toplumsal muhalefetsendikal hareketKTÖS: CTP’nin “Maraş bütünlüklü çözümün parçasıdır” kararı yoktur
yazarın tüm yazıları:

KTÖS: CTP’nin “Maraş bütünlüklü çözümün parçasıdır” kararı yoktur

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yaptığı açıklama ile Maraş konusunu değerlendirdi.  KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzalı açıklama şöyle:
Mağusa halkının görüşlerini dikkate almayan, ambargo izolasyon yalanına bağlı propaganda kokan ve çözümsüzlüğü hedefleyen bu girişimlerin Kıbrıslı Türk toplumuna yarar getirmediği açıktır. Gizli bir ulusal konsey kararı gibi yurtdışına taşınan ve CTP parti kararı olmadığı açık olan bu girişimi ve AKP’nin duvara toslayan dış politikalarına alet olan CTP milletvekillerini protesto eder, Mağusa İnsiyatifi’nin yapmış olduğu girişimlerin yanında olduğumuzu vurgularız.
Seçim atmosferi içinde Kıbrıs sorunu ve buna bağlı “Maraş açılımı” ile ilgili gündem gizlenmeye çalışılmaktadır.
Maraş’ın yasal sahiplerine iadesi Mağusa limanının AB kontrolünde açılması ve buna bağlı güven yaratıcı önlemlerin ele alınarak bütünlüklü çözüme ulaşılmasına yönelik girişimleri engellemek için TC dışişleri ve Kıbrıs’ta TC’nin talimatları ile hareket eden çevreler harekete geçmişlerdir. Tıkanan çözüm çabalarının önünü açma yerine “Maraş bütünlüklü çözümün bir parçasıdır” mazeretinin arkasına saklanılarak yapılan girişim ve açıklamalar kalıcı bölünmeyi ve çözümsüzlüğün devamından öteye hiçbir işe yaramamaktadır.
Özellikle Dışişleri Bakanı Sn. Kutlay Erk ile Cumhurbaşkanı Danışmanı Osman Ertuğ’un açıklamalarının örtüşüyor olması ve buna bağlı olarak meclis adına Brüksel’e giden CTP milletvekillerinin oraya taşıdıkları görüşünün aynı olması “ulusal konseyin” oluştuğunun açık bir göstergesidir. Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin “Maraş bütünlüklü çözümün parçasıdır” kararı yoktur. CTP’nin güven yaratıcı önlemlerin desteklenmesi ile ilgili kararı olmasına rağmen bu milletvekillerinin Brüksel’e taşıdıkları kararın TC dışişleri bakanlığının kararı olduğu açıktır. O halde bu noktada CTP yetkililerinin Kıbrıs sorunu ile ilgili hassas bir konu olan Maraş’ın yasal sahiplerine verilmesi ve güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesi konusunda bu milletvekillerinin hangi karara bağlı açıklama yaptıklarını sorgulaması gerekmektedir.
TC’den alınan talimatlarla Kıbrıs sorununun çözülemeyeceği çünkü AKP’nin “çözüm ister görünüp çözümsüzlük” politikası izlediği Annan Planı ile ifşa olmuştur. Bazı CTP milletvekillerinin parti kararı olmadan TC dışişlerinin görüşlerini Brüksel’e taşımaları ve bu konuda “ulusal konsey kararı gibi” gizli uzlaşılarla görüş ortaya koymaları seçim sonrası süreç konusunda bizlere öngörü yapma olanağı vermektedir. Mağusa halkının görüşlerini dikkate almayan, ambargo izolasyon yalanına bağlı propaganda kokan ve çözümsüzlüğü hedefleyen bu girişimlerin Kıbrıslı Türk toplumuna yarar getirmediği açıktır. Gizli bir ulusal konsey kararı gibi yurtdışına taşınan ve CTP parti kararı olmadığı açık olan bu girişimi ve AKP’nin duvara toslayan dış politikalarına alet olan CTP milletvekillerini protesto eder, Mağusa İnsiyatifi’nin yapmış olduğu girişimlerin yanında olduğumuzu vurgularız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
202AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin