yaklaşımlarÖzkan Yıkıcıİsrail penceresinden Ortadoğu – Özkan Yıkıcı
yazarın tüm yazıları:

İsrail penceresinden Ortadoğu – Özkan Yıkıcı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Ortadoğu denildiğinde mutlaka İsrail ile birlikte tartışmak gerekiyordu. Fakat gelingörün ki son gelişmelerde İsrail pek hesaba kattırılmadan resmen istenilen şehlerle sınırlandırılıp brakıldı. Oysa İsrail Emperyalizmin Ortadoğu temel ekseninde oturup; stratejik belirleyici rolu vardır. Nitekim nekadar konuşturulmazsa konuşturulmasın; yine biryerden İsrail ortaya çıkar. Türkiye modeli sarhoşluğunda Mavi Marmara gemisi ile nasıl işlerin tersdüz olduğu; Suriye hesaplarında birden İsrail ajanları veya uçak bonbalarının vurmaları bilgisi gelirken; ısrarla ve ısrarla Hizbulah tavsiyesi dayatması; derken birden Kürdistan bağımsızlığını tanıyacağını açıklar* Filistine ise daha fayili belli olmadan kaçırılan çocukların bedeli oalrak, bonbalar yağar. Bunalr hep israilin unuturulsa da biryerden çıktığı kanıtı oalrak yaşamla taşlandı…..

Son günelrde İsrail tartışılmaya çalışılan ve öngürler çenberinde uçuşan Kürdistan bağımsızlığı kabulu ile gündeme düştü. Filistin kangreninde ise Özelikle uzlaşma ile Hamas Elfetih hükümet kurulma döneminde garip şekilde kaçırılan gençler sonucu bonbalar yağdırıldı. Herkese aslında uyuyan gerçeği anlatıyordu: Ortadoğunun temel sorunu Filistin kangren olarak devam ediyordu!

Özelikle ikinci Paylaşım savaşı sonrası kurdurtulan İsrail; Bölgede Emperyalizmin temel gücü halinde bulunuyor. Nekadar unutulsa da ilgili gerçek hep karşımıza gelir. Ortadoğu sorununda Filistin gerçeği kangrel olarak temel haldedir. Son Kürt duruşu ile de İsrail coğrafyasındaki etkisini yeniden ortaya koydu. Herkesin çekindiği ve uzak durduğu Kürdistan olayına İsrail direk destek vereceğini de açıkladı. Ayni anda negariptir ki Filistin halkına da bonbalar yağdırıyordu!

İsrail salt Kürdistan ilgisi bukadarla değildi: ırak Kürdistanının Türkiye üzerinden ihraç ettiği Petrolun İsrail limanlarına gittiği de ortaya çıktı. Fazla yankısı da olmadı. Oysa Türkiyenin ırak Kürdistan Petrolunu satırma adına ırak hükümetinin de onayını alması gerekirdi. Bu basit yasal kuralı dahi Türkiye kırdı. “Nede olsa Ortadoğu modelidir”!***

Sonuçta bu Petrolu birçok liman kuşkulu olması nednei ile almadılar. Ama İsrail yasa hukuk bilmediği ve dinlemediği için de hemen kaptı. Burda Irak Kürdistanı, Türkiye ve İsrail garip ticari ilişkisine tanık oluyoruz….

İlişki bukadarla değil; israilin 2006 yılında BBC tarafından yayınlanan belgeselde de irsalin Kürt peşmergeleri eğitiği de kanıtlandı. Bu bilgi de fazla sasasyonal yapılmadan geçiştirildi! Yine tarihi süreçte özelikle Mola Barzani ile İsrail Amerikan ilişkileri de önemli kavşaklarda epey yankı getirdi. Konu bundan dolayı salt İsrail güncel haberi değil de; genel Ortadoğu politik zemininde satranç hamleelrinde ortaklaşma şeklinde yapılıyor….

İsrail bölge taşlarının oynanırken de kendi temel gerçeği olan Filistin sorununu hep öteledi. Öyle öteledi ki bölge konuşulurken dahi gelecek Filistin durumu pek tartışılmaz. Burda israilin temel güç olma ile Emperyalizmin resmen probaganda gücünün de katgısını unutmayalım. İsrailin çocuk katlederken, binlerce kişiyi hapsederken, dünya sesiz kalırken; bir İsrail insanının öldürülmesine de çok sert tepki verilmesi de savunulmaya çalışılınıyor. Hala B.M. İsrail katliyamalrını kınamama durumunda direniyor. Üstelik ekleyelim; “isrrail ve Filistin devletleri” kararları olmasına rağmen; işkalden vazgeçmesi denilmesine rağmen! Şimdi dikatinizi çektimi* Bölgede onca ciahtcı kesim kol geziyor. İnanılmaz katliyamlar yapıyor. İslamın İslamcıyı öldürdüğü bir döngü oluştu. Onca cihat çağrılarına karşın; Suriye ve ırak gibi ülkeler darmadağın edilmesine rağmen; baş düşman ilan  edilen israile yönelik önemli eylem yaptılar mı? Burda kuşkudan analize gidildikçe; birçok çelişkili ama sistemle özdeşleşen gerçeklere varırız. Oyuncu ile sorunun örtüşmediği garip bir Ortadoğuda uyanırız.

Şimdi tüm ekranlar ciahtcıları, model ülkeleri, gelecek hesapları tartışırken; içinde İsrailsiz bir Ortadoğu mümkün mü? Hele deniz enerjisine sahip olmaya çalışan bir İsrail; Ortadoğu taşlarını çok oynatacaktır.Giderek konuşulan Kürdistan durumu ve israilin tutumu oldukça ileriye yönelik dengeleri epey etkileyecektir. Kimsenin resmen politika açıklamadığı durumda; birden unutulan İsrail desteğini patlat tı! Tamda ırakta darmadağınıklığın yaşandığı bir günde. Ama bölgenin temel sorunu olan Filistini hep unuturarak ve yeni ilhak hamleleri ile yerleşimler açarak yola devam ediyor.

Birinci Dünya paylaşım savaşının üzerinden tam 1  asır geçti. Çizilen Ortadoğu haritaları darmadağın oldu. Klasik sömürge cetveli artık piyasadan yok oldu. Neoliberalizmin tıkandığı anda; Ortadoğu projesinin de nefes alma yerine bataklığa saplandığı günlerden geçiyoruz. Bir asırlık hesap infilak etti. İkinci Paylaşım savaşı sonrası kurdurtulan İsrail ise; son günelrin önemli tıkacında siyasal hamle yaptı. Kürdistanı tanırım! Lafla değil de bölgesel gücü siaysal hesapla oynayan bir israilin gerçeği ile karşıkarşıya geldik yine! Kıbrısın dibinde cirit atan, denizleri de hegemonyasına alan İsrail gerçeğini; doğru okumak ve unutmamak şart!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin