anti-militaristanti-militarist haberVicdani Retçi Halil Savda'ya 'Halkı Askerlikten Soğutma' suçlamasıyla yeni bir soruşturma açıldı
yazarın tüm yazıları:

Vicdani Retçi Halil Savda’ya ‘Halkı Askerlikten Soğutma’ suçlamasıyla yeni bir soruşturma açıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

halilVicdani retçi Halil Savda hakkında ‘halkı askerlikten soğutmak’ suçlamasıyla yeni bir soruşturma daha açıldı. Sahibi olduğu ‘www.savaskarsitlari.org’ sitesinin ‘halkı askerlikten soğuttuğu ve orduyu yerdiği’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasıyla ilgili olarak hakkında ‘halkı askerlikten soğutmak’ suçlamasıyla soruşturma açılan vicdani retçi Halil Savda, avukatı Ramazan Demir ile birlikte Taksim Polis Karakolu’na giderek ifade verdi.

Kayseri’den Hacı Osman Öztürk adlı kişi, ‘www.savaskarsitlari.org’ isimli web sitesinin ‘halkı askerlikten soğuttuğu ve orduyu yerdiği’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine İstanbul Basın Savcılığı Vicdani retçi Halil Savda hakkında ‘halkı askerlikten soğutmak’ suçlamasıyla soruşturma açtı.

Soruşturma kapsamında avukatı Ramazan Kaya ile birlikte Taksim Polis Karakolu’na giden vicdani retçi Savda, ifade verdi.

 

‘SUÇLAMALARI KABUL EDİYORUM, HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTUYORUM’

Savda karakoldaki ifadesinde, şikâyet mevzusu olan ‘halkı askerlikten soğutma’ suçlamasını kabul ettiğini belirterek, “Bizim bu site ile amacımız Türkiye’de savaş karşıtı, anti-militarist kişilerin sesini duyurmaktır. Türkiye’de vicdani red hakkının tanınmasını istiyoruz. Zorunlu askerliğin kaldırılmasını istiyoruz. Zorunlu askerliği insanlara zulüm olarak görüyoruz ve askerliğin zorunlu olmaktan çıkarılmasını ve kaldırılmasını istiyoruz. Zorunlu askerliği insan haklarına aykırı görüyoruz ve sitemizde bu doğrultuda haberler yapıyoruz. Askerlik bize göre kötü bir kurumdur. Ben askerliğin kaldırılmasını insanların daha fazla zulüm görmemesini istemiyorum” dedi.

Soruşturma kapsamında savcılığın gerek görmesi halinde Halil Savda hakkında dava açabilecek.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
203AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin