yeniçağ günceltoplumsal muhalefetΕRΑS, KTÖS, KTOEÖS: Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlara açık mektup
yazarın tüm yazıları:

ΕRΑS, KTÖS, KTOEÖS: Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlara açık mektup

Yeniçağ podcastını dinleyin

erasRadikal Sol Hareket ΕRΑS, KTÖS ve KTOEÖS, “Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlara açık mektup” başlığı ortak metin yayınladılar. Açıklama şöyle:

Her iki tarafın siyasi liderleri, 50 yıllık müzakereler sonucunda nasıl bir çözüm üzerinde uzlaşabileceklerinin farkındadırlar. Her iki taraf da, birbirlerinin hassas olduğu noktalara ilişkin bilgi sahibidir. Tüm bu yıllar boyunca iki toplumun çatışmasına neden olan güçlerin; yeniden birleşme çabalarına zarar vermeye devam eden ayrılıkçı, milliyetçi anlayışı da teşvik ettikleri aleni bir şekilde ortadadır.

Neoliberal kapitalizmin küresel krizinin vurduğu Doğu Akdeniz bölgesi, toplumsal huzursuzlukların yanısıra yerel savaşlara ve ayaklanmalara doğru yol almaktadır. Bölgedeki devletlerin sınırları dahi belirsiz bir hale gelmişken emperyalist müdahaleler gittikçe çoğalmaktadır. Hidrokarbon yataklarının bulunması Kıbrıs’ı da emperyalist planların sıcak savaş bölgesinin içerisine atmıştır. Bu şekilde, Kıbrıs sorununa bir gerilim kaynağı daha eklenmiştir. Her iki toplum da bu durumu çözüm ve birlikte yaşama doğrultusuna çevirmeye davet ediliyor. Öte yandan, neoliberal politikanın acımasız kemer sıkma projeleri etnik kökenlerinden bağımsız olarak tüm Kıbrıs işçilerini yaralamakta, toplumu fakirleştirilmekte ve bu şekilde toplumsal dokunun bozulmasına sebep olmaktadır.

Ancak, böyle bir dönemde, adada oluşan bu kargaşa içerisinde, iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde Kıbrıs sorununun çözümü için bir fırsat penceresi oluşmaktadır. Bu fırsat heba edilmemelidir. Biz, müzakerelere Dimitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat’ın bıraktığı yerden, yani uzlaşılan noktaların kabul edilmesi noktasından devam edilmesinin doğru ve verimli olacağını düşünmekteyiz. İki toplumun liderlerine; yıllarca yapılan müzakereler sonucu elde edilen kazanımlar çerçevesinde çıkar oyunları olmadan, gecikmeksizin yeniden diyaloğa geçmeleri için çağrıda bulunuyoruz.

Aynı zamanda,  her Kıbrısılırum ve her Kıbrıslıtürkü hep birlikte ortak bir cephede  toplumlarımızın barış içerisinde bir arada yaşamasını ve Kıbrıs sorununun çözümünü talep etmek yönünde mücadele etmeye çağırıyoruz. İki toplumlu karşıtlığı yaratan ve bu karşıtlığı büyük ölçüde sürdüren siyasi liderlerin, halkın yararına olacak bir çözüm bulacak pozisyonda olmadıklarının farkındayız. Bu bağlamda, çözümün Kıbrıs toplumlarına daha az engel ile ileriye gitme fırsatı yaratacağına inanıyoruz. Ancak, bir arada var olma ve yeniden yakınlaşma destekçisi vatandaşlar; gerek çözümden önce gerekse çözümden sonra  iki toplum ilişkilerinin geliştirilmesi ve kötü geçmişin kalıntılarından iyi bir gelecek yaratma görevini omuzlanmalıdırlar.

Ortak cephe mücadelesi, Kıbrıs sorununun çözümünün yanısıra her iki tarafta da mali oligarşinin dayattığı kemer sıkma politikalarına karşı iki toplumlu toplumsal direnişi oluşturmak adına son derece ivedi ve gerekli hale gelmiştir.

Tüm ordular dışarıya – Tüm askeri üsler dışarıya

Özgür Bağımsız İki Bölgeli İki Toplumlu Kıbrıs

Barış ve yeniden birleşme cephesini hep birlikte inşa ediyoruz

 

ΕΡΑΣ, KTOS, KTOEOS

Ανοικτό γράμμα προς Τουρκοκύπριους και Ελληνοκύπριους

Την Τρίτη 3 του Δεκέμβρη 2013 αντιπροσωπεία της ΕΡΑΣ πραγματοποίησε συνάντηση εργασίας με τις Γραμματείες των Τ/Κ συντεχνιών KTOS (Συντεχνία δασκάλων δημοτικής εκπαίδευσης) καιKTOEOS (Συντεχνία καθηγητών μέσης εκπαίδευσης).

Στη συνάντηση αποφασίστηκε η συνεργασία των τριών οργανώσεων για τη συγκρότηση ενός δικοινοτικού κινήματος δράσης για την ειρήνη, την επανένωση και την αντίσταση στις νεοφιλελεύθερες πολιτικές που αποδομούν την κοινωνία και στις δυο πλευρές της πράσινης γραμμής.

Κατά τη συνάντηση εγκρίθηκε επίσης η ακόλουθη διακήρυξη που αποτελεί το πολιτικό υπόβαθρο της συνεργασίας:

 

Ανοιχτό γράμμα προς Τουρκοκύπριους και Ελληνοκύπριους

Οι πολιτικές ηγεσίες των δύο πλευρών γνωρίζουν μετά από 50 τόσα χρόνια συνομιλιών τη λύση στην οποία μπορούν να συμφωνήσουν. Γνωρίζουν επίσης η κάθε πλευρά τις ευαισθησίες της άλλης. Ταυτόχρονα στη διάρκεια των χρόνων αυτών έχει γίνει σαφές ότι οι δυνάμεις που προκάλεσαν τη δικοινοτική αντιπαράθεση εξακολουθούν να την συντηρούν, υπονομεύοντας την προσπάθεια επανένωσης και προωθώντας χωριστικές εθνικιστικές συνειδήσεις.

Η ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου πλήττεται από τη διεθνή κρίση του νεοφιλελεύθερου καπιταλισμού και οδηγείται σε κοινωνικές αναταράξεις και τοπικούς πολέμους και εξεγέρσεις. Ακόμα και τα σύνορα κρατών της περιοχής έχουν χάσει τη σταθερότητά τους και οι ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις πολλαπλασιάζονται. Η ανεύρεση υδρογονανθράκων στην περιοχή ενέταξε και την Κύπρο στη θερμή πολεμική ζώνη των ιμπεριαλιστικών σχεδιασμών. Έτσι στο Κυπριακό ζήτημα προστίθεται μια επιπλέον πηγή έντασης, την οποία οι δυο κοινότητες καλούνται να διαχειριστούν προς όφελος της λύσης και της συνύπαρξης. Ταυτόχρονα όλοι οι Κύπριοι εργαζόμενοι, ανεξαρτήτως εθνικότητας πλήττονται από τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές βάρβαρης λιτότητας που φτωχοποιούν την κοινωνία και αποδομούν τον κοινωνικό ιστό.

Ωστόσο μέσα σε αυτό το κλίμα, στο πλαίσιο των ανακατατάξεων που διαμορφώνονται στην περιοχή μας, ανοίγει ταυτόχρονα και ένα παράθυρο ευκαιρίας για λύση του Κυπριακού στη βάση της Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας. Η ευκαιρία αυτή δεν πρέπει να πάει χαμένη. Θεωρούμε ότι η πιο ορθή και παραγωγική διαδικασία για να προχωρήσουν οι συνομιλίες είναι η συνέχισή τους από το σημείο που τις άφησαν ο Δημήτρης Χριστόφιας και ο Μεχμέτ Αλή Ταλάτ, με αποδοχή των συγκλίσεων που είχαν επιτευχθεί μέχρι τότε. Παράλληλα όμως καλούμε τους ηγέτες των δυο κοινοτήτων να προχωρήσουν χωρίς καθυστερήσεις στην επανέναρξη του διαλόγου στηριγμένοι πάνω στο κεκτημένο των πολύχρονων συνομιλιών και των κατά καιρούς συμφωνιών, χωρίς ελιγμούς και παιγνίδια εντυπώσεων.

Καλούμε ταυτόχρονα κάθε Ελληνοκύπριο και κάθε Τουρκοκύπριο να διεκδικήσουμε όλοι μαζί σε ένα κοινό μέτωπο αγώνα την ειρηνική συμβίωση των κοινοτήτων μας και την επίλυση του Κυπριακού. Έχουμε συνείδηση ότι εκείνες οι πολιτικές ηγεσίες που δημιούργησαν την δικοινοτική αντιπαράθεση και εν πολλοίς την συντηρούν δεν είναι σε θέση να εξεύρουν τη λύση που εξυπηρετεί το λαό. Εν τούτοις θεωρούμε ότι η λύση θα δώσει την ευκαιρία στις κυπριακές κοινότητες να προχωρήσουν με λιγότερα εμπόδια. Πρέπει όμως οι πολίτες της συνύπαρξης και της επαναπροσέγγισης, και πριν και μετά τη λύση, να αναλάβουν το καθήκον να μεταφέρουν στους ώμους τους την ευθύνη για την βελτίωση των δικοινοτικών σχέσεων και τη δημιουργία ενός καλού μέλλοντος στα ερείπια ενός κακού παρελθόντος.

Το κοινό μέτωπο αγώνα γίνεται εξαιρετικά επείγον και αναγκαίο όχι μόνο για την επίλυση του Κυπριακού αλλά και για την οικοδόμηση της δικοινοτικής κοινωνικής αντίστασης ενάντια στις πολιτικές της λιτότητας που επιβάλλει η οικονομική ολιγαρχία και στις δύο πλευρές.

Έξω όλοι οι στρατοί – Έξω οι βάσεις

Ελεύθερη Ανεξάρτητη Διζωνική Δικοινοτική Κύπρος

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin