YKPSlovak Büyükelçi Tomova YKP'yi ziyaret etti
yazarın tüm yazıları:

Slovak Büyükelçi Tomova YKP’yi ziyaret etti

Yeniçağ podcastını dinleyin

OLYMPUS DIGITAL CAMERABir süre önce Slovakya’nın Kıbrıs Büyükelçiliği görevine atanan Oksana Tomova 2 MAyıs, Perşembe günü Yeni Kıbrıs Partisi’ni (YKP) ziyaret etti. Ziyarette, YKP Yürütme Kurulu üyeleri Celal Devrim Önen, Murat Kanatlı, Faika Deniz Paşa, Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran, Lefkoşa İlçe Sekreteri Mehmet Karadal hazır bulundu.

Büyükelçi Oksana Tomova ziyarette yaptığı konuşmada, Kıbrıs’tan Slovakya Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla düzenlenen ortak toplantılara katılan parti yetkilileriyle bir araya gelmenin kendisine mutluluk verdiğini söyledi.

29 Mart’ta göreve geldiğini ve hemen çalışmaya başladığını belirten Tomova, sadece Büyükelçilik görevleri için değil, Slovakya’nın adada oynadığı eşsiz ve özel rol için de çalıştığını kaydetti.

Tomova, Slovakya’nın 24 yıldır adada iki toplumlu diyalogu güçlendirmek amacıyla çaba sarf ettiğini ifade ederek, Slovakya Büyükelçiliği’nin adada iki taraftan da siyasi parti temsilcilerini bir araya getirmesinin değerli bir görev olduğunu kaydetti. Tomova, Slovakya Büyükelçiliği’nin buna devam etmeye, çözüme katkı koymaya hazır olduğunu söyledi.

Tomova, kişisel irtibatlar kurarak, iki toplumdaki siyasi parti yetkililerinin fikirleri ve duruşlarıyla ilgili bilgi edinmeye iki toplumlu diyaloga katkı koyabilmek için önem verdiğini de dile getirdi.

Rollerinin ikili diyalogu kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Tomova, kısa zaman içerisinde müzakerelerin başlanmasının beklendiğini hatırlattı. Tomova, müzakerelerden herkesin ve uluslararası çevrelerin netice beklediğini ve bu bağlamda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ziyaretler temaslar gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Tomova, Slovakya Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla Kuzey ve Güney’den bazı siyasi parti başkan ve temsilcilerinin katılımıyla düzenledikleri rutin ortak toplantıların ilkinin 22 Mayıs’ta gerçekleştirileceğini, alt komitelerin ise 15 Mayıs’ta bir toplantı yapacağını söyledi.

Tomova, toplantı tarihine kadar rutin ortak toplantılara katılan kişilerle görüşme fırsatı bulmaktan hoşnut olduğunu da kaydetti.

Slovakya’nın üstlendiği rol ile sürece katkı koyacağına ve iyi neticeler elde edeceklerine inandığını kaydeden Tomova, tüm Kıbrıslılar’ın inandığı bir barış ve güven ortamı yaratmanın önemli olduğunu vurguladı.

YKP Yürütme Kurulu Üyesi ve Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı ise ziyarette yaptığı konuşmada, Tomova’nın hayati ve bir o kadar da sembolik bir zamanda göreve geldiğini ifade ederek, iki toplumlu diyalogun Mayıs 1989’da başladığını hatırlattı. Bu dönmede herkesin Kıbrıs konusuyla ilgili bazı gelişmeler elde edilmesi beklentisi içerisinde olduğunu ve başlaması beklenen müzakere sürecinin artık son sefer olduğunu umduğunu söyledi.

Tomova’nın Kıbrıs sorununun çözümünü kutlayan Büyüleçilerden bir olmasını dilediğini ifade eden Kanatlı, Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünden dolayı sorunlar yaşandığını belirterek, artık Kıbrıs sorunun en erken zamanda çözülmesini istediklerini kaydetti.

Kanatlı, özellikle Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden zarar gördüğünü, birçok sebepten özellikle 1974 sonrasındaki durumdan, Türkiye’nin politikasından dolayı Kıbrıslı Türklerin olumsuzluklar yaşadığı görüşünü ifade ederek, Kıbrıs’ın geleceği için Kıbrıs sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini vurguladı.

Kanatlı, siyasi partiler arasında iki toplumlu diyaloğun sürmesi ve çözüme katkıları nedeni ile yıllardır adada yürüttüğü rol nedeniyle Slovenya’ya teşekkür de etti.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin