.Yeniçağmanşet1 Eylül kutlandı
yazarın tüm yazıları:

1 Eylül kutlandı

Yeniçağ podcastını dinleyin

1 eylül 20131 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, ara bölgede ortak bir ekinlik düzenlendi.

YKP’nin de içinde olduğu Kıbrıs’ın iki yanından onlarca örgütün desteklediği Ledra Palace yanında bulunan Dayanışma Evi önünde yer alan etkinlik için 19:30′da Kuğulu Park’ta buluşan örgütler buradan ara bölgeye yürüdü.

YKP eyleme kendi korteji ile katıldı. Saat 18:30′de YKP Genel Merkezi önünde buluşan YKP üye, sempatizan ve parti dostları buradan Kuğulu Parka yürüdü. Diğer örgütlerle birlikte ise YKP korteji ara bölgedeki etkinliklere birlikte yürüyerek katıldı.

Etkinlik Peo Genel Sekreteri Babis Gritsis ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in konuşmaları ile başladı.

Konuşmasında Suriye’de yaşananlara değinen Gritsis, dış müdahalelerin Suriye’yi kanlı bir savaşa sürüklediğini, bunun bedelini de Suriye halkının ödediğini söyledi.

Suriye’ye yönelik olası saldırının tüm bölgenin barış ve güvenliğini tehlikeye soktuğunu kaydeden Gritsis, Suriye’ye yönelik her türlü müdahaleye karşı olduklarını ifade etti.

1 eylül 2013 1 eylül 2013Gritsis, Suriye’ye düzenlenecek bir saldırıda Kıbrıs’taki üslerin kullanılma olasılığının, adadaki üslerin varlığına son verilmesi için birlikte mücadele verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kıbrıslıların savaşın, yıkımın ve göçlerin acılarını çok yakından tanıdığını söyleyen Şener Elcil ise batmayan bir savaş gemisi olarak görülen Kıbrıs’ta herkesin hak iddia ettiğini ifade etti.

45 yıldır devam eden görüşme sürecinin sonuca ulaşması için destek verdiklerini kaydeden Elcil Kıbrıs’ta varılacak çözümün bölgeye de istikrar kazandıracağını vurguladı.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan Arda Gündüz, Yorgos Kurtas ve Hristos Pehlivanis savaş karşıtı şarkıları söyledi.

Etkinlik Vasilica ve TUFAD Kültür Derneklerinin halk dansları gösterileri ile son buldu.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
199AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin