toplumsal muhalefetsendikal hareketBES bir kez daha uyardı
yazarın tüm yazıları:

BES bir kez daha uyardı

Yeniçağ podcastını dinleyin

BESBelediye Emekçileri Sendikası (BES), sorunların çözümünü istedi. Sendika Başkanı Savaş Bozat, bütün olumsuzluklara rağmen üzerlerine düşen görevleri yaptıklarını ancak yetkililerin sorumluluklarını yerine getirip, sorunlarına çare üretmemesi halinde doğacak sonuçtan kendilerinin sorumlu olmayacağını söyledi.

Bozat, yayınladığı açıklamada, aylardır süren UBP Kurultayı’nın nihayet sonuçlandığını ve tek başına iktidar olan UBP’nin genel başkanına kavuştuğunu belirtti. Bozat, “Kurultay sonrası başbakanın açıklamaları içinde bulunduğumuz kaotik ortamın farkında olduklarının ve bu sorunları gidermek için çalışacaklarının sözünü vermesine de hade hayırlısı demekten başka verilebilecek bir cevap olmadığını gösteriyor” dedi.

Açıklama şöyle:

Aylardır süren UBP Kurultayı nihayet sonuçlandı ve tek başına iktidar olan UBP genel başkanına kavuştu.

Kurultay sonrası başbakanın açıklamaları içinde bulunduğumuz kaotik ortamın farkında olduklarının ve bu sorunları gidermek için çalışacaklarının sözünü vermesine de hade hayırlısı demekten başka verilebilecek bir cevap olmadığını gösteriyor.

Tam 1 yıldır Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının verdiği mücadele anayasal haklarını gasp edenlere karşı verilen mücadelenin bir örneği olarak gözler önüne serilirken anayasal hak talep ettiğimiz için grev erteleme yasağını da silah olarak kullanan UBP iktidarının da kendi kendini vurması ile sonuçlanmıştır.

UBP’li Belediye Başkanı ve UBP’li dört meclis üyesinin görevlerinden istifa etmeleri bunun en gerçekçi örneğini teşkil etmektedir.

Bu gerçekler ortada iken alınan erken seçim kararı usulüne uygun alınması gereken bir karardı. Yine bu çerçevede belediye çalışanlarının yaptığı grevin kaldırılması ise muhatap olarak hükümet edenleri gördüklerinden dolayı idi.

Hükümetin başı olarak sizlere, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne başkan ve meclisi seçilinceye kadar büyük görevler düşmektedir. Bu çalışanlar hala daha 2012 yılına ait 13. Maaşını ve 2013 yılına ait Ocak-Şubat aylarının maaşlarını almamıştır. Bu da sizin belediye başkanınız döneminde bizlere bıraktığı bir mirastır.

Bununla birlikte yıllardır yatırılmayan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primleri de devletinize olan saygınlığınızın gurur verici bir icraatıdır.

Bu gerçekler ışığında Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları üzerlerine düşen görevleri bu ortamda dahi yapmaktadırlar.

Hükümet olarak bu noktada sizlerin olaya bakış açınız nedir?

Bu çalışanlar aldıkları maaşla ayın sonuna zar zor girerken şimdiki durumlarının ne olduğunu düşünebiliyor musunuz? Düşünürseniz bu sizlere insan olarak bir rahatlık getiriyor mu?

Yaklaşık 950 çalışan yani 950 ailenin içinde bulunduğu mali krizin neler doğurabileceğinin farkında mısınız?

Psikolojik olarak durumumuz bundan ibarettir. Bu konularda çare üretecek yetkili merci makamınızdır. Ya sorumluluklarınızı yerine getirirsiniz ya da doğacak olan sonuçtan biz sorumlu olmayız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin