.YeniçağmanşetYKP: NÜFÜS SAYIMI BALONU PATLADI!
yazarın tüm yazıları:

YKP: NÜFÜS SAYIMI BALONU PATLADI!

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2YKP Yürütme Kurulu açıklanan son nüfus sayımı ile ilgili rakamları eleştirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Bir sürü reklam ve şov eşliğinde geçen sene nüfus sayımı yapıldı. YKP olarak, o gün yüksek sesle itiraz koyan azınlıktaydık, çoğunluğun yapılan şovun da etkisi ile dur bakalım pozisyonundaydı.

Sonuçların hemen açıklanacağı söylenmişti ama de-jure rakamların açıklanması bir yıl aldı. Sayım dokümanlarının ada dışına çıkmayacağı da geçen defaki gibi söylenmişti ama bununla da ilgili ciddi kuşkular vardı. Uluslararası gözlemci denen danışmanın raporu da henüz yayınlanmadı.

De-facto yani sayım günü Kıbrıs’ın kuzeyindeki tüm nüfus açıklanmıştı, yenile, bir yıl sonra ise de-jure nüfus açıklandı.

Devlet Planlama Örgütü açıklamasında de-jure nüfusun sürekli ikameti içerdiğini, sürekli ikametin ise “kişinin bir yıl veya daha fazla sürede günlük geceleme ihtiyacını çoğunlukla karşıladığı yerdir” diye tanımladı.

DPÖ açıklamasında “294,906 de-facto nüfus, 294,396 olarak kesinleşmiştir” denmektedir. Bu durumda telefonlara bağlanıp sayılmadığını söyleyen kişiler de sayıldığı anlaşılmakta, bu vesile ile açıklanan nüfus 510 daha azaltılmış oldu! Eksik sayılan yerlerin olduğunu resmi olarak açıklayıp, bir süre daha sayımı devam ettiren DPÖ, buna rağmen sayıyı çoğaltmak yerine azaltmış oldu!

DPÖ “de-jure nüfus 286,257” diye açıkladı. Bu durumda sayım günü bir yıldan az ülkede olan nüfusun da 8139 kişi olduğu öğrenildi. Bu sayının içinde turistlerin de olduğu bilinmekte!

Bölge bölge de yayınlanan nüfus sayımı rakamları ile Mağusa’da fark 97 kişi! De-jure rakamlara göre Girne ve Mağusa bölge nüfusu eşitlendi! Herkes Omorfo’nun boşaldığı, Omorfo’dan diğer bölgelere göç akışı olduğunu konuşurken, gazeteler bu konuda defalarca manşet atmışken, 2006 ile kıyaslandığında Omorfo’da nüfus artışı var!

Böylesi gayri ciddi rakamlara inanmak mümkün değildir. Bu açıklamalarla açıkça ortada olan, nüfus sayımı balonu patlamıştır.

Sayımın yapılış süreci, yapılma biçimi, data paylaşımı şeffaflıktan uzaktı, hala daha nüfus sayımında kullanılan sorular paylaşılmadı. Bu nedenle güvenirliği her yönü ile sorunlu olan böylesi bir nüfus sayımını ciddiye almak mümkün değildir.

YKP, yeniden ve bir kez daha, uzun ve kısa dönemli uluslararası gözlemciler nezdinde nüfus sayımı talebini yineler.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin