YKP Belediye Meclisi İzleme KomisyonuYKP Lefkoşa Belediye Meclisi İzleme KomisyonuYKP Lefkoşa Belediye Meclisi İzleme Komisyonu 2014 bütçesi nerde?

YKP Lefkoşa Belediye Meclisi İzleme Komisyonu 2014 bütçesi nerde?

Yeniçağ podcastını dinleyin

logo_webYKP Lefkoşa Belediye Meclisi İzleme Komisyonu’nun yayınladığı açıklama şöyle:

Yeni Lefkoşa Belediye Başkanı, seçildiğinden beri, 8 aydır enkaz edebiyatı yaparak, sürekli oyalamalarla günleri geçirmeye devam ediyor. Sürekli olarak durumun ne kadar kötü olduğunu bize hatırlatıyor ama bunlara çare bulmak için orda olduğunu unutuyor veya unutmamızı istiyor… Arada sırada TC yardım heyetinden aldığı para ile yaptığı işleri de şov olarak önümüze çıkarıyor…

Böylesi koşullarda ‘CTP’nin Lefkoşa erken seçim kitapçığında yazanlara ne oldu?’ demeye kimse cesaret edemiyor…

Gelinen noktada yalnızca belediye en temel bazı beledi hizmetleri yerine getirilebilmekte, bu da önemli bir başarı olarak sunulmaktadır. Maaşların düzenli ödenmesi, çöp toplanması üzerine başarı öyküleri anlatılmakta ve bizden bunu alkışlamamız istenmektedir.

İş o kadar ilginç noktaya gitmiştir ki, Türkiye’deki birçok kişi özellikle Gezi direnişini tetikleyen anlayışları ile İstanbul Belediyesini tanımış ve nasıl bir belediyecilik yaklaşımına sahip olduklarını anlamıştı. Solda da olduğunu iddia etmeye devam eden yeni Belediye Başkanı Lefkoşa’nın kurtuluşu için İstanbul Belediyesinden teknik yardım talep etti! Bu durum aslında trajikomik durumumuzu net olarak anlatmaktadır.

Seçim sürecinde yeni seçilen başkan ve partisinin en büyük vaadi, şeffaflık ve hesap verilebilir, yasaya bağlı idari yapıydı.

Lefkoşa Belediyesinin 2013 ve 2014 bütçesinin ne olduğunu konusunda, Ocak 2014 tarihinde olmamıza rağmen kamuya açıklanmış bilgi bulunmamaktadır.

Belediyeler Yasası’nın 114. Maddesi “Belediye Meclisi, en geç Kasım ayı sonuna kadar bütçeyi aynen veya gerekli gördüğü değişiklikleri yaparak kabul eder” demektedir, Kasım geçti şimdi Ocak’tayız ama ortalıkta bütçe yok!

Bütçe önemlidir çünkü yasa buna bağlı olarak seçilmişlere cezai yaptırım öngörmektedir. Yasanın 117. Maddesinde “Bütçe dışında harcama, sorumlularına ödettirilir ve ayrıca ilgililer hakkında yasal kovuşturma yapılır” denmektedir. Bu nedenle bütçe, belediyenin harcamaların kontrol altına alınması, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve yöneticilerin denetlenmesi açısından önemlidir. Gelinen aşamada bütçe tamamlanmadığı için, yasanın 117. Maddesi çerçevesinde Ocak ayı harcamalarının bütçe dışı olup olmadığı yönü ile denetlenemeyecektir.

Ayni yasanın 111. Maddesi 3. fıkrasında “programlar, planın yıllık dilimleri olarak bütçeden önce yapılır ve bütçenin temelini oluştururlar” demektedir. Yani yasadaki bu maddede onaylanmasından bahsedilmesi, belediyenin böylesi bir programı isteğe bağlı değil, zorunluluk olarak yapması gerektiğini anlatmaktadır.

Bahsi geçen yasal düzenleme, Yeni Kıbrıs Partisi’nin seçim sürecince anlattığı katılımcı bütçe için önemli bir zemin hazırlamaktadır.

Katılımcı bütçe harcama önceliklerinin halkın katılımı ve tercihleri doğrultusunda belirlendiği ve bütçelendirildiği bir süreci anlatır. Yani katılımcı bütçe, söz ve karar yetkisinin yerellerde yaşayanların olacağı önemli bir temsili demokrasi aracıdır. Bu şekilde Lefkoşa’yı Lefkoşalılar’ın yönetmesinin koşulları yaratılmış olur.

YKP, Lefkoşa Belediye Meclisini 2014 bütçesine temel olacak program için katılımcı bütçe prosedürlerinin uygulanması amacıyla bir kez daha hızla karar almaya çağırır…

YKP, bir kez daha Belediyeleri yasaları çerçevesinde, yasalara uygun işler yapmasını ve 2014 bütçelerini hemen geçirmeleri çağrısı da yapar…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin