seçimleryerel seçim 2013YKP, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ni ziyaret etti
yazarın tüm yazıları:

YKP, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ni ziyaret etti

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP, Pir Sultan13 Mart, Çarşamba günü saat 19:30’da Belediye Başkan Adayı Murat Kanatlı, Belediye Meclisi Adayları Faika Deniz Paşa, Mehmet Karadal, Mehmet Özyücekök, YKP Parti Meclisi üyesi Gülay Kaşer ve Lefkoşa İlçe Örgütü Yönetim Kurulu üyesi Öncel Polili’den oluşan YKP delegasyonu Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette Dernek Başkanı Orçun Kaya, Gençlik Kolları Başkanı Hasan Öcal ve Semah Sorumlusu Talip Kısa ve dernek üyeleri hazır bulundu.

Ziyaret sırasında konuşan Murat Kanatlı, YKP’nin seçime katılma nedenlerini ortaya koydu, Lefkoşa Belediyesinde yaşanan sorunlarla ilgili görüşlerini aktardı. Kanatlı, bugün içine düşürülen durumdan çıkışın mümkün olduğu, bunun da başka bir yerel yönetim anlayışı ile mümkün olduğunu söyledi. Kanatlı, başka bir yerel yönetim derken anladıklarının Lefkoşa’yı Lefkoşalılarla yönetmek olduğunu, söz ve karar yetkisinin Lefkoşalılar verilmesini anladıklarını aktardı.

Kanatlı, mali krize yönelik de borcu borç alarak çözme taraftarı olmadıklarını, verilmeye hazır olduğu iddia edilen Ziraat Bankası kredileri gibi kredilerin daha ciddi sorun yaratacağını, bunun da zaten yeni yaptırımlarla verileceğini, YKP olarak yeni kredilerle sorunu çözme niyetinde olmadıklarını söyledi.

Kanatlı, herkesin inanç özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek, Kıbrıs’taki Alevi toplumunun inanç özgürlüğü tam anlamı ile yaşayamadığını, Kıbrıs’ta Cemevlerinin bulunmadığının farkında olduklarını söyledi ve yerel yönetimlerin tüm inançlara eşit mesafede yaklaşarak, herkesin kendi inancının gereklerini özgürce yerine getireceği olanaklarını sağlaması gerektiğine inandıklarının altını çizdi. Kanatlı, Lefkoşa’da bir Cemevi yapılması, Alevilerin inanç özgürlükleri ve eğitimlerini kendi müfredatları ile yapmaları konularındaki mücadelelerinde YKP’nin taraf olduğunu, yapılan eylemleri, çalışmaları daha önce de desteklediğini vurguladı ve Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile dayanışma halinde olmaya devam edeceklerini belirtti.

Dernek Başkanı Orçun Kaya da Lefkoşa’daki seçimlerde tavırları ve Alevilerin Kıbrıs’ta inanç özgürlüğü konularda yaşadıkları sorunları üzerine açıklamalarda bulundu

Yapılan açıklamalardan sonra heyetler toplantıya devam ettiler ve Lefkoşa belediyesindeki çeşitli konular ve Alevi toplumunun sorunları üzerine görüş alışverişinde bulundular.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
236AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin