YKPAkın Birdal YKP’yi ziyaret etti
yazarın tüm yazıları:

Akın Birdal YKP’yi ziyaret etti

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP'nin Akın Birdal17 Mart Pazar günü Poseidon Gençlik Kültür Ve Sanat Derneği ile Pir Sultan Abdal Derneği’nin organize ettiği Newroz kutlamalarına katılmak için adaya gelen Akın Birdal, Pazar akşamüzeri YKP’nin konuğu oldu.
Akın Birdal, 2007’de Bin Umut Adayları’ndan biri olarak Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilmişti, daha sonra DTP’ye katılmıştı. Akın Birdal, 1986 yılında kurulan İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 1986 ile 1992 yılları arasında Genel Sekreterliği’ni, 1992’den 1999’a kadar ise Genel Başkanlığını yapmıştı. 12 Mayıs 1998’de Ankara’da bulunan İHD Genel Merkezinde iki kişinin silahlı saldırısına uğramıştı.
Ziyaret sırasında Akın Birdal Türkiye’deki gelişmeleri, silahlı çatışmaların durdurulması için Öcalan ile Türkiye Devleti arasında süren görüşmeleri, insan hak ve özgürlüklerinde alanında yaşananları aktardı.
Görüşmede, YKP Yürütme Kurulu üyeleri Celal Devrim Önen, Murat Kanatlı, Didem Gürdür, YKP-fem aktivisti Tegiye Birey, YKP Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran hazır bulundu.
Görüşmede konuşan Murat Kanatlı, ülkede işgalin sürdüğünü, bunun getirisi olan olağanüstü halin de devam ettiğini belirtti ve bunun bir ispatının da Pazar günü yaşandığının altını çizdi. Pazar günü Kıbrıslılar’ın piknik günü olduğunu, Alevkayası’ndaki Piknik alanına girişin önceden kamuoyuna uyarıcı bilgi verilmeksizin, askeri tatbikat iddiası ile yollarının kapatılmasının, fiili Newroz etkinliği engelleme yasaklama olduğunu söyledi. Kanatlı, buna rağmen etkinliğin Taşkent Piknik alanında herhangi bir gerginlik olmaksızın yapılmış olmasının önemli olduğunun altını çizdi. Kanatlı, olağanüstü hal koşullarının devam ettiğini, rejimin canı çektiğinde, canının çektiği kadar özgürlüğe izin verdiğini ama Newroz gibi bir etkinlik içinse fiili yasaklama değil ama yaptığı hareketle bunu engellemeye çalıştığını söyleyip, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. Kanatlı, Türkiye’de herkesin barış için, yasaklama olmadan Newroz kutladığı bir dönemde Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri yetkililerin bu tavrının anlaşılmaz olduğunu söyledi.
Kanatlı, ayrıca Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan insan hak ve özgürlükler ihlalleri konusunda da Akın Birdal’ı bilgilendirdi. Kanatlı’dan sonra söz alan diğer YKP üyeleri de Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşananları aktardı.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin