.Yeniçağyeniçağ güncelİlk İmam-Hatip Lisesi açıldı
yazarın tüm yazıları:

İlk İmam-Hatip Lisesi açıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

1380272_10151876775758291_2059328743_nTürkiye’deki bazı haber siteleri Hala Sultan İlahiyat Koleji açılışını Kıbrıs’ın ilk imam hatibinin açılışı olarak verdi.

Özellikle Beşir Atala’yın külliye benzetmesi ve Hala Sultan kompleksinden bahsetmesi de ortada basit bir kolej açılışının olmadığını ortaya koyuyor…

Kolejin paravan sahibi KİSAV ise açılış için yaptığı çağrıda “manevi seferberlik gününe davetlidir” demişti…

Öğrencilerden birinin paylaşımı ise dikkat çekiciydi; şartlanmışlık nefret söylemini şimdiden gelmiş durumda; sosyal medyadaki paylaşımı şöyle: “ve okulumuzun açılışı bitti o bizim okulumuzun açılmasını engelleyen insanlara sesleniyorum sizden bin kat nefret ediyorum ahirette görüşmek üzere ve bügün çok güzel bir gündü”…

 

İlk İmam-Hatip Lisesi açıldı

Türkiye’deki haber siteleri açılışı şöyle verdi:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)nde yıllarca yapılmaması için engeller çıkarılan İmam-Hatip Lisesi bugün nihayet açıldı.

Hala Sultan İlahiyat Koleji ismiyle açılan okulun açılış törenine Türkiye’den de yüksek düzeyde katılım sağlandı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile TOBB Başkanı Rıfat Hizascıklıoğlu da açılış törenindeydi.

Açılışta bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Biz barış harekatının yıl dönümünde, yaklaşık bir yıl önce buradaydık ve bu binanın temelini attık. Öyle anlamlı bir tarihte atmayı da uygun bulmuştuk. Burada hem açılışı, hem de kompleksin kalan kısımlarının temelini atacağız. Burası doğrusu, bir külliye, bir kompleks gibi okulları ile yurtları ile Başkent’in yanında çok önemli bir tesis…” dedi.

İmam-Hatip Lisesi’nin Kıbrıs adasındaki en önemli mühürlerden biri olacağını belirten Bakan Atala, “Türklerin bu adadaki varlığının önemli işaretlerinden biri olacak. Biraz önce, vakıf başkanı da ifade etti. Bu tamamen sivil inisiyatifler ile yürüyor. Buradaki vakıf, TOBB, İlim Yayma Cemiyeti ve bütün bunu destekleyenler ile bu yatırımlar devam ediyor. Cami kısmı ise Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardımları ile yürüyecek. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. TOBB’a özellikle teşekkür ediyorum. İstanbul’dan bir işadamı grubu var burada. İstanbul Ticaret Odası’da burada… Doğrusu ben bugün özel sektör mensuplarımızın ikisi birden burada olunca, doğal olarak buranın devamı yönünde onlardan istekte bulunuyorum ” diye konuştu.

Anadolu Ajansı haberinde ise başka detaylar da vardı:

“Açılışta konuşan Atalay, buranın daha çok bir külliyeye benzediğini dile getirerek “Diyanet Vakfımızın sorumluğunu üstlendiği cami de başkentin yanında bu adadaki önemli mühürlerden birisi olacak, Türklerin bu adadaki varlığının önemli işaretlerinden birisi olacak” diye konuştu. Atalay, “Hala Sultan İlahiyat Kompleksi’nin, Kıbrıs Türkünün Kıbrıs adasına vuracağı mühürlerden, varlığının önemli işaretlerinden, toprağını sahiplendiği olaylardan biri olacağını” vurguladı”

vakif2Tüm bunlar olurken CTP Genel başkanı ve başbakan olan Özkan Yorgancıoğlu da, kompleksin ülke için önemine işaret ederek, kompleksin hayat bulması için katkı koyanlara teşekkür etmişti.

Açılışta Yorgancıoğlu’nun açıklamalarından memnun olan vakıf bunu sosyal medyada da duyurdu; “Sayın Başbakanımız da açıkladı Hala Sultan İlahiyat Koleji’nden mezun olan öğrencilerin istedikleri üniversiteye gidebilecek ve istedikleri bölümü okuyabilecekler ilgililere duyurulur”

 

KİSAV daveti

vakifKıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı – KİSAV ise 26 Eylül’de sosyal medyada yayınladığı davette “bütün kardeşlerimiz bu manevi seferberlik gününe davetlidir” diyerek konun bir İlahiyat Kolejinden fazlasını ifade ettiğini ortaya koymuştu.

ogrenci

Nefret mesajı
Öğrencilerden birinin paylaşımı ise dikkat çekiciydi; şartlanmışlık nefret söylemini şimdiden gelmiş durumda; sosyal medyadaki paylaşımı şöyle: “ve okulumuzun açılışı bitti o bizim okulumuzun açılmasını engelleyen insanlara sesleniyorum sizden bin kat nefret ediyorum ahirette görüşmek üzere ve bügün çok güzel bir gündü”…

Yayını paylaşanın yaşı nedeni ile isim tarafımızdan gizlenmiştir…

 

1240540_526193084128026_1558032138_nÖrgütlenme Hızlandı
Bu arada örgütlenme çalışmaları da tam hızla devam etmekte.
Geçtiğimiz aylarda Kıbrıs Gençliğe Hizmet ve Spor Derneği (Genç-der) adı ile bir de dernek kuruldu…

Facebook sayfalarında amaçlarının “Amacımız imanli bir gençlik” olarak ilan ettiler…

 

Lefkoşa’ya tarikat koleji 

6 Temmuz 2012 tarihli Yeniçağ’ın yayınladığı haberde tüm gelişmelerin açık izleri okumak mümkündü. Haber şöyleydi:

AKP’nin her şeyin ötesinde bir tarikatlar ittifakı olduğu biliniyor. Neoliberal politikaların uygulanmasında neo – muhafazakâr bir hat da çizen AKP’nin Türk-İslam sentezinin yaygınlaşması ve Sunni İslam çerçevesinde bir yaşam koşullarının oluşması için de ciddi çabalar içinde olduğu artık herkesin malumu…

AKP iktidarları döneminde Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetimlerde yer alanlar ise onun uydusu oldukları için bu tip uygulamalara karşı genellikle onu meşrulaştırıcı bir davranış geliştirmektedirler…

2008 yılında başbakan olan Ferdi Sabit Soyer’in “isteyen tenis oynamaya gider isteyen kuran kurslarına” demesini bu çerçevede anlamak gerek. Bir acentanın yapabileceği daha fazla bir şey yoktur. Bu hattın değişmediğini ise son Türkiye basına demeç veren Mehmet Ali Talat yaptı; “imamlar meselesi bizim kanayan yaramızdır ve bu sorunun çözülememiş olmasının nedeni soldur. Cenaze namazı kıldıracak bir Kıbrıslı Türk imam yok. Bu bir sorundur. Bunu biz çözmeliydik. Bunu altı yılda yapabilirdik. Takıntılarımıza boğulduk ve yapamadık” dedi. Bunun üzerine durumu değerlendiren Kıbrıs Din Görevlileri Sendikası (Din-Gör-Sen) Başkanı Mehmet Dere Türkiye’nin en radikal gazetesi Akite açıklama yaptı. Haberde “Talat’ın çok doğru söylediğini kaydederek konuyla ilgili olarak şunları söyledi: Kıbrıs’ta imam yetiştirecek ne resmi ne de gayrıresmi bir kurum var. İmam Hatip yok, ilahiyat daha bu sene açıldı. (…) Eğitim Bakanlığı Kıbrıs’ta ortaokul seviyesinde ilahiyat koleji açmayı düşünüyor. Külliye olarak yapılacak binanın içerisinde ilahiyat koleji de olacak”  diyerek ‘müjdesini’ veriyor!

CTP’nin acentalığından UBP’nin acentalığına gidişte usulde bir değişiklik olmadı. UBP acenta ilişkilerinde CTPden aldığı tüm işleri geliştirerek sürdürdü, sürdürüyor…

 

Haspolat’a Külliye

Kıbrıs Türk Mimar Mühendisler Odası Birliği (KTMMOB) Başkanı Zihni Turkan, bahsedilen ve inşaatına geçen hafta başlanılan yapı ile ilgili bilgiyi Kıbrıs Gazetesine verdi. Haber şöyleydi: İleride yapılacak olan cami ve sağlık merkezinin de planlama onayının alındığını kaydeden Turkan, projenin bununla da bitmeyeceğini, ardından yurt binası, kütüphanenin de ekleneceğini söyledi. Bu tür komplekslerin içerisinde ibadet binası, cami, eğitim binası, sağlık merkezi ve kütüphanenin de yer alacağını anlatan Turkan, bu tür yapıların memlekete gerekli olmadığını belirterek bütün sivil toplum örgütlerinin tepkili olmasına rağmen inşaatın başlatıldığını ifade etti.”

Ayni haber devamında inşaat izni sorgulanıyor. Böylesi büyük bir proje hakkında “LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, Haspolat’ta yapılacak inşaatla ilgili olarak dosyanın kendilerine geldiğini ancak mesainin bitmiş olması nedeniyle inşaat izninin verilip verilmediğini bilmediğini söyledi” (!)

 

Hala Sultan İlahiyat Koleji

Geçen hafta İlahiyat Koleji için sınavı yapıldı ama adı anılmadı. Aslında ismini külliyeyi yapanlar koydu, aylardır, internette dolaştırmaktalar, tanıtım broşürlerine de yazdılar, ‘Hala Sultan İlahiyat Koleji’… Ama nedense Eğitim Bakanı ismi yayınlamaktan çekindi…

Kolejin facebook sayfasında 16 Haziran tarihinde okul ile ilgili bilgi var;

“Hala Sultan İlahiyat Koleji bir devlet okuludur. Hala Sultan Kolejinin müfredatı, Türk Maarif Koleji’nin müfredatıyla paralel olacaktır. GCSE bölümü ve müfredata ilave manevi-ahlaki değerlerin işleneceği Kuran, Tefsir vb. eklentiler haricinde bir farklılık olmayacaktır… 23 Haziranda yapılacak olan giriş sınavı, 5. ve 8. sınıflarını bitirip Hala Sultan Koleji 6. sınıfında ve 9. sınıfında eğitime başlamak isteyenler içindir. (Yani İlkokulu bitirenler Hala Sultan Kolejinin ortaokul kısmına, başka bir ortaokulu bitirenler ise Hala Sultan Koleji lise 1. sınıfına başlayacaklar) Herhangi diğer bir okulu kazandığı halde, Hala Sultan Koleji’nde eğitim hayatına devam etmek isteyen adaylar, muvafakatnameleri ile birlikte başvurularını yapabilirler.

Not: Matematik, Fizik, Biology vb. dersler ingilizce işlenecek. Tarih, edebiyat, Kuran, Tefsir vb. gibi dersler de Türkçe işlenecek…”

Eğitim Bakanlığı sınav duyurusunda okul şu şekilde tanımlanmıştı; “KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğüne bağlı İlahiyat Koleji”, ad yok, unvan yok!

 

Şehirlerin fethi için yola çıkanlar

24 Haziran tarihinde Kolejin facebook sayfasında dikkat çeken bir paylaşım gerçekleştirilmiş; “Bu heyecanı paylaşıp çoğalması için gayret sarf eden herkesten Allah razı olsun. Değerlerini sahiplenip, Kuran’ın tabiriyle ‘kınayıcıların kınamasından korkmadan’ , utanmadan vahşi modernizmin pençesinden neslini muhafaza etmenin mücadelesini veren cesur ve mahzun insanlar var olsunlar ve sayıları artsın… Hala Sultan binlerce yılın ardından yürüyüşüne devam edecek ve Peygamberin yeşil adasında gönüllerin ve şehirlerin fethi yeniden gerçekleşecek inşallah” denmiştir.

Şehirlerin fethi için yola birileri çıkıyor ama kim? Okul kimin?

 

Hala Sultan Gençlik Hareketi, KİSAV, ESKAD ve diğerleri

Bu arada internette Hala Sultan Gençlik Hareketi diye yapılanma da var…

Hareket kendini şöyle tanımlıyor: “Toplumsal hayatımızda meydana gelen problemlerin temeline bakacak olursak asıl müsebbib itibarıyla bunların içinde bulunduğumuz manevi boşluktan, ilim ve ahlak eksikliğinden kaynaklandığını görürüz. Var olan manevi boşluğumuz karşısında dinimiz olan İslâm, kişiye varoluşunun gayesini, nereden gelip nereye gittiğini, tabiattaki konumunu, kısaca hayatının manasını verir. Ve getirdiği ahlaki ilkeler ile kişinin başta kendisi ile olan ilişkisi olmak üzere toplum ile olan ilişkilerini ıslah eder. İşte biz bu noktadan hareketle “Hala Sultan” ile sembolize olan değerimize sahip çıkmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizim tüm ve tek amacımız yaşamının anlamını bilmeyen ve cahillik rüzgârıyla savrulup duran şuursuz bir gençlik olmaktan kurtulup Allah’ın kendilerinden razı olduğu, ilim ve ahlak sahibi gençler olabilmektir. Birey olarak bunu başarabilirsek karanlıkta bir mum yakmış, kendimize ve toplumumuza karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağız.”

Buradaki ilginç bağlantı vurgusu yapılan kelimeler; ilim ve ahlak, koleji yapacak vakfın adı da tam bu; Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (KİSAV)…

Vakfın facebook sayfası 14 Nisan’da açılmış ama kuruluş tarihi olarak 2011 verilmekte… Sayfa 4 adet paylaşım var, üçü Hala Sultan İlahiyat Koleji ile ilgili, diğeri ise 29 Mayıs tarihli; “Muhammed Han’ı “Fatih” yapan İstanbul, 9 asır öncesinde müjdelenen Feth’in 559.yıldönümünü kutluyor. Mübarek olsun”…

KİSAV Başkanı gözüken Hikmet Kaynarca’nın ESKAD Girne’ye çeşitli yardımlar yaptığı biliniyor.

1996 yılında kurulan Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği (ESKAD) websayfasında dernek tanıtımı yapılmakta. Bu tanıtım yazısında “Kıbrıs için büyük gayret ve emeği geçmiş merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan Hocamızın bir emaneti olarak bizim için çok büyük manalar ifade eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uğruna asla can vermekten çekinilmeyecek bir değerimizdir” da denmekte…

ESKAD’ın yaptığı çalışmalardan biri 7 Ekim 2011 tarihinde Mağusa’da “Şeyh Abdül Kerim Kıbrısi Konferansı” düzenlemek. Adı geçen kişi ile ilgili geçen gün gazetelere yansıyan haber şöyleydi; “Şeyh Nazım’ın sağ kolu olarak nitelendirilen ve aynı zamanda Amerika temsilcisi olan Şeyh Abdulkerim, geçtiğimiz gün geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti”

Bu arada ESKAD Lefkoşa Şube Başkanı Ahmet Işık ise facebook sayfasında Mavi Marmara ile meşhur olan İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllü olarak kendini tanıtmakta…

ESKAD Nisan 2012 içinde Millî Görüş hareketinin siyasî partisi olan Saadet Partisi’nin yayın organı Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş için Kıbrıs’ın kuzeyinde birçok etkinlik organize etti… Etkinliklerin haremlik-selamlık olduğu “ESKAD Hanımlar Komisyonu” için ayrı etkinlik düzenlenmesinden anlaşılmakta… Yani ESKAD’ın Nakşibendi şeyhleri ile ve Milli Görüş ile bağlantısı var!

Bu arada başka bir Nakşibendi tarikatı olan İsmailağa Cemaati’nin de ESKAD ile ilişkisi vardır. ESKAD Haziran ayı içinde “İbrahim Uslu Hocaefendi” diye bilinen İsmailağa Cemaati ileri gelenleri ile bir konferans düzenledi. Bu cemaat kimdir diye sorarsanız, Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, İsmailağa cemaatin en tanınmış isimleri arasındadır. Geçmişte İBDA/C ile de bağlantısı olduğuna dair TC istihbaratı ve genelkurmayının hazırladığı raporlar mevcuttur…

Bu Cemaate yakın çalışan başka bir yapılanma daha var Kıbrıs’ta, “Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu”… Akademi Kıbrıs adıyla kurslar düzenleyen bu yapı ayni zamanda Girne’de daha önce adı Albena Otel olan Bekir Paşa Öğrenci Yurdu’nu işletiyor. Öğrenci Yurdu adını Larnaka’daki Bekir Paşa tarihi eserlerinden alıyor, Hala Sultan Tekkesi de Larnaka’da…

Yoksa şehirlerin fethinden anladıkları, Larnaka’nın fethi mi?

Akademi Kıbrıs’ın başarılarından (!) biri kendi sayfalarından da duyurdukları gibi Lefkoşa’da bir sokağa Erbakan ismini verdirmek, diğeri ise Kuğulu Parka Çorba Çeşmesi kurmak!

 

Tarikatların kolej

Bu bilgileri yan yana getirdiğinizde açıktır ki Lefkoşa’nın dibine Haspolat bölgesine yapılmakta olan bir tarikat kolejidir. Finansal kaynağını ilk etapta Nakşibendi tarikatlardan aldığı anlaşılan bu proje ile tarikatlar kendileri için bir karargah inşa etmekteler. Zaten Kolejin projeleri incelendiğinde böylesi bir karargah izlenimi edinilmektedir.

Başka bir tarikat gruba olan Nurculardan Fethullah Gülen bu proje ile doğrudan bağlantısı var mı çok belli değildir. Gülen Cemaatine ait yurt ve dershanelerinin olduğu zaten kamuoyuna açıklanmıştı. Doğa Kolejlerinin de Gülen Cemaatine ait olduğuna yönelik ciddi bilgiler ve izlenimler var. Doğa Koleji önce Doğu Akdeniz Kolejini almış, sonra Girne’de British Academy’i, sırada Lefkoşa’da bir okul olduğu son yılarda konuşulmakta…

Yani etrafımız tarikatlar tarafından hızla sarılmakta…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin