güncel haberkıbrıs haber"Cyprus Critical History Archive" websitesi erişime açıldı
yazarın tüm yazıları:

“Cyprus Critical History Archive” websitesi erişime açıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

cchaTarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) açıklaması şöyle:

8 Şubat 2013, Cuma günü, Dayanışma Evi’nde tanıtım toplantısı gerçekleşen online veritabanı Cyprus Critical History Archive (CCHA) http://www.ccha-ahdr.info/ adresinden ziyaret edilebilir.

Cyprus Critical History Archive (CCHA), Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ile PRIO Cyprus Center (PCC)‘in ortaklaşa hazırlamış oldukları, 1955-1964 dönemi arasında yayınlanmış olan Kıbrıs Rum ve Türk gazetelerinin, ve çoğunlukla toplumlar arası çatışmalar ile ilgili olan makalelerin dijitalize edilip kataloglandığı ve herkese açık olan online bir veritabanıdır.

Tarihsel sorgulama için öncü katkı yapan arşiv, 1955-1964 dönemine ait kaynaklarının online ve üç dilde sunan ilk girişim olmaktadır.

Bu arşivin ana amacı, bilgiye olan ihtiyacın, anlayış ve çoklubakışaçılarının artmasına öncülük yapmak ve tarihsel diyaloğu ana kaynaklara erişim sağlayarak arttırmaktır.

Arşivin Proje Kordinatörü olan Antonis Hadjikyriacou ‘60 yıldır, iki toplumun gazetelerinde, sorun ile ilgili olarak yayımlanan haberlerin politik yapıtaşları büyük ölçüde aynı duruyor. Veritabanı aracığıyla, değişik zaman kesitlerindeki görüşleri, diyaloğa katmak, sivil toplumun ve uzlaşının gelişiminde önemli bir araç olabilir diyor.

İlerleyen safhalarda, projenin zaman kapsamının genişletilmesi ve 1974’e kadar uzanan dönemi de kapsaması planlanmaktadır. Bunun yanında oluşturulmakta olan arşive, özel ve kamu arşivlerinden eklentiler yapılması, fotoğraf, ses-görüntü materyalleri ve Kıbrıs/Uluslararası sözlü anlatımların da dâhil edilmesi ümit edilmektedir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin