kızıl yeşiltoplumsal cinsiyet eşitliği''Fuhuş Baskını'' haberleri kimi korur?
yazarın tüm yazıları:

”Fuhuş Baskını” haberleri kimi korur?

Yeniçağ podcastını dinleyin

501-260Çiçek Tahaoğlu – bianet.org

 

Her gün gazetelerde ve televizyonlarda “fuhuş baskını” haberlerini görüyoruz. Görüntü ve haber içeriklerinde ise sadece seks işçiliği yapan kadınlar kimi zaman yüzleriyle kimi zaman uyruklarıyla ya da isimleriyle deşifre ediliyor. Ancak yasalara göre seks işçiliği yapmak değil, yaptırmak suç.

bianet, bu haberlerin nasıl yapıldığını ve yapılması gerektiğini (…) sordu, Kadın Kapısı’ndan Şevval Kılıç cevapladı.

 (…)

“Kendi ahlak anlayışlarını dayatıyorlar”

Şevval Kılıç da, seks işçileriyle ilgili haberlerin çok taraflı ve ayrımcı yazıldığını söylerken, basının geleneksel ahlak kurallarını ve kendi ahlak kurallarını topluma mal etmeye çalıştıklarını ifade ediyor.

“Medyanın dilinin hatalarını günlerce konuşabiliriz. Kadınları kurban göstermeleri stigmatizasyona yol açıyor, kendi ahlak kurallarını gözetip taraflı haber yapıyorlar… Azınlıkları, savunmasız grupları hedef alan haberlerin sonucu nefret söylemidir.”

Haberlerin patriarkal bir gözle, kadını değil erkeği gözeten bir şekilde yazıldığını söyleyen Kılıç, “Tüm sistem böyle işliyor aslında” diyor:

“Genel kadınların bağlı olduğu timlerin genel kadınları koruması beklenirken, halkı bu kadınlardan korumaya çalışıyorlar.

“Birkaç sene öncesine kadar suçüstü yapıldığında kadın kovuşturmaya uğrar, erkek serbest bırakılırdı. Ama bu iş tek başına yapılmıyor ki! Ben bunun bir suç olduğunu kabul etmiyorum ama eğer satıcı ‘suçluysa’ alıcı da ‘suçludur’. Tabii, kadınların deşifre olması, erkeklerin de deşifre edilmesini gerektirmez. Deşifrenin her türlüsü yanlış.”

Kılıç, seks işçilerinin medyada “düşmüş/düşürülmüş’ kadın imajıyla” sunulduğunu belirtirken, haberlerin seks işçiliğini bir meslek olarak görmeyen zihniyetin bakış açısıyla yazıldığını belirtiyor.

“Bir kadın kendi iradesiyle seks işçiliği yapmayı nasıl seçer, seçtiğini söylüyorsa da mutlaka bir travma geçirmiştir, söyledikleri ciddiye alınmamalıdır’ diye düşünüyorlar. Bu tam orta sınıfın ortodoks ahlakçı bir yaklaşımı. Basının yaptığı milyonlarca yanlış var.

“Hatta mümkünse seks işçisi haberi yapmasınlar. Seks işçileri kendi medyalarını oluştursun.

“Örneğin batıda LGBT’ler, anaakım medyanın onları doğru ifade edemediğine inandıkları için kendi medyalarını geliştirmişler. LGBT duyarlı haberli yapanlar, pozitif bir dil kullanan haberler yapan çok büyük haber portalları var. Mesela burada KaosGL bu işi çok iyi yapıyor. Seks işçileri için de bunun böyle olması gerekiyor belki de.

“Kesinlikle insanların empatinin ne olduğunu anlamaları gerekiyor. Ya da en azından seks işçiliği yapan birinin de fikrini almak gerekiyor bu haberlerin ne kadar incitici olduğuyla ilgili.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin