.YeniçağmanşetYKP, BES’i ziyaret etti
yazarın tüm yazıları:

YKP, BES’i ziyaret etti

Yeniçağ podcastını dinleyin

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

BES Başkanı Savaş Bozat konuşması

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı konuşması

 

YKP BESYeni Kıbrıs Partisi (YKP) Belediye İşçileri Sendikası’nı (BES) ziyaret ederek, Belediye (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili görüşlerini aktardı.

BES Başkanı Savaş Bozat ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, genelde belediyelerin mali sıkıntılar içerisinde olduğunu, özellikle LTB’nin sorunlarını çözmek için uzun süre mücadele ettiklerini hatırlattı.

LTB başkanının değişmesiyle bir şeylerin düzeleceğine inandıklarını, ancak yeni Belediye Başkanı Fellahoğlu’nun göreve geldiği günden beri geçen 6 aylık dönemde hiçbir şeyin değişmediğini söyleyen Bozat, sorunun kamuoyuna yansıtıldığı gibi sadece mali değil idari mali kaynakların sağlıklı idare edilememesinden de etkilendiğini belirtti.

Fellahoğlu’nun aylardır vaat ettiği gelir arttırıcı önlemleri dahi açıklanamadığını ifade eden Bozat, “Seçim döneminde eleştirdiği haşaratları kucağına aldı, iptal edeceğini söylediği sözleşmeleri yasal süreç değerlendirilecek dedi adım atmadı” dedi.

Bozat, istihdamlarla ilgili yapılan intibaklar sonucu çalışan memurun işçiden fazla olduğu bir yapı getirildiğini ifade ederek, sendika olarak ilk günden 62 kişinin seçim yasakları içerisinde kadroladığını anlattıklarını ancak kimsenin kendilerini dinlemediğini söyledi.

LTB çalışanlarının tümünün zor günler geçirdiğini 3 ay çalışıp 1 ay maaş alır duruma geldiklerini ileri süren Bozat, hatta LTB tarihinde ilk kez geçen ay işçilere geriye dönük ödeme yapılırken memura yapılmayarak ayrımcılık yaratıldığını kaydetti.

Bozat, artış talep etmeden toplu iş sözleşmesini dahi imzalamayı başaramadıklarını yetkililerin çalışanların kazanılmış haklarını dahi budamak istediğini iddia ederek, bunu kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi.

Tasarının yarın 12.00’de komitede görüşüleceğini kendilerinin de katılım için davet aldığını anlatan Bozat, süreç içerisinde tüm siyasi partilerin tasarıyla ilgili görüşlerini dinlemek istediklerini bu nedenle YKP’nin ziyaretinden mutlu olduklarını ifade etti.

 

KANATLI

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı ise, yerel yönetimlerle ilgili parti içerisinde komite kurduklarını ancak yaklaşık 2 aydır LTB Meclisi’nin “olağanüstü toplandık” bahanesiyle habersiz toplanarak karartma uyguladığını söyledi.

Geçmiş dönemde LTB’nin aldığı kimi borçların Savcılık ve Sayıştay raporları ile usülsüz olduğu tespit edilen borçların kullanıldığı yerlerin dahi bilinmediğini, bunların halktan talep edilmesinin de kabül edilemez olduğunu dile getiren Kanatlı, usulsüz olarak borç alınması kararını veren ve onaylayanların yargılanması gerektiğini ama mahkemede uzlaşma yolunun seçilmesinin bu borçları meşrulaştırma gayreti olduğu, kendi partili eski belediye meclisi üyelerini koruma amacı güttüğünü bu nedenlerle yeni yönetimin Çangar ile uzlaşma yoluna gitmesinin de kaygı verici olduğunu kaydetti.

Belça’ya açılan davanın ve yaşanan sürecin de yasalara aykırı olduğunu belirten Kanatlı, yeni gelen LTB yönetiminin de buradan gelecek milyon Euro’ya hayır diyecek cesareti bulamadığını söyledi.

Kanatlı, hazırlanan Belediye (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın da sorunlara çözüm getirmeyeceğini hatta yeni sorunlara neden olacağını belirterek, tasarının maddeleriyle ilgili açıklama yaparak örnekler verdi.Zaten zor durumda olan belediye çalışanlarının bu yasayla daha da zor durumda bırakılacağını söyleyen Kanatlı, tüm kesimlerin dönem dönem dile getirdiği “yerel yönetimler siyasi partilerin arka bahçesi oldu” söylemlerinin sona erdirilmesi için adım atılması gerektiğini ve bu konuda herkese gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin