.Yeniçağyeniçağ güncelMeclis oy birliği ile polisteki terfiler için araştırma komitesi kurdu
yazarın tüm yazıları:

Meclis oy birliği ile polisteki terfiler için araştırma komitesi kurdu

Yeniçağ podcastını dinleyin

logoMeclis oy birliği ile yasadışı terfilerle kayırma yapıldığı iddialarını incelemek üzere komite kurdu. Komite konuyu araştırmak maçıyla tanık çağırmaya yetkilidir. Bilgileri alıp bir rapor hazırlamak ve Meclis genel kuruluna sunmakla görevlidir. Genel kurul raporu dinleyecek ve rapor yetkililere ne yapmaları gerektiği konusunda ışık tutacak. Ancak sanıldığı gibi rapor bağlayıcı olmadığı gibi yapılması gereken işleri yasal olarak sıraladı diye yetkililere emir gibi olmayacak. Nitekim daha önceki raporların gereği yapılmamış ve araştırma bir sonuç doğurmamıştır. Çünkü mebuslar işin peşine düşmemiştir.

Mebuslar yasal yetkilerini beğenmezler ve işlevsiz olduklarını bilirler ama kendilerine ve meclis kurumlarına yetki vermek için gerekeni yapıp kendi kendilerine işlev kazandırmazlar.

Onun için bu araştırmanın da bir sonuç doğurmasını beklemek ham hayal olur.

Başbakan kızmış ve benim haberim olmadan nasıl olur demiş, hükümet partilerinin mebuslarından da hükümetin haberi olmadan nasıl terfiler yapılır gibi öfkeli sesler çıkmıştır; lakin önce tabii ki hükümet terfileri kararlaştıracaktır demek istemeyiz diye yön değiştirmişlerdir. Ondan sonra da idari olarak teftiş mekanizması da işletilmemiş ve meclis araştırmasına başvurulmuştur. Bu gösteriyor ki ne yapmaları gerektiğini bilmemektedirler.

Tabii ki bakan veya başbakanın polis terfilerinde söz hakkı elde etmeleri olacak iş değildir. Hükümetin görevi kayırmacılığını izlenip önleneceği mekanizmayı kurmak ve işletmektir. Mekanizmanın doğru işleyip işlemediğini izlemek için de usulü belirlemek onların görevidir. Mekanizma işlememişse teftiş etmek ve sakatlıkları gidermek, sorumluları da adalete intikal ettirmek görevi ve gerekli idari işlemleri de başlatmak için girişim onların işidir. Polisin amirleri de göreve davet edilir yapmayanlara da idari ve adli işlemler yapılır.

Ancak hükümet partilerinin bunu isteyip istemedikleri belli değildir.

Nitekim içişleri bakanı ayni gün bir televizyon programında kaymakamlar dâhil müdürler ve sairinin değiştirileceğini ve partide bunu ele aldıklarını söyledi. Programcı da parti mi görevden alacak ve yeniler atayacak dedi ve güldü. Çünkü parti devlet bütünleşmesini sağladılar diye UBP’yi eleştirdi ama ayni haltı CTP de yapacak ama içişleri bakanı bunu ağzından kaçırdı. Bu bir suçtur ama hep yapılan bir suç haline geldi.

Kayırmacılığı önlemek için her kararı kamu yararı gerekçesiyle almak ve personel dosyalarının objektif bir şekilde tutulmasının sonrasında personele dosyasını doğruluğu denetlenmiş bilgilere göre muamele yapmak usulü getirilmelidir. Bu usulü de yasayla yapmak ve uygulamayı denetlemek meclisin de ilgilendiği konu olmalıdır. Bu yetkiyi meclise vermek hükümetin işine gelmedi. Onun için bu usuller havada kaldı. İçişleri bakanının itirafı Da kafanın değişmediğini gösterdi. Programcının gülüp işi geçiştirmesi de bu durumun devam edeceğine onun da emin olduğunu gösterdi.

Bal tutan parmağını yalayacak ve kimse o parmağı ısırmayacak gibi görünüyor.

Bu iş böyle devam edemez. Halk buna isyan etmeli ve usullerin hem iyileştirilmesi hem de uygulanması için baskı yapmalı ve partilere saldırmalıdır. Seçimi bekleyip iyi birilerinin durumu düzeltmesi için dua etmek boşuna gitti. Şimdi bu gün kim hangi partiye etki edebilirse gidip protesto etmelidir. İçişleri bakanı CTP’lidir. Onun kapısına dayanıp görevden alıp kendi adamlarınızı atamayı partide ele almayın, ehil olmayanları tespit edip kamuoyuna uygun şekilde ehliyetlerine baktığınızı göstere göstere işlem yapın diyen olmazsa işimiz borudur. Gelecek seçim de bizi kurtaracak değildir.

Personele dokunulacaksa alttan bir bilgi usulüne uygun olarak yukarı ulaşmalı ve yeni atama olacaksa personel ihtiyacı alttan bilgi olarak gelmelidir. Ne bakan ne de başbakan personel ihtiyacını bilemez. Ona bilgi aşağıdan gelmelidir.

Üçlü kararname ile personeli değiştirecekse hükümet onların değişmesi gereğini halka izah edecek bir değerlendirme kararını açıklayabilecek durumda olmalıdır. Benim partimin siyasi ideolojisine sahip olmayan sabotaj yapar onun için görevden aldık desinler halk da onaylasın bakalım! Konuyu yargı denetimine sunalım ve görevden alınan personel kendini savunsun bakalım hangi yargıç ideoloji farklılığı yeterli gerekçedir diyecek! Bizde görelim aramızda kimler yaşar ve ideolojiden ne anlar.

Çağdaş hukuk idare iş işlemlerinin kamu yararı gerekçesine dayanmalıdır der. Onun için gerekçe göstermek zorunda değildir dedikleri personele göstermeseler de kararlar gerekçeli olmak zorundadır ve kamu yararını hükümet ispat etmelidir.

Yazıklar olsun seçim kampanyası boyunca CTP üçlü kararname uygulamasını sınırlandıracağız diye vaatler yapmışsa da bunu yerine getirmeyecektir. Çarşambanın gelişi perşembeden bellidir. Üst kademeye kendi adamları sadıkları fırsatçıları atayacaklardır. Ondan sonra da yasa değiştirip atamaları kısıtlayacaklarını ummak boşunadır. Yoksa yeni gelen yasayı tekrar değiştirip kendi fırsatçılarını atayacaktır.

Polisin atamalarına bağırırken de yüzlerce basın mensubunun hükümeti haberi olmadan nasıl yapılır diye tepki yayımlaması kayırmacılığın kanımıza işlediğini gösterir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin