seçimleryerel seçim 2013YKP-fem: Lefkoşa'da hem sığınak istiyoruz, hem de sığınaklara gerek duyulmayacak günleri
yazarın tüm yazıları:

YKP-fem: Lefkoşa’da hem sığınak istiyoruz, hem de sığınaklara gerek duyulmayacak günleri

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykpfemYKP-fem açıklaması şöyle:

Sığınaklar kadınların can güvenliğini, şiddetsiz bir hayat kurabilmek için ihtiyaç duyulan tıbbi, psikolojik, hukuki danışmanlık, meslek kursları ve iş bulma olanakları ile çocuk bakım desteği ve yeniden özgüvenin sağlayan mekanlardır. Sığınaklar, şüphesiz, günümüzde kadına yönelik erkek şiddeti ile ilgili alınması gereken önlemlerinin en son parçası olmalıdır. Öncelikle tüm kurumlar şiddeti önlemek için önlemler almalı, şiddetin buna rağmen ortaya çıkması durumunda uygulayan yaptırıma tabii tutulmalı, ve/veya uzaklaştırılmalıdır. Ancak, tüm bunlardan sonra en son çare olarak sunulması gereken sığınaklar özellikle de polis, yargı ve erkek şiddetinin temelinde yatan toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini sürekli pekiştiren bir yönetim sistemi içerisinde can kurtarıcı öneme de sahip olabilmektedirler.

5/1996 numaralı yasa ile Kıbrıs’ın kuzeyinde onaylanan Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesine göre kadına yönelik şiddeti önlemek için tüm önlemler alınmalıdır. 58/2011 numaralı yasa ile onaylanan Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin 23. Maddesinde ‘mağdurlara güvenli barınma imkanı sunmak ve onlara ilişkin önceden önlem almak amacıyla yeterli sayıda, kolay erişilebilir ve uygun sığınma evleri kurmak üzere gerekli hukuki veya diğer tedbirleri’ almak ile ilgili bu coğrafyadaki yetkililerin yükümlülükleri bulunmaktadır. Belediyeler Yasası’nda ise muhtaç duruma düşenlere gerekli her türlü yardımı yapmak ve rehabilitasyon merkezleri kurmak ve yönetmek ile ilgili bulunan yükümlülükler, sorunlu tabirlerle olmasına rağmen, yerel yönetimler seviyesinde sığınakların açılması ile yasal zemini sağlamaktadır.

Lefkoşa Belediye’sinin geçmiş yıllardaki yöneticileri, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi şehrimizde de sistematik bir sorun olan kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve şiddete uğrayan kadınlara destek programlarının sağlanmasına ilişkin hiçbir adım atmamış, harcama yapmamış, bütçeleme işlemleri toplumsal cinsiyet eşitsizliği tamamen göz ardı edilerek yapılmış ve kadına yönelik şiddete dair bu yükümlülüklerini tamamen göz ardı etmiştirler.

Böylelikle, bu güne dek, Lefkoşalının paraları ile yandaş kişi ve şirketleri zengin ederken, zenginliğine zenginlik katılırken, Lefkoşalı kadınlar erkek şiddetine uğramaya ve bunun karşısında can güvenliklerini ve bedensel ve ruhsal bütünlüklerini sağlayabilecek mekan ve destek mekanizmaları olmaksızın hayatlarını sürdürmeye çalışmıştırlar.

Avrupa Konseyi’nin belirlediği standartlara göre sığınma evlerinin kapasitesinin her 7500-10000 nüfusa karşılık bir kalacak yer olması gerekmektedir. Buna karşılık Lefkoşa’da bir tane bile bulunmamaktadır.

Lefkoşa Belediyesi 2012 yılı bütçesinde derneklere bağış adı altında 150,000TL milliyetçi, paramiliter veya diğer yandaş gruplara dağıtıldı. Bir diğer yandan ise, belediyenin kadına yönelik şiddet ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmediği için, Lefkoşa’da sivil toplum oldukça kısıtlı imkanlarla bunu üstlenmeye, erkek şiddeti mağduru kadınlara geçici barınma imkanı sağlamaya çalıştı. Yeni Kıbrıs Partisi olarak, Lefkoşa’da şiddet mağduru kadınlara barınma imkanı sağlayan bu tek yapıyı sığınak haline getirebilmek için mekan ve finansman olarak desteklenmesi, uzun vadede ise Belediye tarafından evrensel sığınak ilkeleri çerçevesinde, nitelikli, erişilebilir sığınakların Lefkoşalı kadınların talepleri doğrultusunda, sivil toplum ile istişare içerisinde hizmete sunulması gerektiği görüşündeyiz.

Yeni Kıbrıs Partisi tabanında örgütlenen feminist kadınlar olarak, toplumsal cinsiyet eşitlikçi bir belediyecilik anlayışı getirmek, hem sığınaklar kurmak, hem de bunlara ihtiyacımız olmayacak günlere ulaşmak üzere tüm gerekli adımları atmak için bu seçimlerde adayız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin