seçimleryerel seçim 2013Değişebilirsin! - Münevver Özakalın
yazarın tüm yazıları:

Değişebilirsin! – Münevver Özakalın

Yeniçağ podcastını dinleyin

Münevver Özakalın – YKP Belediye Meclisi Üye Adayı

Şehirler, bizim büyük evimiz, içinde yaşadığımız toplumsal çevremizdir. Nasıl bir yaşam ve toplum istiyorsak, ona uygun ve onun oluşumunu kolaylaştıracak şehirler isteriz. Yaşamımızı değiştirmek ve daha yaşanabilir yerleşim yerleri için, yaşadığımız yerlerle ilgili sözümüz ve yerel yönetimlerdeki kararlara katılım hakkımız vardır, OLMALIDIR!

Yerel yönetimlerde figüran olmak istemiyorsak BİRLİKTE YÖNETMENİN gerekliliğini anlamalıyız.

Sağlıklı, insanca, nitelikli, onurlu yaşam olanaklarının herkesin vazgeçilemez kamusal hakkı olduğunu ve bu haklarının sağlanmasını da kamusal bir yükümlülük olduğunu görüyoruz.

Yerel yönetimlerde de siyasetin profesyonel politikacıların elinde olmasına, lider/başkan sultasına karşı çıkıyoruz. Bunun için başkanın meclis üyeleri ile eşit hakları paylaştığı, ön seçimin temel alındığı, kadınların, söz ve karar süreçlerinde eşit bir şekilde temsil edildiği parti içi hayatımızı ve demokrasiyi, yerel yönetimler için de bir model olarak sunuyoruz.

Demokratik politikanın hayata geçirilebilmesi için bugüne kadar toplumu yalnızca “hizmet bekleyen” hatta artık onu da beklemekten vazgeçerek pasifleştiren egemen siyaset anlayışının gerçek anlamda ters yüz edilebilmesi gerekmektedir.

Bunun için Lefkoşa’da yaşayan her insanın toplumsal yaşamı yeniden kurgulaması, kendi iradelerini kullanacakları bir ortamın yaratılmasına ihtiyaç vardır. Ancak, böyle bir ortamda doğrudan demokrasi kanalları yeşerebilir.

Değişebilmek, dönüşebilmek ya mesele; umut tam orada işte…

“Neyi arıyorsan sen O’sun der Mevlana. Zulmü arıyorsan zalim, aşkı arıyorsan aşık…”

özgürlüğü arıyorsan peki? eşitliği arıyorsan?

Usulca gözlerini kapat ve bir coğrafya çizmeye başla, “Başka”, özlediğin, unuttuğun bir coğrafya… Evvela kokuları bulur seni her hayalin, sakın ha duyuların kandırmasın… Gökyüzü lacivertinde, sapsarı güneşte gelir geçer bulutların altında “tam” olmayı bekleyen bir şehir; Lefkoşa… Kapalıyken görebildiklerine göz sürmelisin…

Vaat değil, kendi gerçekliğinin alabildiğine varolduğu bir hayale inanan Yeni Kıbrıs Partisi olarak ısrarla ve hürmet ile Lefkoşa’nın mevcut buhranından sıyrılıp “başka”laştırılmasın haritasını seçim döneminde kullandığımız görselimizde de vurguluyoruz.

Pasifleştirildiğinize inanıyorsanız, değişmelisiniz!

Kullanıldığınıza inanıyorsanız, değişmelisiniz!

Zaman geçiyor…

Yönetilen değil, yöneten olmak istiyorsanız, değişmelisiniz!

Sağlıklı olmak istiyorsanız, değişmelisiniz!

Lefkoşa’yı istiyorsanız, değişmelisiniz!

Bir Başka Lefkoşa Mümkün…

Gözleri kör olmayan, kulakları sağır, duyamayan, elleri bağlı dokunamayan, dilleri lal sesini duyuramayan bir Lefkoşa istemiyorsan, değişmelisiniz!

Yeni Kıbrıs Partisi’ne Mühür Vur, Sesini Duyur…

Umut illa ki dönüşebilmekte…

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin