Avrupa Sol PartisiAvrupa Sol Partisi Kıbrıs’ın güneyindeki seçim sonuçlarından endişeli
yazarın tüm yazıları:

Avrupa Sol Partisi Kıbrıs’ın güneyindeki seçim sonuçlarından endişeli

Yeniçağ podcastını dinleyin

Avrupa Sol Partisi, Kıbrıs’ta yapılan seçimlerin sonuçlarını endişeli verici olarak niteledi. Avrupa Sol Partisi tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs’ta Avrupalı liderlerin “güven adamı” sağcı bir Cumhurbaşkanı’nın seçilmesinin endişe yaratıcı bir gelişme olduğu belirtilerek Türkiye tarafından Kuzey Kıbrıs’ın askeri işgali ile ilgili net bir vizyonu olmayan bu liderin, çok gergin bir jeopolitik bölgede NATO’nun görüşlerini paylaşan bir lider olarak seçilmesinin endişe yaratıcı bir olay olarak nitelendirildi.

Açıklamada “geçen yıl Kıbrıs’ta önemli bir doğal gaz sahasının keşfiyle sağcı bir zaferin işverenlerin hizmetinde olacağına işaret edilerek ve Kıbrıs insanının enerji egemenliğine ve ülkenin ekonomik kalkınması için bir tehdit oluşturuyor”  denildi.

Avrupa Sol Partisi, Avro Bölgesi Maliye Bakanları’nın Kıbrıs’a verilecek mali yardım üzerindeki tehditleri ve Sosyal Demokratlar Hareketi, EDEK’in ikinci turda Stavros Malas’ı desteklenmemesi yolundaki kararına rağmen Stavros Malas’ın önemli bir sonuç başardığını vurguladı.

Açıklamada, Avrupa Sol Partisi, solcu Cumhurbaşkanı Demetris Christofias’ın Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ve Kıbrıslıların çıkarlarını koruyan bir Cumhurbaşkanı olduğu belirtildi.

Avrupa Sol Partisi’nin AKEL ile birlikte, Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunması ve Avrupa’da barış ve istikrarın sağlanması amacıyla ortak mücadelelerine devam edeceğini vurguladı.

 

Cyprus presidential elections: The EL concerned about the victory of the right

Nicos Anastasiades has been elected yesterday as the President of the Republic of Cyprus, with 57.5% of the votes, against 42.52% for Stavros Malas, the left candidate, supported by AKEL, an observer party of the EL.

The Party of the European Left is very concerned about the election of a right-wing president, “man of confidence” of European leaders, at the head of the Republic of Cyprus.

His lack of clear vision concerning the military occupation of the northern part of Cyprus by Turkey, his pro-NATO position in a very tense geopolitical area; and his assumed submission to the injunctions of the troika are very serious. After the discovery last year of a major natural gas field, the victory of a right-wing to the service of employers poses a threat to the energy sovereignty of the people of Cyprus and to the economic development of the country.

Stavros Malas achieves a significant result, despite the blackmail of finance ministers of the Eurozone with the “rescue” plan, and the “no voting instructions” position, taken by the social-democrats (EDEK) for the 2nd round. A majority of voters, however, made the choice to vote Malas, which will give force to an opposition which must be strongly mobilized to prevent the looting of Cyprus.

The Party of the European Left salutes the outgoing President, the Communist Demetris Christofias, who did everything, facing the crisis, to protect social rights and the sovereignty of the people of Cyprus.

With AKEL, the EL will continue to fight for the rights of the Cypriot citizens in a Europe of peoples, for peace and security in the region, for the reunification of the island.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin