Avrupa Sol PartisiYKP, Avrupa Sol Parti Yürütme Kurulu toplantısına katıldı
yazarın tüm yazıları:

YKP, Avrupa Sol Parti Yürütme Kurulu toplantısına katıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

EL SofiaYeni Kıbrıs Partisi’nin de gözlemci üye olduğu Avrupa Sol Partisi (EL) Yürütme Kurulu toplantısı 19-21 Nisan tarihlerinde Sofya’da gerçekleştirildi. YKP’yi temsilen Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı toplantıya katıldı…

Toplantılarda uluslararası durum ve gelişmeler, çeşitli çalışma gruplarının raporları, 2013 Aralık ayındaki Avrupa Sol Partisi Kongre çalışmalarının değerlendirilmesi, 2013 ASP Yaz Üniversitesi, Avrupa’daki ve ülkelerdeki sosyal ve siyasi durum, Tunus’taki Dünya Sosyal Forumu değerlendirmesi, AlterSummit çalışmaları ve EL’in bütçe konuları değerlendirildi.

Toplantılara ayrıca Küba ve Venezüella elçileri de katılarak, iki ülkedeki son gelişmeleri aktardı. Rosa Lüksemburg Vakfı temsilcileri de Balkanlar’daki son siyasal gelişmeler ve siyasal partilerin konumları üzerine bir sunum yaptı.

21 Nisan günü ise Avrupa Sol Partisi (EL) Yürütme Kurulu’nda toplantılarında olan delegasyonun da dayanışmalarını ortaya koymak için katıldığı, Bulgaristan’daki seçimlere yönelin Bulgaristan Sol Parti’nin düzenlediği eylem gerçekleşti.

Toplantıya Kıbrıs’tan Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), BKP ve AKEL katıldı.

AKEL temsilcisi toplantıda Kıbrıs’ın güneydeki son ekonomik kriz konusunda bilgi verdi, son gelişmeleri aktardı. YKP ve BKP temsilcileri ise değerlendirmelerini yazılı olarak katılanlara dağıttılar…

YKP, diğer konular yanında Lefkoşa’daki son ara yerel seçimler ve Kıbrıs’ın kuzeyinde süren davalar konusunu da Yürütme Kurulu’nun gündemine getirdi.

Hatırlanacağı gibi, 2010’daki Anti-Militarist Barış Harekâtı konseri için bildiri dağıtımı sırasında, Dereboyu’nda çeşitli yerlere asılı birçok başka poster olmasına rağmen, sokaktaki kimi yerlere konserin afişinin asıldığı iddiası ile polis iki yıl önce soruşturma başlatmıştı. Bu iki yıllık süre içinde daha önce de olduğu gibi geçen hafta da, ikinci kez, adresi bulunamadığı, bu nedenle soruşturma ilerletilemediği iddiası ile YKP Yürütme Kurulu üyesi Nevzat Hami, sınır geçiş noktasından gözaltına alındı ve kefalet imzalatıldıktan sonra serbest bırakıldı. Konuyu Avrupa Sol Parti Yürütme Kurulu toplantısına taşıyan YKP, bunun ilericiler ve demokratlar üzerindeki baskının bir ispatı olduğunu, çeşitli düzeylerde baskıların ve insan hakları ihlallerinin devam ettiğini belirterek Kıbrıs’ın kuzeyindeki insan hak ve özgürleri ihlallerine karşı Avrupa Sol Partisi’ni ve üye partileri duyarlı olmaya çağırdı.

29 Nisan’da, 19 Temmuz 2011 tarihinde polisin kitleye vahşi saldırısı sonrası yaşanan arbede sırasında, polisin görevinden men edildiği iddiası ile açılan davalara da devam edilecek. Aralarında YKP Yürütme Kurulu üyesi Nevzat Hami’nin de olduğu toplam 6 kişinin başlayacak duruşması için YKP, kitlesel katılım çağrısı da yaptı. YKP, bu konuyu da Avrupa Sol Parti Yürütme Kurulu toplantısına taşıdı. Bilgi notunda, “savcılık sokak ortasında yumruklananları polisi darp etmekle suçlamakta! Polisin görevi yol kenarında duran eylemcilere şiddet uygulamakmış gibi polisi görevinden men etmekten yargılanmaktalar! Bu davada yargılanan sadece 6 sanık/eylemci değil, eylem yapma özgürlüğümüzdür. Bu dava Savcılık ve 6 eylemci arasında değil polis devleti ile halk arasındadır” denildi.

YKP, Avrupa Sol Parti Yürütme Kurulu toplantısında dağıttığı açıklamasında ara seçimlerde Belediye Meclisinde alınan yüzde 3,5 oy oranı üzerindeki değerlendirmesine ve seçim manifestosuna da yer verdi.

Altersummit

“Tasarruf önlemleri demokrasiyi yıkmadan; tasarruf önlemlerini tesirsiz hale getirelim” (roll back austerity… before austerity destroys democracy) sloganı ile tüm Avrupa’dan 150 sendika, siyasi parti ve örgütün birlikte organize ettiği eylem ve toplantılar 7-8 Haziran 2013 tarihlerinde Atina’da gerçekleşecek. Bazı ülkelerde katılım için ulusal düzeyde koordinasyon çalışmaları da yapılmakta… Bir süredir üzerine çalışmaların yapıldığı ortak bir manifestonun sonuçlandırılması toplantıları, pratik örgütlenmeler ve deneyim paylaşımlarının konuşulacağı workshoplar yanında bir de Atina’da tüm Avrupa’da süren tasarruf önlemlerine karşı büyük de eylem gerçekleştirilecek.

Avrupa Sol Parti Yürütme Kurulu toplantısında Altersummit’in son çalışmaları ve katılımın sağlanması için nelerin yapılması gerektiği konuşuldu. Altersummit’in kendi son hazırlık toplantısı 10-11 Mayıs’ta Zagreb’te gerçekleşecek.

YKP, toplantı ajandasının netleşmesi sonrası Kıbrıs’tan da katılım sağlanması için çalışma yapma kararı aldı.

EL_SUYaz Üniversitesi

8. Avrupa Sol Partisi Yaz Üniversitesi 3-7 Temmuz tarihlerinde, Portekiz’in Porto şehrinde gerçekleşecek. Tanınmış akademisyen ve siyasal figürlerin de katılarak görüşlerini aktaracağı seminerlerin olacağı Yaz Üniversitesin sloganı ise “Avrupa’yı nasıl değiştirebiliriz?”… 3 Temmuz’da ayrıca ELfem kendi toplantısını da gerçekleştirecek. Geçen yıllarda olduğu gibi, neo-liberal saldırganlık, ekoloji, gençlik hareketleri gibi farklı başlıklarda birçok seminer düzenlenecek. Bu yıl ayrıca Avrupa’da sol-alternatif yönetimlerin elindeki Belediyelerden de temsilcilerin davet edileceği toplantılar, Porto’daki Estádio do Dragão (Ejder Stadı)  gerçekleşecek…

Kıbrıs’tan katılım detayları ile ilgili bilgi YKP’den alınabilinir…

4. Kongre

Avrupa Sol Partisi’nin 4. Kongresi 13-15 Aralık tarihlerinde İspanya’da Madrid’te gerçekleşecek. Kongre ajandası ve politik dökümanlarının ilk taslakları Sofya’daki Avrupa Sol Partisi Yürütme Kurulu toplantısında değerlendirildi. Politik dökümanlarda özellikle içinden geçilen krize karşı nelerin yapılması gerektiği üzerinde durulmakta. Ayrıca politik dökümanlar 2014 tarihindeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de üzerinde durulacak konuları da içermekte…

3 yıl önceki Paris’teki kongreye YKP, 4 kişilik delegasyon katılmıştı.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin