.YeniçağmanşetKölelik koşullarında çalıştırılmaya karşı mücadele!
yazarın tüm yazıları:

Kölelik koşullarında çalıştırılmaya karşı mücadele!

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP asgari ücret basın açıklamasıYeni Kıbrıs Partisi, asgari ücretin belirlenmesi ve çalışma hayatındaki sorunlarla ilgili 23 Aralık, Pazartesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde basın toplantısı düzenlemiş ve asgari ücret ile düşüncelerini paylaşmıştı.

YKP Yürütme Kurulu 27 Aralık’ta belirlenen asgari ücretin basın toplantısında da dile getirdikleri insanca adil bir rakam olmaktan çok uzak olduğunu açıkladı, kölelik koşullarında çalıştırılmaya karşı mücadele çağrısı yaptı. Açıklama şöyle:

Asgari ücreti belirleyen kriterlerin değişmesi gerektiğinin defalarca söylenmesine rağmen, bu sene de eski kriterlerle üzerinden belirlendi. Kriterlerde  değişiklik yapılacağı da açıklanmadı.

Asgari ücret, asgari başlangıç ücreti olması gerekirken Kıbrıs’ın kuzeyinde en yaygın ücrettir.

Resmi rakamlarla işsizlik genelde yüzde 10, genç nüfusta yüzde 23-25tir.  Bunun anlamı işsizliğin bu kadar yüksek olduğu bu coğrafyada ücret politikasını piyasanın insafına terk etmek emeğin kölelik koşullarında çalıştırılmasını kabulü demektir.

Yeni açıklanan asgari ücret bunun en somut kanıtıdır.

Ücret ve çalışma saatlerinin en kötü olduğu sektörlerde sendikalaşma yoktur. Zaten çalışma koşullarını da düzenleyen iş akitli, sözleşmeli çalışma söz konusu değildir. İş güvenliğini koruyan uygulanabilir bir düzenleme yoktur. Zaten sendikalı çalışma olmadığı için toplu sözleşmeli çalışma yaşamı da yoktur.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaygın asgari ücretin altında çalıştırmaya da yetkililer gözleri yummaktadır. Asgari ücret haftalık 40 saat çalışmanın karşılığı ödenmesi gereken ücrettir. Üstelik günlük en az bir saat de dinleme hakkı da bunun içindedir. Buna rağmen Cumartesi dahi çalıştırılma yaygınlaştırıldı, ücretli dinlenme hakkı gasp edildi, minimum çalışma süresi 50 saat ve üzerine çıkarıldı. Haftalık en az 10 saat çalışanlar Anayasa’da yasak olmasına rağmen angarya çalıştırılmaktadırlar. Hak olan yıllık ücretli izin hakkı ise bir lüks olanak olarak çalışanların yaşamında yerini almıştır.

Böylesi koşullarda asgari ücretin belirlenmesine indirgenmiş bir tartışma ciddi eksiklikler barındırdığı daha önce açıklamıştık.

Bir kez daha altını çizeriz ki orta vadede talebimiz tıpkı emek örgütlerinin de talebi gibi asgari ücretin belirlenme kriterlerinin yeniden acilen düzenlenmesidir.

Bununla birlikte en kısa sürede, yılda bir defadan fazla asgari ücretin belirlenmesi diye yasada yazan maddenin hayata geçmesi için asgari ücretin 40 saatlik haftalık çalışma saati üzerinden, insanca, adil bir rakam olarak belirlenmesi için mücadelenin yükseltilmesi kaçınılmazdır.

Yeni Kıbrıs Partisi kölelik koşullarında çalıştırılmaya karşı mücadele eden emek örgütleriyle dayanışmasını sürdürecek, bunun büyütülmesi için kararlılıkla bu mücadelenin parçası olmaya devam edecektir.

Biliyoruz ki toplu sözleşmeli, iş güvenceli, sosyal güvenlikli, sendikalı, insanca, eşit ve adil ücretli, haftalık 40 saat iş HERKESİN HAKKIDIR! MÜCADELE İLE KAZANACAĞIZ!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin