.YeniçağmanşetYKP: Suçlama oyunu devam ediyor
yazarın tüm yazıları:

YKP: Suçlama oyunu devam ediyor

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Kıbrıs konusuyla ilgili olarak basında yayımlanan bilgilere göre taraflar BM’nin kınadığı suçlama oyununu sürdürmeye devam ediyorlar. BM’nin görüşmelerde varılan noktayı tespit etmek ve yine ayni konuları görüşmekten kurtulmak isteğini kullanmaya çalışan Türk tarafı tutumunu izah eden bir yazıyı iletti. Rum tarafının eskiden saptadığı politikaya göre ise Hristofias döneminden kalan bazı noktalardan vazgeçmek gereklidir onun için buna bağlı kalarak bir mektup yazsa bunu aleyhine kullanma riski var. Onun için durumu saptayan bir yazı vermek istemekte ona uygun bir ifade ile önhazırlık yapılmış bir başlangıç aramaktadır. Ayni zamanda sıkışık takvim, arabuluculuk ve BM’ye öneri sunma yetkisi verilmesini de istememektedir. AB’nin işe daha çok müdahil olmasını tehlikeli görse de onu önceden bağlayacak bir çerçeve içinde kalmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Bu kadar çetrefilli bir politika izlemeye çalışırlarken arada bir Kıbrıs’ın daha iyi bir yönetime kavuşması için öneri yaptıklarını iddia etmek bile akıllarına gelmemektedir.

Dertleri sadece yabancılara şirin görünmek ve destek sağlayıp karşı tarafa empozelerde bulunmaktır.

Bu durumda Maraş ve nihayet spor ambargosunu FİFA ile anlaşarak delmek gibi iyi niyet önerilerini CTP eski başkanı Talat bile reddetmektedir.

Bu gidişle dış dünyadan sıkı bir baskı gelmeden anlaşma olasılığı ortaya çıkmamaktadır. Güney de Kuzey de artık bunalmış durumdadır ama ada üzerinde yaşayanların öneri yapıp baskı yoluna gitmesi beklenmiyor çünkü yılların baskısı itaatkâr bir toplum yaratmış bulunmaktadır.

Görüşmecilerin ellerinin altında konuşulmuş ve ezici çoğunluğunda uzlaşılmış paket vardır. Bunun uygulanabilecek olanlarını uygulama önerilerini de dikkate almak istememektedirler.

Denizimizde bulunan doğal gaz ve petrolün kullanılmasını kolaylaştıracak bir çözümün önemini de reddetmektedirler. Rum tarafı bunu masaya getirmeğe dahi karşıdır. Türk tarafı ise dikkate alır görünmemeye çalışmaktadır. Halbuki halk bunun bir fırsat yaratacağını ve çözüm için dünyanın yardımını alacağımızı düşünmekte ve alenen ifade etmektedir.

Ayak sürümeyi bir taraf bırakıp hemen sonuca doğru harekete geçme zamanı gelmiştir. Türkiye’nin seçimler sırasında partilerin çözüm hakkında söylediklerini duymamış gibi hareket etmesi ve seçilenlerin seçimde söylediklerinin tam tersi ile işe başlayıp suçlama oyununa devam etmeleri kabul edilemez.

YKP olarak halkın çoğunluğunun duygularına tercüman olduğumuzu düşünerek en kısa zamanda çözüm için tutum değiştirmeyeceklerse hemen uzlaşılmış noktalardan uygulanabilecek olanları saptayıp uygulamaya başlama önerimizi kabul etmeye çağırırız.

Yapabilecekleri ‘biz mektubumuzu yazdık’ deyip Rum tarafına baskı yaratma ise zahmet etmesinler herkes bunun bir suçlama oyunu olduğunu biliyor ve kınıyor. Mektup yazdılar diye Rum tarafına baskı olacak değildir. Olan sadece çözümsüzlüğün devamıdır. Tek egemenlik neden tartışma yaratıyor; çünkü iki ayrı devlet veya Kıbrıs’taki durumun dikkate alınması gibi laflar sadece ayrı devlet peşinde koşmanın ifadesidir. Kimse kanmaz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
158AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin