YKPYKP, EDEK’i ziyaret etti
yazarın tüm yazıları:

YKP, EDEK’i ziyaret etti

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP_EDEK217 Aralık, Salı günü Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ile EDEK, Lefkoşa’nın güneyindeki parti genel merkezinde görüştü.

YKP ile EDEK, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ve Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili beklentileri ile son yürürlüğe giren sağlık yasası üzerine görüş alışverişinde bulundu.

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı ve Parti Meclisi üyesi Halil Paşa görüşmeye katılırken EDEK Başkanı Yiannakis Omirou, Dışilişkiler Bürosu üyesi Andreas Panayides ve DEOK Genel Sekreteri Diomedes Diomedes görüşmede hazır bulundu.

Yapılan görüşmeden sonra basına yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarında öngörüldüğü gibi tek egemenlikli, tek uluslararası kimlikli, tek vatandaşlığı olan fedaral çözüm çerçevesinde Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin önemine dikkat çekildi.

Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı açıklamasında çözümsüzlüğün Kıbrıslı Türklerin geleceği için çok tehlikeli olduğunu ve çözüm geciktikçe Kıbrıs’ın kuzey kısmının Türkiye toprağına dönüştüğünü belirtti. Kanatlı, Eroğlu’nun egemenlik konusundaki tutumunu da kınadı.

Kanatlı, ayrıca troykanın dayatması ile güneyde birçok yasal düzenlemeye gidildiğini, birçok hakkın budandığını bunun kabül edilemez olduğunu söyledi. Kanatlı, bu düzenlemelerden birinin de yeni sağlık yasası olduğunu söyledi. Kanatlı, yeni yasa ile parasız sağlık için ekonomik kriterler konduğunu söyledi ama Kıbrıslı Türklerin başvurusu ile ilgili ciddi bürokratik problemlerin bu yasa içinde yer almasından dolayı ekonomik kriterlere uysa bile parasız sağlık hakkından mahrum bırakıldıklarını söyledi. Kanatlı, güneyde ücretsiz sağlık hizmeti alanların çok ciddi bir kısmının ya bu hakka gerçekten ihtiyacı olan ya da kanser gibi ya da kronik hastalık gibi sorunları olanların devlet hastanesine gittiğini söyledi ve bu konuda Kıbrıslı Türklerin başvurusu ile ilgili yaşanan sorunların aşılması için yetkililere iyi niyetli çalışma çağrısı yaptı. Kanatlı ayrıca sağlık kartı konusunun yurtdışında yaşayan öğrencileri de etkilemeye başladığını söyledi, bu yönü ile de bir çalışma yapılması talepleri olduğunu söyledi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin