.YeniçağmanşetAsgari ücretin yetersizliğinden haberi olmayanlar var!
yazarın tüm yazıları:

Asgari ücretin yetersizliğinden haberi olmayanlar var!

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP Yürütme Kurulu asgari ücret konusunda Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun son açıklamalarını eleştirdi ve “asgari ücretin yetersizliğinden haberi olmayanlar var!” dedi… Açıklama şöyle:

Hükümette başka muhalefet başka şarkısı dillerde…

Muhalefetteyken açıklamalarda asgari ücret açlık sınırının altındadır denmekteydi ancak şimdi günlük 5 TL zam yapılınca yeterli olduğuna inanıldığı yönünde açıklamalar yapılıyor.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu dün Bakanlar Kurulu öncesi yaptığı ‘bazı çevrelerin asgari ücretin yeterli olmadığı konusunda iddialarda bulunduğunu’ açıklaması bizlerde şok etkisi yaratmıştır.

Yorgancıoğlu “yetersiz olduğu gözlemlenirse” gene artırılabileceğini söylemesi yalnızca espri olabilir.

CTP-BG Ekonomik Örgütlerden Sorumlu MYK üyesi Emel Kişi 27 Temmuz 2011’de yaptığı açıklamada, “gelişmiş toplumlarda belirli kriterlerle belirlenir ve yıllar içerisinde yapılacak artışlar ekonomik göstergeler neticesinde kolaylıkla asgari ücretin tespitini sağlar” denmişti, bu günlük 5 TL’lik artış herhalde gelişmiş toplum kriterlerine göre tespit edilmiştir ki Yorgancıoğlu yeterli bulmakta ama iddialar(!) nedeniyle gözlem yapmaya devam edeceğini söyleyebilmektedir.

CTP yetkilileri defalarca muhalefet dönemlerinde “yeni bir asgari ücret rejimi oluşturmak” için çağrılar yapmışlardı ama bunlar da birer şovdan öte olmadığı anlaşılmaktadır.

CTP’nin zamlar, TC ile yapılan protokoller ve son olarak asgari ücret konusunda açıklamalar göstermektedir ki yalan rüzgârı devam ediyor.

Asgari ücretlinin ne kadar zor koşullarda yaşamını idare etmeye çalıştığından haberi olmayan bir başbakana ülkeyi iyi gözlemlemesi çağrısı yapıyoruz.

Yeni Kıbrıs Partisi olarak bir kez daha insanca, hakça, adil bir asgari ücret ve yasalara ve uluslararası sözleşmelere uygun 40 saat çalışma süreli, sosyal güvenceli, toplu sözleşmeli, sendikalı çalışma yaşamı için mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yaparız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin