.YeniçağmanşetTÜRBE YEŞİLİ KIBRIS
yazarın tüm yazıları:

TÜRBE YEŞİLİ KIBRIS

Yeniçağ podcastını dinleyin

baslik_ykpYKP Yürütme Kurulu, TC yetkililerin son ziyaretlerini değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

AKP’nin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki İslamcı örgütlere, yeşil sermayenin yaygınlaşmasına verdiği destek artarak devam etmektedir.

Son bir hafta içinde AKP başkan yardımcısı Salih Kapusuz ve TC Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç, Akademi Kıbrıs isimli bir örgütün organizasyonlarına katıldılar. İlk başta dikkat çekmeyen bir durum ama “Akademi Kıbrıs” adlı örgütün yönetiminde bazı milli görüşçü, cemaatçi gençlerin olduğu bilinirse ve Girne’de dinci öğrenci yurdu da işlettikleri akla gelirse, ortada çok da normal olmayan durum olduğu anlaşılır.

Tıpkı ilahiyat koleji adının Hala Sultan Tekkesinden esinlenerek seçilmesi gibi Girne’deki İslamcı öğrenci yurduna da Larnaka’da olan su kemerlerine gönderme yapılarak Bekir Paşa Öğrenci Yurdu ismi verildi. Bu yurdun tanıtımı ise “milli ve manevi değerlere sahip bir gençlik için” şeklinde yapılmaktadır. Örgütün, Hala Sultan İlahiyat Koleji ile de yakın ilişki halinde olduğu bilinmektedir.

Akademi Kıbrıs’ın yönetiminde olanların bazılarının İsmailağa Cemaati ile yakın ilişki halinde olduğuna dair önemli işaretler de mevcuttur.

AKP başkan yardımcısı Salih Kapusuz’un da katıldığı bir kahvaltılı toplantının diğer ortağının da Başkanlığını Okyay Sadıkoğlu’nun yaptığı MÜSİAD Kıbrıs olması bunun basit bir gençlik konferansı olmadığını anlamamız için yeterlidir.

Tüm bunların bir süredir dillendirilen ‘ya taksim, ya çözüm’ yeni dayatması ile bağlantısı da olduğu açıktır. Kapusuz Kıbrıs’ta bulunduğu sürede yaptığı açıklamalarda Kıbrıs sorunun “sürüncemede bulundurmanın doğru değil” dedi. Kapusuz BRT yaptığı açıklamada ise “yatırımları teşvik etmek ve cesaretlendirmek için karşılıklı dayanışma içerisinde olunması, işadamlarının çok sıkı temas kurmaları lazım” demesi ile MÜSİAD Kıbrıs ile ortak toplantı yapması birlikte okunduğunda hangi sermaye çevresini kast ettiği rahatlıkla anlaşılmaktadır. Kapusuz, Kıbrıs’ın kuzeyinde bundan sonra daha iyi şeylerin olacağı mesajını da verdi. AKP’nin iyi şeyler mesajının ne anlama gittiği de bilinen bir gerçektir.

Kapusuz’un da konuştuğu Akademi Kıbrıs’ın düzenlediği seminerin ana sponsor olan bir GSM operatörün Genel Müdürlüğünde bir yıl önce ani bir görev değişim yaşanmış ve yeni müdür Türkiye’den transfer edilmişti. Kapusuz bizzat müdürü ziyaret ederek seminere sponsor olarak desteğinden dolayı teşekkür etti!

11 ülkeden neden sadece 6’sının müsabakaya katılacağı 1. Üniversite Spor Oyunları’nın bütçesinin yaklaşık 2.5 milyon TL olduğu, bütçenin Türkiye hükümeti tarafından karşılanacağı daha önce açıklanmıştı. Parasını verdiği organizasyonu denetlemek için de TC Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç adaya geldi. Gelmişken o da Akademi Kıbrıs organizasyonu ile düzenlenen bir seminere katıldı.

Tüm bunlar, TC’li bakanların adaya gelişlerinin nedenlerini anlamamıza yardımcı oluyor. Belli oluyor ki AKP, adada yeşil sermaye yapısını güçlendirme sürecine devam ediyor. Turizm, havayolları, havaalanı gibi alanlarda süreci tamamlayan, kontrolü tamamen ele geçiren AKP ve etrafında İslami cemaatler, şimdi sağlık ve eğitimi de birer meta gördüğü için bunların ekonomik sektör olarak TC’nin yeşil sermayesinin kontrolüne girmesi için çalışmaları hızlandırdığı anlaşılmaktadır. İki AKP’linin açıklamalarında buna yönelik birçok işaret vardır.

TC’nin fetihçi politikası devam ediyor. Bir yandan demografik yapı hızla değiştirilmeye devam ederken ve birçok medya organında yeni vatandaşlıkların verilmesi hızlandırılması baskısı yapıldığı haberleri çıkarken, diğer yandan yeşil sermayenin, dini cemaatlerin ekonomik faaliyetlerinin de yaygınlaşması için tüm kanallar zorlanmakta…

Kıbrıs’ın kuzeyinde şu aşamada birçok dini cemaat farklı alanlarda yoğun bir çalışma yürütmektedir.

Eskiden ‘yeşil ada Kıbrıs’ tanımı yapılmaktaydı, şimdi ise renk farklı bir hal almaktadır, ‘türbe yeşili Kıbrıs’!

YKP, süren fetih ve asimilasyon politikalarına karşı tüm kesimleri bir kez daha etkin mücadeleye çağırır…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin