toplumsal muhalefetsendikal hareketKTÖS'ten anayasa değişikliği'ne "HAYIR"
yazarın tüm yazıları:

KTÖS’ten anayasa değişikliği’ne “HAYIR”

Yeniçağ podcastını dinleyin

ktosKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yaptığı açıklama ile Anayasa Değişikliğine “Hayır” dediklerini açıkladı. KTÖS Başkan Semen Saygun imzalı açıklama şöyle:

“Bu çerçevede KTÖS, ayrılıkçı siyasi yapının anayasasında yapılan değişiklikleri değil, aynen 1985 yılında olduğu gibi bu ayrılıkçı kukla rejimini, anayasasını ve bize bunu dayatan TC yetkilileriyle Kıbrıs’taki işbirlikçilerin siyasetlerinin tümünü reddeder.”

Türkiye Cumhuriyeti 1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulan anayasal nizamını tekrardan tesis etmek ve toprak bütünlüğünü korumak için garantörlük sorumluluğu çerçevesinde adamıza askeri müdahalede bulunmuştur. Askeri müdahale sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin adamıza yönelik uluslararası hukuğu hiçe sayarak ortaya koyduğu siyaset bir işgal ve istilaya dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin adamızın kuzeyinde kurdurduğu ayrılıkçı siyasi rejim oluşturulan anayasa ile Kıbrıs Türk toplumuna empoze edilmiştir. KTÖS 1985 yılında oluşturulan ayrılıkçı siyasi rejim anayasasına hayır demekle TC tarafından dayatılan uluslararası hukuk dışındaki ve Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesi gaspedilerek oluşturulan siyasi rejime “Hayır” demiştir.

KTÖS geçmişine ve ilkelerine bağlı bir örgüttür. Bu çerçevede KTÖS, ayrılıkçı siyasi yapının anayasasında yapılan değişiklikleri değil, aynen 1985 yılında olduğu gibi bu ayrılıkçı kukla rejimini, anayasasını ve bize bunu dayatan TC yetkilileriyle Kıbrıs’taki işbirlikçilerin siyasetlerinin tümünü reddeder. Bunun için de TC’nin dayatmalarını, adanın kuzeyindeki rejimiyle anayasasını reddeden diğer örgütlerle birlikte en geniş cephe ile yeniden mücadeleyi örgütleme kararındadır.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin