YKPYKP'nin açıklamalarıYKP: DENKTAŞ’IN BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM
yazarın tüm yazıları:

YKP: DENKTAŞ’IN BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP Yürütme Kurulu, futbol federasyonlarının görüşmelerini değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Kıbrıs sorununda yıllarca sorun Denktaş değil rejimdir diyen YKP’nin çağrılarına kulak tıkayanlar, 2003 yılı başındaki seçimlerde muhalefet birinci parti olunca ‘statüko yıkıldı’ diye manşet atmışlardı.

Sonra anlaşıldı ki statüko dimdik ayaktaydı. Bunun üzerine ‘Denktaş hala koltuktadır’ bahanesine sığındılar. 2005’te ise Talat seçilince o bahane de ortadan kalktı. Bahane üretmekte usta olanlar bu defa da Papadopulos’u öne sürüp Kıbrıs sorununda ilerleme olmamasının gerekçesini kendilerine yaratıp, statükoyu kendi lehlerine çevirmeye çalıştılar.

Ama yaşanıp göründü ki statüko Kıbrıs’ın kuzeyinde kimseye yarar sağlamıyor. Annan planına evet denmesinin getirdiği bir miktar geçici olumlu ortam ile oyalandıktan sonra bugünlerde eski sorunlu dönemlere geri dönüldü. Şimdilik Türkiye’nin yarattığı dışilişkilerdeki bazı havalarla birileri kendini uçuyor sanmakta ama yakında yere düşünce gerçek anlaşılacak…

Bir dönem de orda burada dış temsilcilik açarak ‘KKTC’ tanınacak sananlar vardı, ya da öyle olduğu izlenimi verilmeye çalışılmıştı ama ne o açılan temsilcilikleri hatırlayan var ne de o girişimler hüsranla sonuçlanmasının muhasebesini yapan.

Kasım 2010’da tüm partilerin desteği ile New York’a üçlü görüşmeye ‘çok ama çok’ güçlü gönderilen Eroğlu ile ilgili bugünlerde kısık sesle eleştiriler başladı. Eleştiriler kısık ama çözüm karşıtı Eroğlu’nun sesi yüksek çıkmakta!

Kıbrıs’taki iki futbol federasyonu görüşmeler yapıyor ama toplumlararası görüşmeleri hava uçuran Eroğlu buna bile karşı çıkmakta… Aslında yeni bir şey yok, 2009’da da Talat futbol federasyon görüşmelerini reddetmişti!

Talat, o dönemde BRT Akis programında KOP ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu arasında görüşmelerini KOP’a üyelik olarak lanse etmiş ve bunun “Kıbrıs Türk kurumların çözülmesini getirir. Böyle birşey düşünülemez” demişti.

Eroğlu, Talat’ın yumuşak ‘kurumlarımız’ sözünü tam kelimesi ile kullanarak “KKTC gerçeğinin kabullenilmesi lazım. İnsanımızın futbol oynamaktan mahrum edilmesi bir insanlık ayıbıdır” dedi.

Denktaş’ın da aslında yaşasaydı ve hala koltukta olsaydı bundan farklı bir şey söylemeyeceği kesindir. Denktaş’ın ayak izlerinden önce Talat gitti, şimdi de Eroğlu gitmektedir.

Kıbrıs’ta çözümü istemeyen, statükodan beslenen çevreler, futbol federasyonları arasındaki görüşmelere saldırıyorlar.

Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini istediğini söyleyen Kıbrıslı Türkler liderlikleri, bırakın ülkeyi, futbolun bile birleşmesine karşı ağız birliği yaparak açık cephe savaş veriyorlar.

YKP, statükoculara karşı Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini isteyen tüm kesimleri doğru zeminde, federal bir Kıbrıs zemininde mücadeleye çağırı.

YKP, bu çerçevede kurumların federal bir Kıbrıs perspektifi ile ortak, iki toplumlu yeniden yapılandırılması süreçlerini destekledi, desteklemeye devam edecektir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin