.Yeniçağyeniçağ güncelKürt olmak suçsa biz de suçluyuz
yazarın tüm yazıları:

Kürt olmak suçsa biz de suçluyuz

Yeniçağ podcastını dinleyin

fasist saldirilar protesto 2 fasist saldirilar protesto 1 fasist saldirilar protesto 3Lefkoşa’da, son günlerde Yakın Doğu Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrencilere yönelik gerçekleştirilen faşist saldırılar, YDÜ Öğrenci İnisiyatifi, Ortak Muhalefet Alanı ve DAÜ Öğrenci İnisiyatifi tarafından düzenlenen ortak basın açıklaması ile protesto edildi.

10 Nisan Perşembe günü saat 17.00’de Lefkoşa Kuğulu Park’ta toplanan yaklaşık 400 kişinin katıldığı protesto eyleminde sık sık “Kıbrıs goristan ji bo faşistan”, “faşizme karşı omuz omuza”, “kahrolsun faşizm” sloganları atıldı. Daha sonra kitle adına burada açıklamalar yapıldı.

YDÜ Öğrenci İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Mesut Dağ, Türkiye ve Kürdistan’da yetersiz de olsa bir barış ve diyalog iklimi olduğunu; çözümden yana olmayan güçlerin süreci boşa çıkarmak ve sürece zarar vermek adına her türlü tahrik ve provokasyona başvurduklarını belirtti.

Rejime karşı birleşik muhalefet alanı için mümkün olan en geniş çaplı birlikteliğin oluşturulması amacıyla Yeni Kıbrıs Partisi, Devrimci Komünist Birlik, ÇAĞ-SEN ve çeşitli kesimden sendikacılar, aktivistlerin oluşturduğu Ortak Muhalefet Alanı da Faika Deniz Paşa’nın okunduğu açıklamada Kıbrıs’ın bütününde faşist örgütlerin kapatılması, faşist saldırganlıklarla ilgili önlem alınması talebini yineledi.

 

YDÜ Öğrenci İnisiyatifi

YDÜ Öğrenci İnisiyatifi adına okunan basın açıklamasının tamamı şöyle:

“Yaklaşık 2 aydan beri cemaat destekli ırkçı faşist gruplar çözüm sürecini baltalamak adına Kürt öğrencilere karşı her türlü sözlü ve fiziki saldırıya başvurmaktadır. Bu saldırıların en kapsamlısı son birkaç gündür devam etmektedir.

3 gün önce bıçaklı ve sopalı yaklaşık 100 kişilik cemaat destekli ırkçı faşist bir grup Yakındoğu Üniversitesi kampüsünde önlerine çıkan Kürt öğrenciye saldırmış, 3 Kürt öğrenciyi yaralamıştır. Bu organizeli saldırı sonucunda polis ve okul güvenliği seyirci olmakla yetinmiştir.

Akabinde polis, saldırıya tepki gösteren Yurtsever Kürt öğrencilere karşı müdahalede bulunup öğrencilerden bazılarını gözaltına almış; bununla da yetinmeyerek sabah saatlerinde okul yurtlarını basıp, yol kesip kimliklerinde doğum yeri Kürdistan şehirleri olan 48 öğrenciyi gözaltına almıştır. İnsan haklarına aykırı bu tutumu sürdüren polis faşistler tarafından yaralanan öğrenci arkadaşlarımızı da tutuklamıştır.

Tüm bu olayların üzerine dün gece saatlerinde ırkçı faşist gruplar bu kez Kürt öğrencilerin evlerine saldırmaya kalkışmışlardır.

İnsan hakları ve demokrasiye inanan her kurum ve kişiye çağrımızdır;

Bu adada Kürtler her türlü faşist uygulamaya maruz kalıyor. Barış ve kardeşliğe ısrarımız devam ettikçe saldırganlar pervasızlaşıyor.

Devrimci tüm kurum kuruluşları devrimci dayanışma gereği yoldaşlık temelinde bu saldırılar karşısında bizlere destek olmaya davet ediyoruz. Tüm milletvekili ve siyasi partilere ülkelerinde bulunan insanların güvenliklerinin alınması ve ırkçı yapılanmaların dağıtılması gerektiğini hatırlatıyoruz.

Her türlü desteği almış cemaat ve ırkçı faşistlerin bu saldırganlığına “dur” deyin!

Buradan tüm kamuoyuna sesleniyoruz: Eğer Kürt olmak cezalandırılmayı gerektiriyorsa ve eğer kimliklerine bakılıp tutuklanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmazsa bu adadaki tüm Kürtler kimlikleriyle birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne gidip kendilerini ihbar edecektir.

Madem Kürt olmak suç, o zaman bizler de suçluyuz!

Bir başka çağrımız da sabrımızı sınayan karanlık odaklaradır! Onlara tek bir sözümüz var:

Biz savaşırken korkmadık, barışırken de korkmayacağız!”

 

Ortak Muhalefet Alanı

Rejime karşı birleşik muhalefet alanı için mümkün olan en geniş çaplı birlikteliğin oluşturulması amacıyla Yeni Kıbrıs Partisi, Devrimci Komünist Birlik, ÇAĞ-SEN ve çeşitli kesimden sendikacılar, aktivistlerin oluşturduğu Ortak Muhalefet Alanı adına Faika Deniz Paşa’nın okuduğu açıklamanın tamamı şöyle:

“Bizler Kıbrıs’ın her iki yanında yükselen ırkçı, faşist örgütlenmelerin saldırgan tavrından kaygı duyduğumuzun altını çizeriz. Üniversitelerde ortaya çıkan öğrenci olaylarını karşılıklı çatışma olarak görme koşulları yoktur, faşist örgütlenmelerin sürekli provokasyonu ve saldırganlığı sonrası ortaya çıkan olaylar olarak değerlendirmek gerekir…

Bizler ülkemiz Kıbrıs’ın bütününde faşist örgütlerin hemen kapatılması, faşist saldırganlıklarla ilgili hemen şimdi önlem alınmasını talep ederiz…

Son süreçte Kıbrıs’ın kuzeyinde Kürt öğrencilerin ve derneklerinin hedef alınması karşısında, dayanışmamızı ortaya koyar, faşist saldırganlıklara karşı onlarla birlikte olduğumuzun altını çizeriz.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin