anti-militaristanti-militarist haberACİL: Vicdani retçi Erden Tutuklandı!
yazarın tüm yazıları:

ACİL: Vicdani retçi Erden Tutuklandı!

Yeniçağ podcastını dinleyin

 

Onur Erdem, Larnaka yakınındaki Mennoya'daki sığınmacılar tutulduğu kampta hücresinde
Onur Erdem, Larnaka yakınındaki Köfünye’deki sığınmacılar tutulduğu kamptaki hücresinde

savaskarsitlari.org adresinde yayınlanan haber şöyle:

Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından iltica talebi reddedilen vicdani redci Onur Erden bu sabah uçakla Atatürk Havaalanı’na getirildi. Saat 10.00 gibi Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na götürülüp, askeri mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme tarafından tutuklanan Erden, Kasımpaşa Askeri Cezaevi’ne kondu.

Onur Erden’le görüşen Vicdani Ret Derneği Avukatı Davut Erkan bizlere şunları söyledi:

Vicdanı retçi Onur Erden iltica başvurusu reddedilerek Güney Kıbrıs devleti tarafından sınırdışı edilip, Türkiye’ye iade edildi. Hakkında Gelibolu Askeri savcılığı’nca firar suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğünden ve bu dosyada yakalama emri çıkarıldığından, Kasımpaşa Askeri Savcılığı’na çıkarıldı. Burada Gelibolu’ya gönderilmek üzere yol tutuklaması kararı verildi.

Şu anda Kasımpaşa Askeri Cezaevi’nde tutuluyor. En geç 7 gün içinde Gelibolu’ya götürüleceği öngörülüyor. Orada mahkemeye sevk edilecek ve büyük ihtimalle tutuklanmasına karar verilecek ve hakkında dava açılacak.

Bugüne kadar tutuklanan tüm vicdani retçiler işkence ve kötü muamele ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu tehlike vicdani retçi Onur Erden için de geçerlidir ve bu konuda endişeliyiz. Konuya duyarlı tüm insanlar ve örgütler gereken tepkiyi göstermelidir.

 

Arka Plan Bilgisi

– 2 Ocak 2006 tarihinde askere alınmış. Yaklaşık 3 ay askerlik yapmış.

– 11 Nisan 2006 tarihinde askerlik yaptığı Tekirdağ Hayrabolu’da bulunan 95. Zırhlı Tugay Komutanlığını terk etmiştir. (1. Firar eylemi)

– 7 Temmuz 2006 tarihinde yakalanarak mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmış. Firar suçundan tutuklu yargılanmış ve 10 ay hapis cezası verilmiş. (Verilen hapis cezasını temyiz etmek istemesine cezaevi idaresince rağmen müsaade edilmemiş.) Bu cezadan dolayı 6 ay 20 gün hapiste kaldıktan sonra şartlı tahliye edilmiş.

– 23 Ocak 2007 tarihinde tahliye edildikten sonra 1 gün yol süresi verilerek birliğine teslim olması istenmiş. Ancak teslim olmamış. (2. Firar eylemi)

– 11 Mart 2009 tarihinde tekrar yakalanmıştır. Yine mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmış. Firar suçundan tekrar yargılanmış. Bu dosyadan tutukluluğu 16 Haziran 2009 tarihine kadar devam etmiştir. Yargılama sonunda tekrar 10 ay hapis cezası verilmiş ve tahliye edilmiştir. Tahliyeden sonra tekrar 1 gün yol izni verilerek birliğine teslim olması istenmiş, teslim olmamış. (3. Firar eylemi)

Kıbrıs Cumhuriyeti iltica başvurusu reddedilince Türkiye’ye iade edilmiş ve 11.07.2013 tarihinde Atatürk hava limanında yakalanarak hakkında yol tutuklaması kararı verilmiştir. Gelibolu’ya 1 hafta içinde gönderilmesi bekleniyor. Orada ilk olarak savcılığa sevk edilecek, savcılık tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edebilir.

Bu arada, 2. firar eylemi nedeniyle ilk dosyadan verilen şartlı tahliye kararı kaldırılmıştır. Bu durumda ilk dosyadan yatmadığı 3 ay 10 gün hapis cezasını yatması söz konusu.

Yine 2. dosyada 10 ay hapis cezası almasına rağmen bunun 3 ay 10 gün kadarını yatmıştır. Bu karar kesinleşmişse geri kalan kısım bakımından yine cezaevine konması söz konusu olabilir.

 

Onur Erden’in, Mart 2011’de açıkladığı vicdani red metni şöyle:

Adım Onur Erden 1985 Hatay ili Reyhanlı ilçesi doğumluyum. 2 Ocak 2002 tarihinde aile ve toplumsal baskıdan dolayı askere gitmek zorunda kaldım. Fakat askerde elime silah almak istemedim. Bunun eğitimini görmeyi redettim. Fakat zoraki bir biçimde bunu uygulamaya çalıştılar.

Ülkemizde devam eden savaşa taraf olmak istemediğimden ve de hemde insani değerlerimden dolayı askerlik yapmaya karşıydım. Benim vatanseverlik anlayışım sadece silahla yada kuru sözlerle değildir. Çünkü bu söylemleri TSK uzun yıllardan beri Kürtlere karşı kullanıyordu. Bu nedenden dolayı askerden firar ettim. Bir arap genci olarak yıllardan beri kardeşçe yaşadığımız Kürt halkına karşı devam eden savaşta taraf değilim. Bu nedenlerden dolayı Vicdanı reddimi açıkladım. 7 Temmuz 2006 tarihinde yakalandım ve askeri cezaevine konuldum, Birçok işkencenin mağduru oldum. 23 Ocak 2007 tarihinde tahliye oldum ve beni tekrar askere almak istediler. Fakat ben yine gitmedim askerlik yapmayı redettim. 12 Mart 2009 tarihinde yakalanıp zorla askeri cezaevine konuldum. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kaldım. İlgili mercilere başvurarak öldürülsem dahi askerlik yapmayacağımı söyledim. Bulunduğum yerdeki komutanlar annemi öldürtmekle tehdit edildim. Herşeye rağmen bu savaşın bir tarafı olmayacağım. Vicdanı reddimi sizlerle paylaşıyorum.

 

Türkiye basına yansımaları

radikal.com.tr

Reyhanlılı vicdani retçi cezaevine kondu

Vicdani retçi Onur Erden, Güney Kıbrıs’ın sınırdışı etmesinin ardından Türkiye’ye gönderildi. Atatürk Havalimanı’na getirilen Erden, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na götürülüp, askeri mahkemeye çıkarıldı ve tutuklandı.

Radikal.com.tr – Vicdani retçi Onur Erden Güney Kıbrıs’tan sınır dışı edilerek Türkiye ’ye gönderilince tutuklanarak Kasımpaşa Askeri Cezaevi’ne konuldu.

Bianet’ten Ekin Karaca’ya konuşan Erden’in avukatı Davut Erkan, Hatay Reyhanlılı 28 yaşındaki Onur Erden’in daha önce de iki kez askerden firar ettiği gerekçesiyle ayrı ayrı toplam 10 ay cezaevinde kaldığını, bunun üçüncü firarı olduğunu söyledi.

Avukat Erkan, vicdani retçi Erden’in Türkiye’den çıktıktan sonra Güney Kıbrıs’a gittiğini burada Türkiye’ye iade edilmemek talebiyle dilekçe yazmasına rağmen Türkiye’ye gönderildiğini ve yol tutuklusu olarak Kasımpaşa Askeri Cezaevi’ne konulduğunu, buradan da birkaç gün içinde Gelibolu Askeri Mahkemesi’ne gönderileceğini ve firar nedeniyle muhtemelen tutuklanacağını ifade etti.

Erkan, Erden’i cezaevi giriş işlemleri yapılırken gördüğünü, kendisine kötü muameleye ilişkin herhangi bir şikayette bulunmadığını söyledi.

 

GEÇMİŞ CEZALARI DA YATABİLİR

Avukat Davut Erkan, Onur Erden’le görüşmesinden yola çıkarak şu notları paylaştı:

“2 Ocak 2006 tarihinde askere alınmış. Yaklaşık üç ay askerlik yapmış. 11 Nisan 2006 tarihinde askerlik yaptığı Tekirdağ Hayrabolu’da bulunan 95. Zırhlı Tugay Komutanlığını terk etmiş.

“7 Temmuz 2006 tarihinde yakalanarak mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmış. Firar suçundan tutuklu yargılanmış ve 10 ay hapis cezası verilmiş. (Verilen hapis cezasını temyiz etmek istemesine cezaevi idaresince rağmen müsaade edilmemiş.) Bu cezadan dolayı 6 ay 20 gün hapiste kaldıktan sonra şartlı tahliye edilmiş.

“23 Ocak 2007 tarihinde tahliye edildikten sonra 1 gün yol süresi verilerek birliğine teslim olması istenmiş. Ancak teslim olmamış, 11 Mart 2009 tarihinde tekrar yakalanmıştır. Yine mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmış, firar suçundan tekrar yargılanmış. Bu dosyadan tutukluluğu 16 Haziran 2009 tarihine kadar devam etmiştir. Yargılama sonunda tekrar 10 ay hapis cezası verilmiş ve tahliye edilmiştir. Tahliyeden sonra tekrar 1 gün yol izni verilerek birliğine teslim olması istenmiş, teslim olmamış. (3. Firar eylemi)

“Güney Kıbrıs devletince iltica başvurusu reddedilince Türkiye’ye iade edilmiş ve 11.07.2013 tarihinde Atatürk Hava Limanı’nda yakalanarak hakkında yol tutuklaması kararı verilmiştir.

“Gelibolu’ya 1 hafta içinde gönderilmesi bekleniyor. Orada ilk olarak savcılığa sevk edilecek, savcılık tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edebilir.

“Bu arada, ikinci firar eylemi nedeniyle ilk dosyadan verilen şartlı tahliye kararı kaldırılmıştır. Bu durumda ilk dosyadan yatmadığı üç ay 10 gün hapis cezasını yatması söz konusu.

“Yine ikinci dosyada 10 ay hapis cezası almasına rağmen bunun üç ay 10 gün kadarını yatmıştır. Bu karar kesinleşmişse geri kalan kısım bakımından yine cezaevine konması söz konusu olabilir.”

 

Onur Erden’in vicdani ret açıklaması

“Adım Onur Erden 1985 Hatay ili Reyhanlı ilçesi doğumluyum. 2 Ocak 2006 tarihinde aile ve toplumsal baskıdan dolayı askere gitmek zorunda kaldım. Fakat askerde elime silah almak istemedim. Bunun eğitimini görmeyi reddettim. Fakat zoraki bir biçimde bunu uygulamaya çalıştılar.

“Ülkemizde devam eden savaşa taraf olmak istemediğimden ve de insani değerlerimden dolayı askerlik yapmaya karşıydım. Benim vatanseverlik anlayışım sadece silahla ya da kuru sözlerle değildir. Çünkü bu söylemleri TSK uzun yıllardan beri Kürtlere karşı kullanıyordu. Bu nedenden dolayı askerden firar ettim.

“Bir Arap genci olarak yıllardan beri kardeşçe yaşadığımız Kürt halkına karşı devam eden savaşta taraf değilim. Bu nedenlerden dolayı vicdanı reddimi açıkladım.

“7 Temmuz 2006 tarihinde yakalandım ve askeri cezaevine konuldum, Birçok işkencenin mağduru oldum. 23 Ocak 2007 tarihinde tahliye oldum ve beni tekrar askere almak istediler. Fakat ben yine gitmedim askerlik yapmayı reddettim.

“12 Mart 2009 tarihinde yakalanıp zorla askeri cezaevine konuldum. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kaldım. İlgili mercilere başvurarak öldürülsem dahi askerlik yapmayacağımı söyledim. Bulunduğum yerdeki komutanlar annemi öldürtmekle tehdit etti. Herşeye rağmen bu savaşın bir tarafı olmayacağım. Vicdanı reddimi sizlerle paylaşıyorum.”

****************************************************

taraf.com.tr

EVREN KIZILAĞAÇ – 12.07.2013

KIBRIS Rum kesiminin iltica talebini kabul etmediği vicdani retçi Onur Erden, Ürdün üzerinden Türkiye’ye iade edildi

İltica talebi Güney Kıbrıs tarafından reddedilen vicdani retçi Onur Erden, 20 hazirandan bu yana tutuklu bulunduğu Larnaca’dan alınıp Ürdün üzerinden Türkiye’ye iade edildi. Dün askeri mahkemede hakkında yol tutuklaması kararı verilerek cezaevine gönderilen Erden’in Gelibolu’ya sevk edilmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili bilgi veren avukatı Davut Erkan, “Onur Erden hakkında Gelibolu Askeri Savcılığı tarafından firar suçlamasıyla soruşturma yürütülüyordu. Hakkında yakalama kararı çıkarıldığından, buradan Gelibolu’ya gönderilmek üzere yol tutuklaması kararı verildi. Şu anda Kasımpaşa Askeri Cezaevi’nde tutuluyor. En geç iki gün içinde Gelibolu’ya götürülecek. Orada mahkemeye sevk edilecek ve büyük ihtimalle tutuklanmasına karar verilecek ve hakkında dava açılacak” dedi.

 

İşkence gördü

Onur Erden 2002’de ailesinin baskısıyla askere gitti ancak askerliğin kendisine göre olmadığına karar verip firar etti. 7 Temmuz 2006 yakalanan Erden, askeri cezaevine konuldu ve kötü muameleye maruz kaldı. Erden bir yol sonra tahliye oldu. Yine askere gitmeyi reddeden Erden 12 Mart 2009 tarihinde askeri cezaevine gönderildi. Mart 2011’de vicdani reddini açıklayıp yurtdışına çıkan Erden, “İnsani değerlerimden dolayı askerlik yapmaya karşıyım. Benim vatanseverlik anlayışım sadece silahla ya da kuru sözlerle değildir. Çünkü bu söylemleri TSK uzun yıllardan beri Kürtlere karşı kullanıyor. Bu nedenden dolayı firar ettim” demişti.

*************************************************************

etha.com.tr

Vicdani retçi Erdem tutuklandı

Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından iltica talebi kabul edilmeyerek İstanbul’a sınır dışı edilen vicdani retçi Onur Erdem, tutuklanarak askeri cezaevine konuldu.

 

Etkin Haber Ajansı / 11 Temmuz 2013 Perşembe, 16:38

İSTANBUL- Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından iltica talebi reddedilen vicdani retçi Onur Erdem, bu sabah uçakla Atatürk Havaalanı’na getirildi.

Erdem, buradan Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na götürülerek, askeri mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme tarafından tutuklanan Erdem, Kasımpaşa Askeri Cezaevi’ne konuldu.

Onur Erdem’le görüşen Vicdani Ret Derneği Avukatı Davut Erkan, şunları söyledi: “Vicdanı retçi Onur Erdem iltica başvurusu reddedilerek Güney Kıbrıs devleti tarafından sınırdışı edilip, Türkiye’ye iade edildi. Hakkında Gelibolu Askeri Savcılığı’nca firar suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğünden ve bu dosyada yakalama emri çıkarıldığından, Kasımpaşa Askeri Savcılığı’na çıkarıldı. Burada Gelibolu’ya gönderilmek üzere yol tutuklaması kararı verildi. Şu anda Kasımpaşa Askeri Cezaevi’nde tutuluyor. En geç 2 gün içerisinde Gelibolu’ya götürüleceği öngörülüyor. Orada mahkemeye sevk edilecek ve büyük ihtimalle tutuklanmasına karar verilerek, hakkında dava açılacak. Bugüne kadar tutuklanan tüm vicdani retçiler işkence ve kötü muamele ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu tehlike vicdani retçi Onur Erdem için de geçerlidir ve bu konuda endişeliyiz. Konuya duyarlı tüm insanlar ve örgütler gereken tepkiyi göstermelidir.”

 

İngilizce dağıtılan çağrı metni

URGENT: Turkish conscientious objector in military lockup

After his demand for political asylum was rejected by the Republic of Cyprus, Turkish conscientious objector Onur Erdem was deported back to Istanbul via Jordan on Thursday, July 11th. He was arrested after his appearance in the court and transferred to military prison in Kasimpasa Naval Base in Istanbul.

Davut Erkan, a lawyer from the Conscientious Objection Association (VR-DER) reports after his meeting with the objector:

“Conscientious Objector Onur Erdem’s demand for political asylum was rejected by Cyprus, he was deported and returned to Turkey. As he had been charged for desertion by Military Prosecutor of Gallipoli (Gelibolu) with an arrest warrant, he appeared in the Office of Kasimpasa Military Prosecutor. There, he was decided to be brought to Gallipoli in custody. Now he’s in Kasimpasa Military Prison, and expected to be transferred to Gallipoli in two days. There he will appear in court, and possibly he’s going to be arrested and face a lawsuit. Until now, all the conscientious objectors in Turkey faced torture and abuse under arrest. It is the same for Onur Erdem too, and we are worried about this. All people and institutions who are conscious about the subject, must make a response immediately . ”

Onur Erdem declared his conscientious objection in March 2011. Previously he served in the military for 3 months in 2006 after which he deserted and imprisoned several times. He still has standing imprisonments for his desertions.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin