iktibastransformDanimarka'da Kızıl Yeşil İttifak’ın tarihi zaferi
yazarın tüm yazıları:

Danimarka’da Kızıl Yeşil İttifak’ın tarihi zaferi

Yeniçağ podcastını dinleyin

danish_municipal_election_2013Danimarka’da 19 Kasım’da yapılan yerel ve bölgesel seçimler, Kızıl-Yeşil İttifak’a (KYİ) tarihi bir başarı getirdi. Partinin ilk değerlendirmesi şu şekilde:

Danimarka’nın tüm bölge ve bucağındaki temsilcilerimizle birlikte artık ülke çapında bir partiyiz. KYİ, sadece 10 belediye ve Kopenhag çevresini kapsayan başkent bölgesindeki 1 temsilcilik yerine şimdi Danimarka’nın 79 belediyesine ve tüm bölgelerinde sandalyelere sahip. Toplam belediye meclisi üyesi 14’ten 119’a ve bölgesel meclis üyesi 1’den 15’e çıktı.

Daha ötesi, sonuçlar KYİ’ye, belediyelerin ekonomisini, hükumetle müzakere eden ve önceden Sosyal Demokratlar (SD) ve Sosyalist Halk Partisi (SHP)’nin çoğunluğunu oluşturmasına rağmen birbiri ardına gelen tasarruf bütçelerine göz yuman Ulusal Belediyeler Örgütü’nde de bir sandalye kazandırdı. Bu, KYİ’ye tasarruf uzlaşmalarını kırma şansını verecek.

Bu yerel seçimin sonucu, 1989 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana KYİ’nin elde ettiği en iyi sonuç. Bu sonuç, seçim çalışmalarımız sırasında belirlediğimiz100 meclis üyesi ve %5-6 civarındaki oy hedefimizden çok daha iyi. Aslında sonuç, 1946’daki savaş sonrası ilk belediye seçimlerden bu yana SHP’nin solundaki Danimarka solu için en iyi sonuç.

KYİ, %19,5 oyla Kopenhag’da ikinci büyük parti oldu. Sosyal Demokratlar %27,8 oyla birinci geldi. Geç saatlere kadar süren müzakereler sonunda KYİ, Kopenhag’da İnşaat ve Teknik İşler Departmanı’nın başkanlık koltuğunu elde etti. Bu bize, başkentin gelişmesi için yeşil ve iş yaratıcı bir yola öncelik tanıma fırsatı verecek.

KYİ, Danimarka’nın ikinci ve üçüncü büyük kentleri Aarhus ve Allaborg’da SD ve liberal partiden sonra üçüncü büyük parti oldu. Ama en önemlisi, bu sonuçlar Danimarka’nın her köşesinde temsil edildiğimiz ve Danimarka belediyelerinin çoğundaki yerel politikaların parçası olduğumuz anlamına geliyor. Bu, şu andaki başarımızı sağlamlaştıracağını umduğumuz önemli bir adım.

Genel sonuç, hükumet partileri SD ve SHP için yenilgi oldu. Bu yenilgi, hükümete girdikten sonra seçmenlerinin muhalefet ettiği önceki sağcı hükumetin neoliberal ekonomik politikalarını devam ettirdikleri için iki partinin pek çok seçmeninin güvenini yitirdiğini gösteriyor.

SHP, %5,6 oy alarak, 2009 seçimlerinde aldığı %14,5’lik oyla elde ettiği yerel temsilcilerinin yarısından fazlasını kaybetti. SD de oy kaybetti ama yerel politikada en büyük parti olma konumunu korudu. Hükumetteki üçüncü taraf olan Sosyal Liberal Parti oylarını %3,7’den 4,8’e çıkarttı. Ne yazık ki yeni seçilen temsilcileri pek çok yerde sağcılarla yan yana pozisyon alıyor.

Muhalefetteki önde gelen sağ parti, oylarını arttırarak en çok başkana sahip olan parti oldu ama geçtiğimiz aylarda adı skandallara karışan liderleri yüzünden umdukları kadar başarılı olamadılar.

Muhafazakar parti tarihindeki en kötü seçim sonucunu elde etti ama yereldeki güçlü konumu nedeniyle beklenenden daha iyi bir sonuca sahip.

Aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi (DHP) oyların %10,1’ini kazandı. Bu oylar, eski muhafazakâr seçmen kadar özellikle SD’nin kemer sıkma politikalarından hayal kırıklığına uğrayan SD seçmeninden de geldi. Parti, ilk başkanlığını Kopenhag banliyösü olan Hvidovre belediyesini SD’den almış olabilir ama müzakereler henüz sonuçlanmadı.

Geçen seçimlerde sadece bir belediye meclisi sandalyesi kazanan aşırı neoliberal parti, Liberal İttifak, net bir başarı elde ederek oyların %2,9’unu aldı.

Toplamda, sonuçlar partimize tarihi ve halkın refahı, sağlığı ve sosyal güvenliğini korumak ve iş yaratan yeşil politikaları teşvik etmek için güçlendirilmiş bir pozisyon sağlıyor. Daha da ötesi Danimarka işçi hareketi içinde önde gelen partilerden biri olma pozisyonumuzu güçlendirme fırsatı veriyor. Açık ki seçmenler, KYİ’yi sosyal kesintilerle mücadele ettiği ve aynı zamanda da sıradan insanların ve çevrenin gelişimi yolunda her türlü imkânı elde etmek için pragmatik çalışmaları nedeniyle ödüllendirdi.

Yerel seçim sonuçları:

(Parantez içi önceki seçime göre değişimi gösteriyor)

Sosyal Demokratlar: 29,5% (-1,1)

Liberaller: %26,6 (1,8)

Danimarka Halk Partisi: %10,1 (2)

Muhafazakarlar: %8,6 (-2,4)

Kızıl-Yeşil İttifak: %6,9 (4,6)

Sosyalist Halk Partisi: %5,6 (-8,9)

Diğerleri: %5 (034)

Sosyal Liberaller: %4,8 (1,1)

Liberal İttifak: %2,9 (2,6)

Nikolaj Villumsen

Transform!

Çeviri: Kontra Salvo

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin