.Yeniçağmanşetisyanımız kuklacıya ve kuklalarına
yazarın tüm yazıları:

isyanımız kuklacıya ve kuklalarına

Yeniçağ podcastını dinleyin

kuklacı18_sAralarında YKP’nin de olduğu siyasi partiler, onlarca sendika ve örgüt yapılan zamları protesto etmek amacıyla eylem ve yürüyüş düzenledi.

Batırılmış KTHY binası önünde toplanan eylemciler bir süre Ankara ve onun işbirlikçisi hükümetler aleyhine sloganlar attı. Eylemciler adına mücadelelerin devam edeceğini belirten konuşmalar yapıldı.

YKP eyleme kendi korteji ile katıldı…

“İsyanımız işgale” ve “zamlar, yıkım paketleri, göç yasaları, acentaların kısır döngüsü kader değil” pankartları, TC hükümetlerinin acentalarını temsil eden yeşil ve turuncu boyalı kuklaları ile YKP korteji dikkat çekiciydi… YKP korteji geceye boyunca çeşitli sloganlar yanında “yeşil kukla, yeşil kukla kuklacın nerede? – utanmam yok, sıkılmam yok, ortağım işgale!” şeklinde CTP-DP hükümetinin ekonomik yıkım paketine yönelik uygulamalarını esprili bir dille protesto ettiler…

Gece TC elçiliği önünde bir süre oturma eylemi yapıldıktan sonra sona erdi…

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/101418267063791862141/albumid/5954380751843264129?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Konu ile ilgili TAK’ın haberi şöyle:

(T.A.K): TDP, YKP, KSP, BKP, DKB ve onlarca sendika ile sivil toplum örgütü yapılan zamları protesto etmek amacıyla eylem ve yürüyüş düzenledi.

KTHY binası önünde toplanan eylemciler bir süre KKTC ve Türkiye hükümetleri aleyhine sloganlar attı. Eylemciler adına mücadelelerin devam edeceğini belirten konuşmalar yapıldı.

Ardından da ortak açıklamayı Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek okudu.
“Hükümet edenler halkına ihanet etmeye devam etmektedir” iddiasında bulunulan açıklamada, yeni hükümetin aynen eskisi gibi talimatları yerine getirerek yağma, peşkeş politikaları ile koltuklarını koruma derdine düştüğü savunuldu, “İktidar koltuğuna bu yanlışları düzeltmek için vaatler vererek oturan CTP-BG/DP-UG hükümeti AKP’ye teslim oluş görünmektedir. Halkına sırtını dönmüş, kurumlarını peşkeş çekmeye devam etmekte, zamlarla halkın belini kırmaktadır” denildi.

“Halkını yaşamdan bezdirmiş olan UBP Hükümetine seçimlerde gerekli dersi vermiş olan halkımızın özellikle dar ve orta gelirli kesimleri yeni bir felaketle yüz yüze getirilmiştir” iddiasında bulunulan açıklamada, bu felaketin, yaşamın olmazsa olmazlarından elektrik tüketimine getirilen insafsız, hesapsız ve kitapsız zamlar olduğu kaydedildi.

“Dilek ve temennilerden öteye gitmeyecek, gerçekleştirilmesiyle ilgili hiçbir takvim açıklanmamış sözde kapsamlı ve bütünlüklü proje altında 12 alt projeden bahsedip bunların ne olduğunu dahi açıklamayan CTP-DP Koalisyon hükümetinin sadece zam ürettiği” öne sürülen açıklamada, “Elektrik zamları hem haksız, hem de çare değildir. Ve derhal geri alınmalıdır” denildi.

Öte yandan, KIB-TEK’in özerkleştirilmesine ilişkin yasa taslağının altında CTP ve DP milletvekillerinin de imzaları olduğu ve geçmiş hükümet döneminde KKTC Meclisi’ne sunulduğu savunulan açıklamada, “İşte size sizin sunduğunuz Özerkleşme yasası. Bu da hazır. Eğer gerçek niyetiniz kamusal varlıklara ve kendi imzalarınıza sahip çıkmaksa derhal bu öneriyi Yasa Tasarısı haline getirerek KKTC Meclisi’nden geçirin. Bahane ya da başka sözde projeler aramanıza gerek yoktur. Ülkemizdeki enerji sorununu ve bu soruna bağlı oluşan alt sorunların kaynağı KIB-TEK’in yönetim yapısıyla ilgili yapısal sorunlardan beslenmektedir. Bütünlüklü ve kapsamlı çözümün yolu zam değil bu yapısal sorunları giderecek özerk bir yapıdır” denildi.

CTP-BG/DP-UG Hükümetinin seçimlerden önce verilen vaatlerde dayatma paketleri kabul etmeyeceğini ortaya koymasına rağmen, bugün bu paketleri uygulamaya devam ettiği ileri sürülen açıklamada, Maliye Bakanının ısrarla bu paketin uygulanması gerektiğini söylediği ancak bunun kabul edilemez olduğu kaydedildi.

“Bunu söyleyenin başka konulardaki sessizliklerini korumaları gerçek güçlerini aldıkları halklarını unutmuş olmalarındandır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bizler olaya salt elektriğe, gaza, akaryakıta zam olmakla sınırlandırmıyoruz. Bu paketin uygulanabilirliğini sağlamak için atılmış bütünün birer parçasıdır.  Seçimlerde oy almak için söylenmediyse paketi reddediyoruz söylemi bir an önce halka UBP’den farkını CTP-DP göstermelidir. Paket reddedilmeli, zamlara son verilmeli, kamusal kurunlar bir an önce siyasetten arındırılarak özerk bir yapıya kavuşturulmalıdır. Koltuk için dayatmalara boyun eğenler en az dayatanlar kadar suçludur.”
Ortak açıklamanın ardından eylemciler ellerinde “zam zam zam.. asfalyalarımız atıyor”, “evine dön aksa”, “zamlara, paketlere, dayatmalara son. kahrolsun emperyalizim ve işbirlikçileri” ve “son son son işgallere son” yazılı pankartlar taşıyıp ve sloganlar atarak TC Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yürüdü.

Meclis önünde polis barikatıyla karşılaşan eylemciler bir süre bekledikten sonra, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, bazı siyasi partiler ve örgütler adına açıklama yaptı.

ELCİL

Şener Elcil, yıllardır aynı yerde aynı şeyleri protesto etiklerini, değişen tek şeyin “kuklalar” olduğunu savunarak, “Hamam aynı değişen sadece tellaklar” dedi.

Yapılanların temel hedefinin asimilasyon olduğunu, Kıbrıs Türkünün kökünü kurutma amacı taşındığını ileri süren Elcil, “Ankara’nın uşaklığını da baskısını da kabul etmeyeceklerini” ifade edip Maliye Bakanının “maaşlara paramız yetmiyor o yüzden paketi kabul emeliyiz” dediğini anımsatarak, “maşallah memlekette insandan çok polis asker var tabi yetmez” diye konuştu.

Elcil, “Ödemezsen ödeme biz maaşını da paketini de memurunu da istemiyoruz al ve git” diye konuşarak, elektrik zammının bir bahane olduğunu Kıbrıs Türkünün asimile edilmesi göçe zorlanması amacıyla çeşitli girişimlerde bulunulduğunu iddia etti.

Elcil, “bu ülkede irade kazanana ve ülkeyi birleştirinceye kadar mücadelelerinin süreceğini” söyleyerek, “bu kavga bağımsızlık özgürlük kavgasıdır” dedi.

Konuşmaların ardından eylemciler yere oturarak bir süre daha slogan atıp ardından dağıldı.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin