.YeniçağmanşetYKP: "ÇÖZÜM, DEMOKRATİK, KATILIMCI YERİNDEN YÖNETİMLER"
yazarın tüm yazıları:

YKP: “ÇÖZÜM, DEMOKRATİK, KATILIMCI YERİNDEN YÖNETİMLER”

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP, Lefkoşa Belediyesindeki süreci değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Kamuoyu bir süredir Cemal Bulutoğlularının istifasını konuşmakta ve Haziran’daki Belediye Başkanı seçimi üzerine çeşitli kesimlerce değerlendirmeler yapılmaktadır…

Haziran’daki seçimin çözüm olacağını düşünmek, bugüne kadar yaşanan Lefkoşa Belediyesindeki krizi anlamamak demektir. Özellikle son dönemdeki asıl kriz Lefkoşa Belediye Meclisi üyelerinin yarattığı krizdir. Ortada Belediye Meclisi üyelerinin yarattığı krizi görmeden Haziran’a odaklanmak, sorunu görmemek demektir.

Onların da istifa edeceği ve iki seçimin birlikte yapılacağı da konuşulmaktadır ama Belediye Meclisi üyelerinin yaşanan süreçteki sorumlulukları anlaşılmadığı veya anlaşılmak istenmediğinden, bunun çare olması çok zordur.

Cemal Bulutoğluları fazla istihdamları ve borçlanma kararlarını yalnız almadı, bunda Lefkoşa Belediyesi Belediye Meclisi üyelerinin de sorumluluğu vardı. Onlar hakkında da süren tahkikatlar varıdır. Mali polis bu süreçle ilgi bilgi vermeli, elindeki mevcut bulguları kamuoyu ile paylaşmalı, Yüksek Seçim Kurulu gerekirse bu konuda da karar üretmelidir.

İşin komik tarafı Belediye Meclisi üyeleri daha önceleri kamuoyuna zaten istifa ettiklerini açıklamışlar, yeni bir şey gibi gene açıklıyorlar. Kim istifa etti, kim etmedi, kiminki nasıl yürürlüğe gireceğini kimse bilmiyor.

Bu nedenle Haziran’da iki seçimin de yenilenmesi olasıdır ama tüm Belediye üyeleri mi, bir kısmı mı, bunun belirsizliği devam ediyor. Ama Haziran’da yapılacak seçimlerin bugün yaşananlara çözüm olması için bugünkü hataların gerçekten, tam anlamı ile ortaya çıkarılması, hukuki olarak ceza alması gerekenler varsa onların mahkemeye sevki sonrası anlam kazanacaktır. Yoksa Lefkoşa Belediyesindeki sorun başkan ve bazı belediye meclisi üyelerini değiştirmekle çözülecek bir sorun değildir.

Mali polis soruşturmasının üstünün örtüldüğü, Ziraat Bankası ile varılan antlaşmanın kamuoyundan saklandığı bir ortamda sağlıklı bir karar alma olanağı da yoktur.

Demokrasi ile ilgisi olmayan krallara, padişahlara özgü ‘başkan her şeyi çözer’ gibi bir anlayışla sorunlar çözülmez. Lefkoşa ve diğer belediyelerdeki sorun yerinden yönetimlerin yeninden, gerçek anlamı ile kurulması ile mümkün olacaktır. Katılımcı, demokratik, şeffaf karar alma süreçlerinin her yerel yönetim bölgesinde, orda yaşayan herkesin günlük katılımlarına olanak sağlayacak şekilde yeniden kurumsallaşması ile sorun çözülebilecektir. Yerel yönetim bütçeleri, katılımcılık, hesaba gelirlik ve şeffaflık ile seçilmişlerin koordinesinde toplumun tüm kesimleri ile paylaşıldığı oranda yaşanan demokrasi ve güven krizleri aşılabilecektir.

YKP, böylesi ortamda, Lefkoşa’nın sorunun başkan değişecek, her şey daha iyi olacak gibi yanıltıcı yaklaşımlara karşı dikkatli olmaya çağırır.

YKP, güçlü, katılımcı, demokratik yerinden yönetimler için tabandan hemen şimdi kurucu mücadele çağrısı yapar!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin