.YeniçağmanşetYKP, faşist örgütlenmelere karşı ortak mücadele çağrısı yaptı
yazarın tüm yazıları:

YKP, faşist örgütlenmelere karşı ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Yeni Kıbrıs Partisi, Yunanistan’da Altın Şafak ve Kıbrıs’ın güneyinde ELAM başta olma üzere tüm neo-nazi ve faşist örgütlenmelere karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. Açıklama şöyle:

Yunanistan’da rapçi Pavlos Fissas katledilmesi ardından faşist Altın Şafak (Hrisi Avgi) Partisi’nin lideri Nikos Mihaloliakos ve bazı milletvekilleri ile üyeleri tutuklanmıştı.

Altın Şafak ayrıca birçok göçmen ve mültecinin öldürülmesi, ciddi şekilde darp edilmesi ve taciz edilmesiyle de sürekli gündemdeydi.

Popülist politikalar nedeni bunca saldırı ve öldürmeye, faşist propagandaya rağmen Yunanistan hükümeti bunca zaman harekete geçmeyi reddetmişti… Şimdi harekete geçtiler, ama bunca dökülen kanın hesabını vermek niyetinde değiller…

Kıbrıs’ın güneyinde ise Altın Şafak ile bağlantısı olduğu açık olan ELAM konusunda ise çok yavaş ilerlemeler var, hala daha hükümette olan konuyu ciddiyetle ele almak niyetinde değildirler… ELAM’ı kuzeydekiler Larnaka’daki bıçaklama olayı ile biliyor ve Türklere karşı kurulmuş, tüm Kıbrıslı Rumların desteklediği bir örgütmüş gibi de bazı şoven unsurlar da sunum yapmaktadırlar. Ancak ELAM aşırı sağcı, yabancı düşmanı dar örgütlenmedir. Ancak son dönemdeki ekonomik kriz ile yabancı düşmanlığı içeren propagandalar prim yaptığı için popülerliği yükselmektedir.

Son dönemde basında ELAM’ın askeri kamplarda çalışmalar yaptığı yansımaktadır, AKEL bu yöndeki kimi kanıtları yetkili organlara iletti. Bu, Türkiye’de 1960’ların sonu 1970’lerdeki solculara karşı şiddet uygulaması için eğitilen ülkücü komandolar olayını akla getirmektedir.

Kıbrıs’ın güneyinde AKEL döneminde de, DISY döneminde de, göçmenlere ve mültecilere yapılan saldırılar, nefret söylemleri yeteri kadar araştırılmadığı ve üstü sürekli örtüldüğü için yapılan saldırıların direk ELAM ile bağlantısını söylemek maalesef güçtür ve arkasında ELAM olduğu veya ELAM’ın fikirleri olduğu açıktır.

Yeni Kıbrıs Partisi dünyanın her yerindeki neo-nazi ve faşist örgütlenmelere karşı mücadele edenlerle dayanışmasını bir kez daha ortaya koyar.

Faşizm ve neo-nazi örgütlenmeleri düşünce özgürlüğü çerçevesinde saymanın imkânı yoktur, çünkü şiddet onların DNA’larına işlemiştir. Bu nedenle tüm coğrafyalarda faşizm karşı mücadelede insanlığın geleceği ve yaşam hakkı başta olmak üzere diğer tüm insan hak ve özgürlüklerinin savunulması için önemlidir.

YKP, faşist örgütlenmelere karşı tüm kesimleri ortak mücadeleye çağırır…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin