.Yeniçağmanşetİki tarafta da uzlaşılan noktalara sadakat yoktur
yazarın tüm yazıları:

İki tarafta da uzlaşılan noktalara sadakat yoktur

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. YKP Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

Saklanamayan haberlere göre görüşmeler çıkmaza girmiştir. Türk basını Anastasiades’in tepkilerini vererek onu masadan kaçırmışlar gibi gösterdiler, Türk tarafının lehine bir durum yaratmaya çalıştılar. Görüşmelerin başarılı olmamasının çözümün olmaması demek olduğunu umursayan kimselere gerçek durumu yansıtmamak halka karşı bir suç oluşturur; bunu unutmamak gerekir.

Önce Türk tarafının yaptıklarını halka açıklamaya başlarsak; Downer’in hazırladığı uzlaşma noktaları, uzlaşmaya yakın olunun noktaları ve uzlaşılamayan noktaları gösteren yakınlaşma belgesini her iki taraf birlikte reddettiler. Eroğlu buna rağmen eski uzlaşma noktalarından vazgeçilmemesi gerektiğini ileri sürerek Anastasiades’i suçlamama devam etti. Ancak ayni zamanda Eroğlu, Mehmet Ali Talat zamanında varılan uzlaşmaları kabul etmediğini de masaya sunduğu önerileriyle kanıtladı.

Hristofias da Anastasiades’e yönelttiği eleştiride onu Talat ile yaptığı uzlaşma noktalarına sadık kalmadığı suçlamasını yapmakta idi, yani iki tarafta da uzlaşılan noktalara sadakat yoktur.

Eroğlu güven artırıcı önlemler konusunda olumlu tavır göstermeye çalışsa da Türk tarafının Aplıç kapısını açma önerilerinin reddedildiğini ileri sürerek saldırdı. Ancak sonra Anastasiades’in bunu kabul ettiği ama ek olarak Athienou kapısının da açılmasını istediği ortaya çıktı.

Türk tarafının hep söylediği ‘veririm ama bana bir şey verirsen’ tutumunun da geçersizliğini kanıtlayan bu konu kararlaştırılamadan toplantı sona erdi.

Mayınlar ve kayıplar konusu da BM gözlemcilerinin önerisi olan Türk tarafındaki Rum mayınlarının temizlenmesi ve kayıpların tespiti, Rum tarafının anti tank mayınlarının haritasını vermeyi kabul etmemesi ve Eroğlu’nun da askeri bölgelerdeki kayıp yerlerinin araştırılmasına ve arşivlerin açılmasına evet dememesi ile görüşmeler sona erdi.

Eroğlu’nun Bayram’dan sonraki günü Bayram günü diye reddetmesi ve ancak Türkiye’deki seçimlerden sonrayı kabul etmesi yüzünden de Eylül’e gün saptandı.

Görüşmeciler de arada toplandı ama onlardan da olumlu bir şey çıkmadı.

Görüşmeci Özersay da toprak konusunda harita vermeden öner sundu ancak konuyu en son görüşmeyi de şart koştu. Garanti ve güvenlik de konuşuldu ise de oradan da bir şey çıkmadı.

Halkımız öğrenmelidir ki bunlar çözüm değil masa başı kavga yapmaktadırlar. Seyredenlere iyi çocuk olduklarını göstermekten başka bir amaçları yoktur.

İyi görüşmeci “iyi çocuk” rolünü iyi oynayandır!

“İyi çocuk” rolünü oynamak için ustalıklarını göstere göstere gidebilecekleri yerin sonuna geldiklerini, duvara dayandıklarını değerlendiren YKP, çözümün duvarları yıkacak kadar çözüm isteyenler tarafından bulunabilir. Halkımız bunu değerlendirip ona göre hareket etmezse çözüm yoktur.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin