.Yeniçağyeniçağ güncelİnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) da sınırdışıları kınadı!
yazarın tüm yazıları:

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) da sınırdışıları kınadı!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Türkiye’deki İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd), İnsan Hakları Araştırmaları Derneği (İHAD), İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), Kadın Dayanışma Vakfı, KAOS GL, Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der), Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi (UAÖ Türkiye) imzalı bir açıklama yayınlayarak son sınırdışı olaylarını kınadı, Kıbrıs’taki örgütlerle dayanışma içinde olacaklarını açıkladı. Açıklama şöyle:

İHOP bu duyuruyu insan hakları örgütleri adına yapmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Mülteci Hakları Derneği yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, 03 Ekim 2012 tarihinde Kuzey Kıbrıs’a sığınan Suriyeli mülteciler zor kullanılarak sınırdışı edilmiştir. Sınırdışı işlemine karşı müdahil olmaya çalışan insan hakları savunucusu Avukat Ceren Göynüklü’nün görevini yerine getirmesi yetkililerce güç kullanılarak engellenmiştir. İnsan hakları örgütleri olarak, kabul edilemez olarak gördüğümüz iddia edilen bu uygulamaların sorumluları hakkında derhal etkili bir soruşturmanın başlatılmasını istiyoruz.

Kıbrıs’ta Mültecilere ve İnsan Hakları Savunucularına Yönelik Polis Şiddetini Kınıyoruz

Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Mülteci Hakları Derneği yetkililerinden alınan bilgilere göre; 7 si çocuk 35 Suriyeli Kuzey Kıbrıs topraklarına ulaşarak sığınma haklarını kullanmak istemişlerdir. Kıbrıs Mülteci Hakları Derneği, Suriyelilerin BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin koruması altında olduğunu KKTC yetkililerine iletmiştir. KKTC yetkililerinin mültecilerin sınırdışı edilmeyeceğine dair verdiği güvencelere rağmen, 03 Ekim 2012 tarihinde gece saatlerinde hızla sınırdışı işlemi başlatılmıştır. Sınırdışı işlemine karşı koyan Suriyeliler, görevli polisler tarafından şiddet kullanılarak zorla sınırdışı edilmek üzere gemiye bindirilmişlerdir. 35 Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye vardıkları yerel yetkililer tarafından teyit edilmiştir.

Görgü tanıklarının anlatılarına göre mültecilere uygulanan şiddete engel olmak ve sınırdışı işleminin durdurulması için girişimde bulunmak isteyen Mülteci Hakları Derneği yöneticisi Av. Ceren Göynüklü’nün görevini yapması, gümrük personeli ve polis tarafından şiddet kullanılarak engellenmiştir. Aynı şiddet eylemleri liman çevresinde bekleyen aktivistlere de uygulanmış ve bazı aktivistler darp edilmiştir.

Gerek mültecilere yönelik insan haklarına aykırı uygulamalardan gerekse insan hakları savunucularına yönelik saldırgan tutumdan KKTC yönetimi sorumludur. Ayrıca Türkiye’ye sınırdışı edilen Suriyeli mültecilerin güvenliklerinden KKTC yönetimi kadar Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri de sorumludur. Daha önce de benzer uygulamalarla önce Türkiye’ye gönderilen mültecilerin daha sonra Türkiye tarafından kendi istekleri dışında ve zorla ülkelerine geri gönderildiği vakalar yaşanmıştır.

Biz Türkiye’deki insan hakları örgütleri olarak KKTC yetkililerinin,

•Sınırdışı edilen mültecilere şiddet uyguladıkları iddia edilen kamu görevlileri ile ilgili derhal soruşturma başlatmalarını,

•Av. Ceren Göynüklü başta olmak üzere diğer tüm insan hakları savunucularına yönelik iddia edilen saldırılara neden olan kamu görevlileri hakkında bir an önce etkin bir soruşturma başlatmalarını,

•İnsan hakları savunucularının korunması için gerekli yasal ve idari önlemleri almalarını ve etkin olarak uygulamalarını,

•Temel haklardan biri olan sığınma hakkına ulaşmaya çalışan kişilerin etkin bir sığınma mekanizmasından faydalanabilmeleri için uluslararası hukuk ve insan hakları ilkelerine saygılı bir sistemin inşa edilmesini talep ediyoruz.

Ayrıca Türkiye Hükümeti’nden sınırdışı edilen Suriyelilere gerekli korumayı sağlaması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini talep ediyoruz.

Kuzey Kıbrıs’taki insan hakları savunucularına yönelik saldırıların sonlanması için Türkiye’deki insan hakları örgütleri olarak dayanışma içerisinde olacağız.

http://www.ihop.org.tr/

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin