.YeniçağmanşetYKP: EĞİTİM HAKTIR!
yazarın tüm yazıları:

YKP: EĞİTİM HAKTIR!

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Yeni Kıbrıs Partisi, Kıbrıs kuzeyindeki bazı çocuklarının eğitim haklarının ellerinden alınmasına karşı açıklama yayınladı, açıklama şöyle:

Ülkemizde her şeyin birbirine girdiği bir dönem yaşanıyor. Akla gelenlerin yanında yurdumuza sığınanların sorunlarının da gelmesi iftihar vesilesidir.

Her yıl yeni yasalarla suç işleyenlerin iş yapabileceği alanları azaltmakta ve hapishaneleri alabileceğinden fazla insanla doldurmaktayız. Böylece hapishanelerde suçlu yetiştirip çıkınca iş olasılığını da kaybetmiş insanlar olarak salıveriyoruz. Şimdi durup suç işlemiş insanların hangi işleri yapmasına izin verildiğini incelemek gerek.

İnsanlığımızı şüphe edilir hale getiren feci bir durum da sokaklarımızda kaçak duruma düşmüş veya düşmemiş ailelerinin bakamadığı çocuklar sorunu vardır. Onlara, yurttaşlık veya ikamet belgesi yoktur diye eğitim hakkını bile çok gören bir tutuma karşı ne yapılacağını düşünmek zorundayız. Hangi akıl böyle bir uygulamayı uygun gördü bilinmemektedir. Ancak kim bunu bilinçli olarak düşünmüşse korkunç bir hata yapmıştır. İnsan nerede olursa olsun himayeden yoksun bırakılamaz. Çocuk eğitimden ve temel ihtiyaçlardan yoksun bırakılamaz. Bunlar insanlığın verdiği haklardır. Bunlara saygı göstermeyenin mazereti olamaz.

Bir an önce belgeleri eksik çocukların asgari ihtiyaçlarını ve eğitim haklarını sağlamak zorundayız.

Çocuğa cinsiyet ayrımı yapılmaması gerektiği gibi milliyet ve yurttaşlık ayrımı da yapılamaz. Çocuk önemlidir, belge değil. Görünce çocuk mu değil mi diye ayırt edemeyen insanların belgeye ihtiyacı olabilir ama bizim öyle memur veya amire ihtiyacımız olamaz.

Bu tutuma derhal son verilmesini ve bizi utandırmaktan vazgeçilmesini dileriz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
236AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin