; siviller askeri mahkemelerde yargılanmakta, polis Türk Silahlı Kuvvetleri kontrolü altında bulunmakta, okullarda askerler tarafından öğretilen dersler bulunmakta, doğrudan Türk ordusu tarafından 40 yıldır işgal edilmiş şehir ve kırsal bölgeler bulunmaktadır.

Askerlik hizmetini vicdani sebeplerden ötürü reddetmek birçok insan hakları belgesinde korunan düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün doğal bir parçasıdır ve Türkiye’nin de taraf olduğu ve dolayısıyla kendi toprakları dışında kuzey Kıbrıs’ta da uygulanabilen Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi, Uluslararası Siyasal ve Medeni Haklar Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından da korunmaktadır.

Facebook etkinliğimize bu linkten katılabilirsiniz: https://www.facebook.com/events/377502932425859.

Kıbrıslı Türk yetkililere buradan bir protesto e-maili gönderebilirsiniz: http://www.wri-irg.org/node/24202. Protesto içerikli mektuplarınızı da ülkenizdeki Türkiye elçiliklerine gönderebilirsiniz. (Türkiye adayı 1974 yılında işgal etmesinin sonucu olarak Kıbrıs’ın kuzeyindeki insan hakları ihlallerinden sorumlu ülkedir).

EBCO Basın İletişim

Friedhelm SCHNEIDER, EBCO Başkanı +49 152 044 776 75, schneider@freiden-umwelt-pfalz.de

Murat KANATLI, EBCO Yönetim Kurulu Üyesi, Kıbrıs Temsilcisi, muratkanatli@yahoo.com

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin