.YeniçağmanşetYKP, SDP’nin kongresine katıldı
yazarın tüm yazıları:

YKP, SDP’nin kongresine katıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeni Kıbrıs Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi’nin, 9 Aralık 2012 tarihinde Ankara Kocatepe Kültür Merkezi toplanan 5.Olağan Kongresine katıldı…

Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu üyeleri Murat Kanatlı ve Faika Deniz Paşa ile Parti Meclisi üyesi Haluk Selam Tufanlı da uluslararası konuk olarak katıldı.

Kongrede Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı açılışta bir de kısa konuşma yaptı. Kanatlı konuşmasının başında 10. Kuruluş yılını kutlayan SDP’nin 5. Kongresine başarılarını diledi. Kanatlı, Türkiye egemenleri tarafından yavru vatan olarak adlandırılan ama gerçekte yarım bir vatan olan Kıbrıs’tan geldiklerini ve halen daha 40 bin askerle TC işgali altında bulunan bir coğrafyada yaşadıklarını aktararak, bu konuda Türkiye sol hareketinin daha fazla taraf olmasını dilediklerini vurguladı. Kanatlı’da Kıbrıs’taki son süreçle ilgili de bilgi verdi, Türkiye’nin dayattığı yıkım paketi konusunda 2013 yılının eylem ve mücadele açısından sıcak geçeceğini vurguladı. Kanatlı, yeni dönemde SDP ile ilişkilerin gelişeceği bir yılın olmasını da dilediği konuşmasında, Kanatlı Kongreye başarıları da diledi.

YKP delegasyonu 10 Aralık’ta adaya geri döndü…

 

SDP 5. Kongresi

Sosyalist Demokrasi Partisi  5. Kongresini yapıyor. Kongre, Ankara Kocatepe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ve SDP Onursal Genel Başkanı Akın Birdal’ın salona girerek konukları selamlaması ve ardından divan seçimi ile başlayan kongre, devrim mücadelesinde düşen devrim savaşçıları için yapılan saygı duruşu ile devam etti.

SDP MYK üyesi Yeşim Ergün yaptığı açılış konuşmasında öğrencileri, kadınları, işçileri, emekçileri, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya isteyenleri selamlayarak,  “Burada sizinle buluşmaktan çok büyük bir onur ve gurur duyuyoruz” dedi.  Kongre SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın konuşması ile devam etti.

Rıdvan Turan, divan üyelerini, 5. Kongre’de SDP’yi yalnız bırakmayan dostları, parti genel başkanlarını, basın emekçilerini, erkek egemenliğe karşı mücadele eden ve “Şiddetinizle barışmıyoruz” diyen kadınları, Taksim 1 Mayıs’larından , İMF ve NATO barikatlarına, en ön saflarda duran devrimci yürekleri, ülkenin yüzlerce lisesinde “demokratik lise” şiarını yükselten Dev-Lis’lileri, makine başında, grev meydanlarında, direniş çadırlarında yer alan işçileri, evlatları içerde olan aileleri, tüm katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı. “SDP’nin bugün buralara gelmiş olmasında çok büyük emeği olan, bu yıl aramızdan ayrılmış Fehmi Bayraktaroğlu, Ersin Önsel ve iş cinayetine kurban gitmiş Mustafa Hambay önünde saygıyla eğiliyorum” diyen Rıdvan Turan SDP’nin 10. Yılına ve 5. Kongresine ulaşmanın heyecanı taşıdığını söyledi.

Onursal Genel Başkan Akın Birdal ise SDP’nin devrim ve sosyalizm yolundaki mücadelesi cesaret ve kararlılıkla sürüyor dedi. Kongre, “SDP’nin 10 yılı” konulu bir belgesel gösterisi yapıldı ve bunun üzerine Ahmet Telli bir şiir dinletisi gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından kongreye ara verildi ve ikinci yarıda Yılmaz Demiral’in açılış konuşmasının ardından, Grup Mesel, Praksis ve Ferhat Tunç’un konseriyle devam etti.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin