YKPYKP'nin açıklamalarıYKP, BKP ve EDEK ortak toplantı yaptı
yazarın tüm yazıları:

YKP, BKP ve EDEK ortak toplantı yaptı

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP, BKP ve EDEK, bugün EDEK Genel Merkezinde saat 12’de ortak toplantı yaptı. Toplantıdan sonra basına bir de açıklama yapıldı.

EDEK genel merkezindeki toplantıda Başkan Yiannakis Omirou, Dışilişkiler Bürosu üyesi Andreas Panayides ve Nicos Hadjistephanou hazır bulunurken YKP heyetinde ise Yürütme Kurulu üyeleri Murat Kanatlı ve Faika Deniz Paşa ve Parti Meclisi üyesi Emir Taşçıoğlu yer aldı.

Üç parti Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ve adanın iki yanındaki konuları değerlendirdi.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı, Kıbrıs sorunun hayati olduğunu ama Türkiye’deki gelişmelerin de adaya etkilemesi açısında önemli olduğunu vurgulayarak Türkiye’deki açlık grevleri ile ilgili gelişmeler konusunda Kıbrıslı Rum gazetecileri bilgilendirdi. Kanatlı, Türkiye’deki hükümetin saldırganlaştığını da söyleyerek, bundan kaygı duyduklarını söyledi. Kanatlı, acil bir çözüme olan ihtiyaca vurgu yaptı, çözüm konusunda Kuzey İrlanda modelinden yararlanılabileceğini söyledi. Kanatlı, Kıbrıs Cumhuriyetindeki seçim sürecini de kaygı ile takip ettiklerini söyleyerek seçim kampanyaları sırasındaki açıklamalardan rahatsızlıklarını dile getir. Kanatlı, Kıbrıs’ın kuzeyindeki gelişmelerin hızla devam ettiğini, geri dönülemez bir noktaya doğru gidildiğini söyleyerek, acil çözüm ihtiyacının altını çizerek konuşmasını bitirdi.

Heyetler gelecek ay içinde karşılık görüş alış verişine devam etmek için yeniden bir araya gelmeye de karar verdiler…

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin